Windows XP'nin Gizli Fonksiyonlarını Kullanın

CHIP Online, Windows XP'nin çoğu kullanıcının farkında olmadığı özelliklerini bir araya topladı.

  • İlker Düzgören
En iyi araçlar elinizin altında

Windows XP, çoğu kullanıcının bildiğinden daha fazla fonksiyona sahip. Bunlar, çoğu zaman "Başlat" menüsü veya Denetim Masası'nda gizlenmiş durumdadır, çoğu kullanıcının dikkatini çekmezler. CHIP Online, sizler için bu araçları araştırdı ve her kullanıcının ihtiyacı olabilecek araçları bir araya getirdi.

Windows XP'nin dahili bir yedekleme aracı olduğunu biliyor muydunuz? EFS veya NTFS Hakları hakkında ne biliyorsunuz? Standart aramadan çok daha yetenekli olan dosya indeksleme özellikli arama fonksiyonundan haberiniz var mı? Hayır mı? O halde doğru yerdesiniz.

Microsoft, Windows XP'ye bolca işe yarar program ve fonksiyon ekledi. Ancak çoğu yararlı araç, yazılım devi tarafından Windows'un içine gizlenmiş. CHIP Online sizlere, bu araçları nerede bulabileceğinizi ve nasıl kullanabileceğinizi anlatıyor.

Windows İçin İnce Ayar: Msconfig ve Performans

Piyasada kendini 'PC Hızlandırıcı' veya 'RAM Optimizer' olarak adlandıran, bilgisayar performansını artırmayı vaat eden birçok yazılım mevcut. Ancak Windows'ta ince ayarlarla hız kazanmak için ihtiyacınız olanlar, zaten XP'nin içinde mevcut. Birkaç tıklama ile bilgisayarınızın açılışını hızlandırabilir ve sistem belleğini (sanal da olsa) artırabilirsiniz.


Windows İçin İnce Ayar: Msconfig ve PerformansBaşlangıçta Çalışan Gereksiz Programlardan Kurtulun

Çoğu üretici, yazılımlarına o kadar değer verir ki, yazılımlarının yüklendikten sonra her sistem başlangıcında çalışmasını isterler. Zamanla bu programların sayısı, kullanıcı onları artık kullanmıyor olsa dahi, sistem açılışını ciddi anlamda etkileyecek kadar artar. Windows'un "Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı" ile başlangıçta çalışan gereksiz programlardan kurtulabilir ve sistem açılışını hızlandırabilirsiniz.

"Başlat" menüsünde, "Çalıştır"a tıklayın ve "msconfig" komutunu girin. Açılan pencerede "Başlangıç" sekmesine geçin. Burada, Windows başlangıcında açılan programların bir listesini görebilirsiniz. İhtiyacınız olmayan programların yanındaki kutucuğu boşaltarak, sistem başlangıcında bunların çalışmasını engelleyebilirsiniz. Çoğu öğenin ismi ilk bakışta fazla anlam ifade etmeyecek kadar karmaşıktır. Bunların detaylarını dosyanın konumu veya ufak bir Google araştırması ile bulmanız mümkündür. Kutucukları kaldırdığınızda, bu dosyalar silinmeyecek, yalnızca devredışı kalacaklardır. Yanlışlıkla devredışı bıraktığınız programları yine bu yol üzerinden kolayca eski haline getirebilirsiniz.

Daha Az Görsel Efekt, Daha Yüksek Performans

Windows İçin İnce Ayar: Msconfig ve PerformansPerformans seçenekleri menüsü ile Windows'unuzu donanımlarınıza uygun biçimde ayarlamanız mümkün. Özellikle eski bilgisayar sahipleri, "Performans Seçenekleri" menüsünü dikkatle incelemeliler. Bu menüye, masaüstünde "Bilgisayarım" simgesine sağ tıkladıktan sonra "Özellikler - Gelişmiş" yolu ile ulaşabilirsiniz. "Performans" bölümündeki "Ayarlar" butonuna tıkladığınızda, karşınıza "Performans Seçenekleri" menüsü gelecektir. Bu menüden, pencerelerin animasyonla küçülüp büyümesini, fare işaretçisinin gölgesini, veya sürükleme esnasında pencere içeriğinin görüntülenmesi gibi birçok efekti açıp kapatabilirsiniz. Esasında üstteki butonlardan "En iyi performans için ayarla" tuşu yeterli olacaktır, ancak dileyenler alttaki kutucukları kullanarak efektleri tek tek açıp kapatabilir.

