Windows XP hacker'ları harekete geçirebilir!

Bu iddia gerçek olursa, Windows XP çok yakında ortalığı fena halde karıştırabilir...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP hacker'ları harekete geçirebilir!

Hacker'lar Windows XP'de bugün buldukları açıkları saklayarak, işletim sistemine verilen destek sona erdiğinde onları satılığa çıkarabilirler mi? Bir güvenlik araştırmacısına göre "evet".

Microsoft üzerine yoğunlaşan güvenlik uzmanı Jason Fossen, bunun bir iş ekonomisi olduğunu söylüyor. Fossen, normal şartlarda bir "sıfırıncı gün" açığı bulunduğunda bunun Microsoft tarafından incelendiğini ve XP kullanıcıları için bir yama yayınladığını söylüyor. Bulunan açık kritik olduğunda Microsoft, "döngüsünün" dışına çıkarak yani aylık Salı yamalarını beklemeden güncellemeyi hızla yayınlayabiliyor.

Ancak Nisan 2014'ten sonra Microsoft'un XP için yama sunmayacak olması (bu iş için çok yüksek ücretler ödeyen şirketler dışında), hacker'ların şu andan itibaren Nisan ayına kadar bulacakları sıfırıncı gün açıklarını saklayarak suçlulara satmasına veya destek tarihinden sonra bu açıkları kendilerinin kullanmasına neden olabilir. Fossen, herhangi bir kişinin açığın üzerine "oturması" durumunda, açığın satış fiyatının katlanabileceğini düşünüyor.

Fossen'ın iddialarını destekleyecek nitelikte benzer bir durum şimdiye kadar yaşanmadı. Microsoft'un Windows 2000'e verdiği desteği geri çektiğinde işletim sisteminin kullanım oranı oldukça düşüktü. Ancak XP'nin kullanım oranının Nisan 2014'te yüzde 33 ile yüzde 34 arasında olması, yani Windows 2000'den 80 kat daha fazla pazar payına sahip olması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

sizin xp den baska haberınız yokmu

Arkadaş kursunlar w7 ne kadar zor olabilirki, sonuçta XP kullananların kaçı orjinal kullanıyorki..

şu sitede apple ve xp haberleri kadar reyting alan başka haber yok valla :=)

CHIP ONLINE XP ye tepki olarak doğmuş :)

arkadaşlar eski bir sistemim var ve windows 7 kullanıyorum acaba 2. işletim sistemi olarak windows xp yüklesem bir sorun olurmu? sistem yavaşlar mı?

@15 Ağu 2013 16:37 Kurduğunuz işletim sistemi kendi çalışma süresinde sizin kaynaklarınızı tüketir sadece. Bu nedenle Windows 7 yanına Windows Xp kurmanız sadece sabit disklerinizden birinde biraz daha fazla veri saklamanıza neden olacaktır hepsi bu.

@15 Ağu 2013 16:37 iki işletim sistemi harddiskin farklı bölümlerine kurulacağından/(öyle olması gerektiğinden) birbirlerine etki etmezler ve yavaşlama söz konusu değildir.

@15 Ağu 2013 20:00 arkadaşlar cevabınız için teşekkürler. bir sorum daha olacak diyelim ki; windows`lardan biri çöktü diğerine birşey olur mu?

illa win 8 satın aldıracan win-chip demi bu yorumuda sil..

ben şunu anlamıyorum ya win7 bu kadar stabil ve kullanımı kolayken neden hala xp tercih edilir ki. insanlar alışkanlıklarını bir tabu ya da dogma haline dönüştürmemeli.

"Bu yazıyı okuduktan sonra daha önceden yapmış olduğum şu yorumumu hatırladım : http://www.chip.com.tr/haber/windows-xp-yi-oldurmek-icin-son-caba_41431.html . " Şimdi aynı yorum ctrl+c ctrl+v = "Bir bakmışsınız 8 nisan 2014'ten sonra sadece windows Xp'yi etkileyen bir virus ortaya çıkar, yada ciddi bir açık ve microsoft bunun için kılını bile kıpırdatmaz. ve xp ölür."

BUNE ABİ SÜREKLİ XP HABERİ YAPILIYOR SIKTI ARTIK

Bunlar fasa fiso sadece xp öldürmeye destek veren kışkırtıcı haberler. Şirketler için söylüyorum internete geçişte araya bir linux server konulduğu takdirde sabaha kadar açık olsun xp lerde gönül rahatlığıyla firmada ne kadar xp varsa kullanmaya devam edebilirler. 100 makineye yeniden sistem almaktansa 1 makineye ücretsiz linux kurarak bu işi halledebilirler. Korkulacak bir şey yok yani demokraside çareler tükenmez. ;)

@15 Ağu 2013 20:20 Windows kullan bir şirket Linux'amı geçsin? Dediğiniz Attan İnip Eşeğe binmek gibi bir şey..

@16 Ağu 2013 01:06 Yazdıklarımdan anladığınız bu ise sizi alkışlıyorum. Dikkatli okursanız internete geçişe 1 linux server veya anlayacağınız dille firewall koyulursa bütün geçişler bu makine tarafından denetlenir ve güvenlik sağlanmış olur demek istedim. Hemen altında da 100 makineye lisans almaktansa 1 makineye linux kurarak bu çözüme ulaşılabilir dedim. Siz bu yazıdan bütün xp leri değiştirin anladınız yorum yok!!!!

@16 Ağu 2013 01:06 SEN AT GÖRMEMİŞSİN...LİNUX KULLAN SONRA GEL YORUM YAP..

xp bitti dana neyin derdinde bu millet.

#DirenWindowsXP

Linux kullanın huzur bulun. Chip vay be bugün 4 tane XP haberi çıkardın sabah XP de kalın diyordun şimdi ne diyorsun hayret.

xp çalıştıran pc lerin %90 ı veya daha fazlası eski ve win7 yi kaldıramayacak pclerden oluştuğu için xp kolay kolay ölmez.herkezin de yeni pc alacak durumu yok herhalde

@15 Ağu 2013 23:19 Bugün sadece web browserlar bile XP den 5-6 kat fazla ram ve cpu gereksinimine sahip, XP'nin eski program ve donanımları kullananların dışında kimsenin tercihi olacağını sanmam ama benim gibi ihtiyarlar NT bile kullanıyorsa hala XP neden kullanılmasın.

Xp bitecek ve bitmeli de, büyük şirketler için külfet fakat teknoloji böyle birşey, yoksa herkes hala ilk çıkan arabalara biniyor olurdu, işlev olarak aynı sonuçta. Sen kendini yenilemezsen eskirsin olay budur.

@16 Ağu 2013 00:33 Bazı insanlar hala xp kullanıyor kendini düşünme. ;)

Kuruluşlar orj. yazılım kullanmak zorundalar aksi takdirde herhangi ihbarda ciddi paralar ödemek zorunda kalabilirler.Bunu kaçı orjinal XP kullanıyor diyebilen şahıslara yönelik yazma gereği hissettim %35 kulanım oranı olan XP orj. sattığı verilere göre ortaya çıkıyor. Şirketlerde güvenliği kendi sağlayacak çözümler üretir. MS hiç yaygara çıkarıp Xp kullanan kuruluşları korkutmaya kalkmasın Hacker şartmış curtmuş, Yangına Ateşle gitmesinler :))) kendileri yanarlar...

@16 Ağu 2013 05:20 Bir keresinde milli eğitim bakanlığına ait bir bilgisayar kursuna gitmiştim. Windowslar korsan yazılım uyarısı veriyordu :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play