Sanal Hız: Daha Fazla Sanal Bellek

Windows İçin İnce Ayar: Msconfig ve Performans"Performans Seçenekleri" bölümünde "Gelişmiş" sekmesinde yer alan "Sanal Bellek" değeri dikkate değer. Burada Windows'un, sabit diskinizden RAM olarak kullandığı alanın büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. Windows tarafından kullanılmayan program ve sistem dosyaları, sabit diskte depolanarak sistem belleği boşaltılır. Sanal bellek değeri, bilgisayarınızda yer alan bellek (RAM) miktarının en az 1.5 katı büyüklüğünde olmalıdır. Listeden sanal belleğin kurulacağı diski (tercihen ikincil, daha hızlı bir sabit disk) seçin. "Özel Boyut" seçeneğine tıklayın ve buraya "Önerilen" bölümünde yazılı değeri girin. "Tamam" tuşuna tıklamanızla sanal bellek değeriniz belirlenmiş olacaktır. Son olarak, listede C: sürücüsünü işaretleyin, alt bölümde "Disk belleği dosyası yok" seçeneğini işaretleyin ve "Tamam"a tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda yapılan değişiklikler geçerlilik kazanacaktır.

Çok Gizli: Dosya Şifreleme Ve Erişim Hakları

Vergi iadeleri, fotoğraflar, kişisel dökümanlar... Bilgisayarınızdaki her dosyanın, her kullanıcı tarafından görülmemesini isteyebilirsiniz. Veri şifreleme sistemi EFS ve NTFS hakları ile, bilgisayardaki hangi dosyalara hangi kullanıcıların erişebileceğini belirleyebilirsiniz.

Encrypted File System (EFS)

Çok Gizli: Dosya Şifreleme Ve Erişim HaklarıWindows XP kullanıcıları, EFS ile, klasör ve dosyalarını başka kullanıcıların erişemeyeceği şekilde şifreleyebiliyorlar. Windows, ancak doğru kullanıcı ve şifre ile giriş yapıldığında dosyalara erişim sağlıyor. EFS'yi kullanabilmek için, sabit diskin dosya sisteminin NTFS olması gerekiyor. FAT dosya sistemli bir diskte EFS kullanılamıyor. Özel dosyalarınızı ve önemli dökümanlarınızı meraklı gözlerden korumak istediğinizde, dosya veya klasöre sağ tıklayıp, "Özellikler - Gelişmiş" yolunu takip edin ve "Veriyi korumak için içeriği şifrele" seçeneğini işaretleyin. "Tamam" tuşuna bastıktan sonra, şifrelenmiş dosyalarınızın isimleri yeşil renkte olacaktır.

Bu dosyalara erişim hakkı yalnızca sizin kullanımınızda verilecektir. Diğer kullanıcılar dosyaları görebilecek, ancak açmak istediklerinde bir hata mesajı ile karşılaşacaklardır.

Dikkat: Dosyalarınız, EFS'yi etkinleştirdikten sonra mutlaka kaydetmeniz gereken bir şifre ile kilitlenirler. Zaman içerisinde Windows'u baştan yüklediğinizde, bu şifre olmadan - aynı kullanıcı adı ve şifre ile bir hesap da yaratsanız - dosyalarınıza erişemezsiniz. Şifreyi kaydetmek için Internet Explorer'ı açın ve "Araçlar - İnternet Seçenekleri - İçerik - Sertifikalar" yolunu izleyin. Burada "Sertifika tarafından hedeflenen amaçlar" bölümünde "Şifreleme Dosya Sistemi"nin göründüğü kullanıcı adını seçin ve "Ver" tuşuna basarak, "Sertifika Verme Sihirbazı"nı başlatın. "Evet, özel anahtarı ver" seçeneğini işaretleyip, parolanızı belirleyin. Şifreyi yedekleyeceğiniz dosya adını belirleyin ve oluşturduğunuz PFX uzantılı dosyayı, taşınabilir bir depolama aygıtına yükleyin. Windows XP'yi yeniden kurduğunuzda bu dosyayı açıp, parolayı girmeniz, EFS ile korunmuş dosyalara erişmenizi sağlayacaktır.

NTFS Hakları

Çok Gizli: Dosya Şifreleme Ve Erişim HaklarıNTFS formatlı disklerde erişim hakları ile, hangi kullanıcıların hangi klasörlere, hangi dosyalara erişebileceği, veya bunları değiştirme, silme, açma hakkına sahip olabileceğini belirlemeniz mümkün oluyor. NTFS haklarını tam olarak belirlemeniz için sizlere bir düzineden fazla seçenek sunuluyor. Bir Explorer penceresinde "Araçlar - Klasör Seçenekleri - Görünüm" yolunu izleyin ve "Basit dosya paylaşımını kullan" kutucuğunu boşaltın. Bu adımdan sonra, korumak istediğiniz klasör veya dosyaya sağ tıklayıp "Özellikler - Güvenlik" yolundan grup veya kullanıcı adlarını işaretleyerek, alt bölümden bunların sahip olacağı hakları kolayca belirleyebilirsiniz.

Buradaki kullanıcılarla ilgili değişiklik yapmak istediğinizde, "Ekle" ve "Kaldır" butonlarını kullanmanız yeterlidir. "Ekle" butonuna tıkladığınızda "Gelişmiş - Şimdi Bul" yolu ile kullanıcı adlarını listeleyebilirsiniz. "Güvenlik" sekmesine geri döndüğünüzde alttaki "Gelişmiş" butonuna tıklayın ve listedeki kullanıcılardan birine çift tıklayın. Burada karşınıza gelecek ekranda çok detaylı bir izin listesi olacaktır. Kullanıcının elinden bir hakkı almak için "İzin Ver" kutucuğunu boşaltmanız yeterli olmayacaktır. "İzin Verme" kutucuğunu da ayrıca işaretlediğinizde, kullanıcının o işlem için artık izni olmayacaktır.

NTFS hakları, bir dosya veya klasörün sahibini belirleme imkanını da sunar. Dosyanın sahibi, ya dosyayı oluşturan kullanıcı ya da bilgisayar yöneticisidir. Dikkat: İşletim sistemi, bir kullanıcı tarafından CD'den çalıştırıldığında (boot), NTFS hakları işlevini yitirecektir. Bunu engellemek için EFS şifreleme sistemini kullanmanız gerekir. Windows XP Home sürümünde dosya özellikleri menüsünde "Güvenlik" bölümüne, yalnızca güvenli modda erişilebiliyor.

Disk Yönetimi ve Dizin Oluşturma Hizmeti

Disk Yönetimi: Mükemmel olmasa da, kolay bir kullanıma sahip.

Disk bölümleri yaratmak, performansı artırmak veya harici depolama aygıtlarını bağlamak... Windows XP diskle ilgili tüm bu işlemler için uygun araçları bünyesinde barındırıyor. Bunun yanında Dizin Hizmeti ile, aradığınızı daha çabuk bulabilmeniz için sabit diskin indeksi çıkarılıyor.

Sabit Disk ve Veri Depolama Aygıtlarının Yönetimi

Windows XP'nin disk yönetimine yönelik birkaç fonksiyonu bulunuyor. Bu fonksiyonlara "Yönetimsel Araçlar - Bilgisayar Yönetimi" yolundan ulaşabilirsiniz. Burada en önemli olan kısım, sol bölümde yer alan "Disk Yönetimi". "Disk Yönetimi" bölümünde, bilgisayarınıza bağlı disklerin sayısı ve düzenini bir bakışta görebilirsiniz.

Renk kodlarından, disklerin hangi türden bölümler (partition) içerdiğini görebilirsiniz. İşletim sisteminin yüklü olduğu birincil bölümler lacivert ile, diğer bölümler ise yeşil renk ile gösterilirler. Disk Yönetimi üzerinde disk bölümlerinin boyutlarını doğrudan belirlemek veya değiştirmek mümkün değildir. Bunun için bölümün öncelikle biçimlendirilmesi ve yeni boyutla baştan yaratılması gerekmektedir. Bu işlem sonucunda ilgili bölümdeki tüm veriler kaybolur. Bir disk bölümünün boyutunu değiştirmek için disk bölümüne sağ tıkayıp "Bölümü Sil" seçeneği işaretlenmelidir. "Yeni Disk Bölümü" seçeneği ile bir sihirbaz yardımıyla istediğiniz boyutta disk bölümleri yaratabilirsiniz. Bölüm tipi olarak "Genişletilmiş Bölüm"ü seçmeniz gereklidir, zira birincil bölümler işletim sisteminin yüklü olması gereken bölümlerdir. Genişletilmiş bir bölüme sağ tıklayarak "Yeni Mantıksal Sürücü" seçeneği ile Explorer'da bu bölümü tanımlayacak bir sürücü ismi oluşturabilirsiniz.

Harf Karmaşası

<strong>Disk Yönetimi:</strong> Mükemmel olmasa da, kolay bir kullanıma sahip.Bir bölüme sağ tıkladığınızda çıkan menüde "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" seçeneği ile sürücünüze bir harf atayabilirsiniz. Daha önceden yüklediğiniz programlar hedef sürücüyü harfi ile kaydettiği için, önceden başka bir diske ait olan harfleri kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

USB bellekler veya harici sabit disk gibi taşınabilir veri depoları bu durumda sıkıntı yaratabilir. Bu donanımlar, bilgisayara takıldığında, müsait olan ilk sürücü harfini alırlar. Üzerlerinde yüklü olan programlar (özellikle yedekleme yazılımları) sürücü harfinin değiştiği durumda büyük sorun çıkarabilirler. Bu yüzden, bir diske sürücü harfi atarken, sistem tarafından kullanılması pek mümkün olmayan, alfabenin sonuna yakın olan harfleri (U: V: Z: gibi) kullanmanızı tavsiye ederiz.

Disk Birleştirme

<strong>Disk Yönetimi:</strong> Mükemmel olmasa da, kolay bir kullanıma sahip."Bilgisayar Yönetimi" bölümünde, zaman zaman kullanmanız gereken disk birleştirme aracı da yer alıyor. Dosyalar, boş alanlara sığmadıkları zaman parçalanarak disk yüzeyinde boş alanlara kaydedilirler. Parçalanmış bir veriye erişilmek istendiğinde, diskin okuma kafası, tüm veriye ulaşmak için farklı noktalara gidip gelmek durumunda kalır. Bu da performansı ciddi anlamda düşürür.

Disk birleştirmede, dosya parçacıkları baştan düzenlenir ve birbirlerine yakın alanlara yerleştirilirler. Sonuçta sabit disk, dosyalara daha hızlı erişir, yükleme süreleri kısalır, performans artar. Bu yüzden, sıklıkla dosya ekleyip çıkardığınız bölümlerde Disk Birleştiricisi'ni zaman zaman çalıştırmanız gereklidir. Disk Birleştiricisi'nde "İncele" seçeneği ile diskinizdeki dosyaların ne kadar düzenli dağıldığını görebilir, birleştirmeye ihtiyacı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.


Daha Hızlı Arama

<strong>Disk Yönetimi:</strong> Mükemmel olmasa da, kolay bir kullanıma sahip.Windows XP'nin dizin oluşturma hizmeti ile dosya ve klasörlerinizi, standart aramadan çok daha hızlı ve isabetli olarak bulmanız mümkün oluyor. Dizin Oluşturma Hizmeti, disk için bir "içindekiler" (indeks) listesi oluşturuyor. Bir arama yapıldığında arama, tüm diski taramak yerine bu indeksin içinde yapılıyor.

Dizin Oluşturma Hizmeti'ni başlatmak için Yönetim Konsolu'nu "Başlat - Çalıştır" yolu üzerinden "mmc" komutu ile çalıştırmanız gerekiyor. Burada "Dosya - Ek Bileşen Ekle / Kaldır - Ekle" yolundan "Dizin Oluşturma Hizmeti"ni seçin. Şimdi konsolda yer alan "Dizin Oluşturma Hizmeti - Yerel Makine" satırına sağ tıklayın ve "Yeni - Katalog" yolunu izleyin.

<strong>Disk Yönetimi:</strong> Mükemmel olmasa da, kolay bir kullanıma sahip.Burada, aramaların yapılacağı katalog dosyasını oluşturacaksınız. Katalog için bir isim ve kayıt yeri belirledikten sonra, sol bölümde kataloğunuzu bulun ve üzerine çift tıklayın. Yapılacak aramalarda sorgulanmasını istediğiniz dizinleri, "Yeni - Dizin" yolu ile teker teker kataloğunuza ekleyin. Yaptığınız değişikliklerin hayata geçmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İndeks içerisinde arama yapmak için "Yönetim Konsolu"nu yukarıda anlatıldığı şekilde başlatın ve "Kataloğu Sorgula" satırına tıklayın. Tüm dosyaları kataloğa dahil etmek istiyorsanız, "Dizin Oluşturma Hizmeti - Yerel Makine" satırına sağ tıklayın ve "Özellikler" seçeneği içinde "Uzantısı bilinmeyen dosyalardan dizin oluştur" kutucuğunu işaretleyin.

Yedekleme ve Sistem Geri Yükleme Araçları

Bilgisayar kullanıcılarının günlük işlemlerinde en çok önem verdikleri şey, veri güvenliği ve sistemin kararlı çalışmasıdır. Windows XP'de bu isteklerin her ikisini de sağlamak için gerekli araçlar mevcut.

Yedekleme Aracı

Yedekleme ve Sistem Geri Yükleme AraçlarıTeoride, bir bilgisayar kullanıcısının en önemli periyodik işlemi, sistemdeki önemli verileri yedeklemektir. Ancak gerçek hayatta çoğu kullanıcı bunun için vakit harcamak istemez ve bu işlemi pas geçer. Windows XP, bir kez ayarlandıktan sonra, tüm işlemleri otomatik olarak gerçekleştirebilen bir araca sahip. "Yedekleme" aracına,

"Başlat - Tüm Programlar - Donatılar - Sistem Araçları" yolu ile ulaşabilirsiniz. Home Edition kullanıcılarının öncelikle bu aracı Windows CD'sinden yüklemeleri gerekiyor. CD'de "VALUEADD\MSFT\NTBACKUP" klasörü içinde "ntbackup.msi" adlı kurulum dosyasını bulabilirsiniz.

Yedekleme ve Sistem Geri Yükleme AraçlarıYedekleme aracı, kurulum ayarlarını yapabileceğiniz bir sihirbaz ile başlar. Sihirbazın üçüncü adımında "Neyin yedekleneceğini ben seçeyim" seçeneğini işaretleyin, bu adımdan sonra ise yedeklemek istediğiniz dosya ve klasörleri seçin. Sihirbazı kapatmadan önce, son adımda "Gelişmiş" butonuna tıklayın. Burada, dosyalarınızın her yedekleme işleminde baştan kaydedilmesini (Normal) veya yalnızca değişiklik yapıldığında kaydedilmesini (Değişen) belirleyebilirsiniz. Sihirbazın sondan bir önceki adımında, yedekleme için zamanlama yapmanız mümkün. "Yedeklemeyi ne zaman çalıştırmak istiyorsunuz?" sorusunu "Sonra" seçeneğini işaretleyerek yanıtlayın. Burada "Zamanlama Belirle" seçeneği ile, yedeklemenin ne zaman yapılacağını belirleyebilirsiniz. Son adımda kullanıcı adı ve parolanızı girin. Yedeklediğiniz verileri geri yüklemeniz gerektiğinde, aynı yoldan sihirbazı başlatın ve ilk adımda "Dosya ve ayarları geri yükle" seçeneğini işaretleyin.

Sistem Geri Yükleme Aracı

Yedekleme ve Sistem Geri Yükleme AraçlarıWindows, belirli zaman aralıklarında veya program yüklemelerinden önce, geri yükleme noktaları oluşturur. Geri yükleme noktaları, tüm önemli XP ayarlarını içinde barındıran sistem dosyalarıdır. Bir güncelleme, veya yazılım / donanım yükleme sonucunda işletim sisteminin çalışması sorunlu hale gelirse, bu geri yükleme noktalarını kullanarak sistemi, geçmişteki konumuna geri alabilirsiniz.

"Başlat - Tüm Programlar - Donatılar - Sistem Geri Yükleme" yolundan ulaşacağınız araçta, karşınıza gelen ekranda karşınıza "Bilgisayarımı bir önceki zamana geri yükle", "Geri yükleme noktası oluştur" ve - eğer bir geri yükleme işlemi yaptıysanız - "Geri yükleme işlemini geri al" seçenekleri yer alacaktır. Sistemi kurtarmak istediğinizde ilk seçeneği işaretlemeli ve devam eden ekranda, takvimden geri dönmek istediğiniz tarihi seçmelisiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Windows XP, tüm ayarları ile geri yükleme noktasının yaratıldığı andaki haline dönecektir.

Eğer Windows bir yazılım yüklemesinden sonra açılmayı dahi başaramıyorsa, işletim sistemini güvenli modda başlatmanız gereklidir. Bilgisayar açılırken F8 tuşuna sürekli basarak bunu sağlayabilirsiniz. Güvenli modda komut istemine ulaştıktan sonra şu komutları sırasıyla girmeniz, ve her komuttan sonra "Enter" tuşu ile onaylamanız gerekecektir: "cd.." / "cd.." / "cd windows" / "cd system32" / "cd restore". "Restore" klasöründe "rstrui.exe" komutunu çalıştırdığınızda Sistem Geri Yükleme Aracı başlayacaktır.

Windows Parolasını Kurtarma - Zamanlanmış Görevler

Kullanıcı hesabınız için tahmin edilmesi zor bir şifre seçtiniz, buraya kadar her şey güzel. Ancak günün birinde şifrenizi unuttuğunuzda ne yapacaksınız? Bir geri yükleme disketi bu gibi durumlarda yardımınıza koşabilir. Bunun yanında, Windows altında yapılan işlemleri, "Zamanlanmış Görevler" aracı ile nasıl otomatik hale getireceğinizi de anlatıyoruz.


Windows Parolasını Kurtarma - Zamanlanmış GörevlerWindows Parolanızı Kurtarın

"Denetim Masası"nda "Kullanıcı Hesapları" bölümünde, bilgisayarınızda hangi kullanıcıların, hangi yetkilere sahip olduğunu belirleyecek kullanıcı hesaplarını yaratabilir, bunlarla ilgili değişiklikler yapabilirsiniz. Her kullanıcı, hesabı yaratıldıktan sonra kendi parolasını yine "Denetim Masası"ndan değiştirme olanağına sahiptir.


Windows Parolasını Kurtarma - Zamanlanmış GörevlerBilgisayar yöneticisinin, şifrenin kurtarılması için bir kurtarma disketi yaratması gereklidir. Bunun için "Kullanıcı Hesapları" bölümünde yönetici hesabınızı açın ve "Unutulan Parolayı Önle" seçeneğine tıklayın. Günümüzde çoğu PC'de disket sürücü kullanılmadığı için, alternatif olarak bir USB bellek kullanabilirsiniz. Sihirbaz, işlem boyunca sizi yönlendirecektir. Parolanızı kurtarmak için, girişte parolanızı yanlış girdiğinizde beliren "Parolanızı mı unuttunuz?" kutucuğundaki bağlantıya tıklayın. Başlayan sihirbazda, şifrenizin kayıtlı olduğu disket veya USB belleği seçin ve yeni şifrenizi belirleyin. Artık hesabınıza yeni parolanızla giriş yapabilirsiniz. Parolanızı tekrar sıfırlamak istediğinizde, aynı disket veya USB belleği tekrar kullanabilirsiniz.

Zamanlanmış Görevler

Windows Parolasını Kurtarma - Zamanlanmış Görevler"Zamanlanmış Görevler" aracı ile, programlarınızı belirleyeceğiniz zamanlarda otomatik olarak çalıştırabilirsiniz. Bu çalışmayı günlük, haftalık periyotlar veya yalnızca bir kez olarak belirleme imkanına da sahipsiniz. İşlemin gerçekleştirileceği günü ve saati belirlemeniz yeterlidir. "Zamanlanmış Görevler" ile kullanılması ideal olan araçlardan biri, hiç şüphesiz "Disk Temizleme" aracıdır. Bu araç ile, geçici dosyaları, kullanılmayan yükleme dosyalarını silebilir veya geri dönüşüm kutusunu kolayca boşaltabilirsiniz. "Zamanlanmış Görevler"i açmak için "Başlat - Tüm Programlar - Donatılar - Sistem Araçları" yolunu izleyin. "Zamanlanmış Görev Ekle" satırına çift tıklayın ve burada karşınıza gelecek listede "Disk Temizleme"yi seçin. İlerleyen adımlarda göreviniz için bir isim ve görevin yapılacağı zamanı belirlemeniz gerekecek. Son adımda kullanıcı adınız ve parolanızı girmeniz gerekli. Yalnızca, bir parolası olan hesapların, zamanlanmış görevler yaratma izni vardır. Kullanıcı hesabınız için gerekli parolayı "Kullanıcı Hesapları" bölümünde belirleyebilirsiniz.

"Zamanlanmış Görevler" aracı ile aynı zamanda yığın (batch) dosyalarını da çalıştırabilirsiniz. Batch dosyaları ile, tek bir işlem yerine birden fazla işlemi aynı anda yapabilir, örneğin dosyalarınızı disk üzerinde bir yerden başka bir yere taşırken aynı zamanda yedekleyebilirsiniz. Veya belirlediğiniz bir zamanda bilgisayarınızın otomatik kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Windows Parolasını Kurtarma - Zamanlanmış GörevlerNot Defteri'ni (Notepad) açın ve "shutdown -s" yazın. Dosyanızı "dosyaismi.bat" şeklinde, *.BAT uzantılı olarak kaydedin. Bu dosyayı zamanlanmış görev olarak atayın, ismini ve çalıştırılacağı saati belirleyin. Bundan sonra bilgisayarınız, belirlediğiniz saatte, bir uyarı mesajı verecek ve 30 saniye içinde kapanacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

sayın arkadaşlar; eğer bu efs ile dosyalarınız şifrelediniz ve sonradan ulaşamamıyorsanız, data kurtarma yazılımları ile verilerinizi çok rahat kurtarabilirsiniz. önerdiğim program easy recovery professional v6.10
editör arkadaş belirtmemiş bilginize. By Pro technical service.

msconfig yerine önerebileceğim program hijackthis programıdır. msconfig ve msinfo32 programlarının göremediği bir çok başlangıç öğelerini görüyor ve silip yedekliyor. ayrıca virus trojan ve spy tarzı bulaşmalarıda bu program ile görebiliyorsunuz. By Pro Technical Service

Sayın arkadaşlar; raminiz 2 gb dan fazla ise isterseniz sanal belleği devre dışı bırakabilirsiniz. fakat microsoft güvenlik amacıyla (kullanıcı hatası) bu özelliği gizli tutuyor yani siz devre dışı bıraksanız dahi sanal bellek muhakkak çalışıyor. örn. 256 raminiz var windows açılışta ort. 160-180 mb ram kullanıyor diyelim. siz uygulama açtıkça ram doluyor. sonra 256 raminiz bitti. ne olacak. windows 98 de raminiz dolmuştur tarzında bir hata veriyordu. xp de ise sanal bellek çalışmaya devam ediyor. bilgisayar tıkanmıyor bu sayede bilginize. By pro technical service

windows daki sistem geri yükleme özelliği bir bakıma kullanışlı bir bakıma kullanışsız. kulanışlı olması bir program kurdunuz veya bir virus windows ayarlarını bozdu diyelim o zaman işe yarıyor. önceki tarihe geri yükleyip eski ayarlarla çalışmanıza devam ediyorsunuz. kullanışsız olması; s.g.y. özelliği sadece ayarları geri yükle silinen kaybolan dosyaları geri yüklemez. windows system dosyaları bozulursa düzeltmez. bunu düzeltmekiçin xp cd sinden boot edip. ilk ekranda r ye basıp konsola düşmek c:\>chkdsk /p /r komutu ile dosyaları düzeltmektir. başka yolu ise diski çıkarıp çalışan bilgisayarda ikinci disk olarak takıp. özelliklerine girip şimdi denetle diyerek diski komple denetlemek. By Pro Technical Service

windows parolasını kurtarmanı en kolay yolu güvenli modda açıp administrator hesabı ile sisteme girip(tabi şifre girilmediyse:genelde girilmez) bilgisayar yönetiminden şifreyi değiştirmek. diğer yöntem ise internette çok rahat bulunabilen cd den çalışan şifre sıfırlama programlarıdır. en çok kullanılan cd hiren boot cd sidir. by pro technical service

windows daki sistem geri yükleme özelliği bir bakıma kullanışlı bir bakıma kullanışsız. kulanışlı olması bir program kurdunuz veya bir virus windows ayarlarını bozdu diyelim o zaman işe yarıyor. önceki tarihe geri yükleyip eski ayarlarla çalışmanıza devam ediyorsunuz. kullanışsız olması; s.g.y. özelliği sadece ayarları geri yükle silinen kaybolan dosyaları geri yüklemez. windows system dosyaları bozulursa düzeltmez. bunu düzeltmekiçin xp cd sinden boot edip. ilk ekranda r ye basıp konsola düşmek c:\>chkdsk /p /r komutu ile dosyaları düzeltmektir. başka yolu ise diski çıkarıp çalışan bilgisayarda ikinci disk olarak takıp. özelliklerine girip şimdi denetle diyerek diski komple denetlemek. By Pro Technical Service

Teşekkürler bunların çoğunu biliyordum ama emeklerinizi için çok teşekkürederim. Birde bişi sorcam şu yedekleme işi melesa yedekledik dosyaları ve daha sonra c'ye tamamen format attık ve daha sonrada bu işlemi geri çağırıyoruz dosyalarımızı hiç kayıp olmadan oluyor değil mi bu?

çoğunu biliyordum ama yine de çok teşekkürler Chip. EFS ile dosya şifrelemeden çok çekmiştim. Keşke o zaman yazsaydınız bu yazıyı :D
HDD deki bütün dosyaları tek tek tıklayıp izin atamak zorunda kalmıştım. :(

"Özel Boyut" seçeneğine tıklayın ve buraya "Önerilen" bölümünde yazılı değeri girin. "Tamam" tuşuna tıklamanızla sanal bellek değeriniz belirlenmiş olacaktır. Son olarak, listede C: sürücüsünü işaretleyin, alt bölümde "Disk belleği dosyası yok" seçeneğini işaretleyin ve "Tamam"a tıklayın.....
bunu denedım...boyle yapınca D bolumundeki filmleri izleyemıyorum hata verıyor...neden acaba???

En önemli uygulama, ön belleği artırmaktır. Farkedilir derecede performans sağlıyor.

ben formattan bıktığım için acronis kullanmaya başladım. acronis kullandığım için sistem geri yüklemeleri kapadım

ve bunun gibi bir sürü ayar yapabilirsiniz sizde

hey dostum acronis craklı varmı sende the_last23@hotmail.com link atrsan sevirim

saolasın chip

sayın chip ve yorumcu arkadaşlar
teşekkür ederim
sizin sayenizde yeni bilgiler ve programlar buldum

efs'den çok başım yandı. tüm harddiskimi şifrelemiştim, yeniden kurulum yaptım ve herşey yalan.

arakadaşlar ben bişey sorcam bu sanal bellek oyunlarda da işe yararmı .yani oyun oynarken ram i aştığında sanal bellek devereye girermi.bide pc ye bi zarar verirmi yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Sanal Bellek Zarar Vermez PC'ne.. Oyunlar Benım Bıldıqım Kadarıyla Kullanıyor Sonucta Onlarda Program... Ram'ıne qore wındows deqılde sen ayarla bro mesela 1 qb ram'ın warsa.. sanal bellek 256-768 yapabılırsın.

2qb warsa 500mb-1100 yapabılırsın... 3qb warsa 3600-4700 arası yapabılırsın.

Sanal ram'ı kullanabılmek ıcın harddıskınde verdıqın ust lımıt kadar bos alan olması sarttır.

Xpde Sakin Şifrelemeyi Kullanmayın Arkadaşlar.. Olurda Windows Silerseniz Kesinlikle Geri Dönüşü yok Açamıyorsunuz Dosyaları.

Ama vistada durum farklı sertifika yedeqı alıp qerı yukledıqınızde acılıyor. Xpde bu ozellık sorunlu biraz.

Ama sanal bellekten kesinlikle çok performans bekleme. Yani bir oyun 2 GB bellek istiyorsa ve senin fiziksel bellek 1 GB ise sanal bellek hiç bir işe yaramaz.

Bildiğim kadarı ile sanal bellek her zaman devrededir.

eger pc de 2 gb ram varsa sanal bellegide 2048-4096 yap böyle daha seri calısacaktır

ben pc yi bilmiyom anlatın biras

Fiziksel belleğin yeterliği olmadığı zaman PC swaping işlemi yapar ve geçici olarak verileri harddisk e toplar ve bu süre içerisinde performans çok düşer yavaşlar. Sanal bellek dediğiniz bu olsa gerek :)

arkadaşım bilgisayarı açamadan nasıl denetim masasına gireceğiz? sonrada parolayı kurtaracağız

Peki Sistem geri yükleyince veriler gidiyo mu?(Yeni olan veriler)

ARKADAŞLAR NEREDE OLDUĞU NEREDE YAZIYOR ACABA?

bak dosya şifrelemek için geneli açtım gelişmişe tıkladım ama Veriyi korumak için içeriği şifrele tuşu yok nasıl oluyo bu iş lütfen soru yazmak yerine biri cevaplasın

burda hata var. sanal belleği komple kapattım ve 2 gb rami doldurdum. low memory hatası almayı bşardım zamanında :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost