Windows XP'ye son tekme!

Bugüne den XP'den desteğini esirgemeyen tarayıcı devi, sonunda kısmi de olsa, "buraya kadar" diyor!

Windows XP'ye son tekme!

Hüseyin Cem Köylü

Mozilla, gelecek ay yayınlanacak Firefox 12'nin Windows XP'nin büyük bir kısmı ve Windows 2000 için yayınlanacak son sürüm olduğunu duyurdu. Ayrıca 2010 yılında çıkan Firefox 3.6 için de güvenlik güncellemeleri yayınlamayı Nisan ayında bırakacağını açıkladı.

Firefox 13'ten itibaren minimum sistem gereksinimleri arasında Windows XP SP2 olacak. Yani Firefox 13 (ve gelecek nesiller) Windows 2000, Windows XP RTM ve Windows XP SP1 ile çalışmayacak.

Firefox 12'nin 24 Nisan'da, Firefox 13'ün ise 4 Haziran'da yayınlanması bekleniyor. Mozilla, resmi blog sitesinde şu açıklamayı yaptı: "Verdiğimiz destekteki bu değişim, Firefox'un Windows performansını daha modern yapı sistemleri kullanarak geliştirmemizi sağlıyor."

Microsoft zaten, Windows 2000'e 2010 ortalarında, XP ve XP SP1'e de sırasıyla 2004 ve 2006'da destek vermeyi bırakmıştı. Yani Windows XP SP2'yi Microsoft bile desteklemezken, Mozilla hala Firefox için destek vermeye devam ediyordu. Windows XP SP3 ise 2008 yılında piyasaya sürülmüştü ve Microsoft iki sene sonra ondan da desteğini çekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Google chrome <3

Mozilla nasıl böyle bişe yaptı kullanıcı kaybetmiyim diye nerdeyse 98 e kadar destek vericek diye bekliyodum

sende mi brütüs...

xp kullananlar teknoloji yoksunu olduğu için farketmez zaten :)

internet bağlantılarının geliştiğinden sp3'e güncelleyeceklerin düşünüyorlar. windows 2000'nin çıkalı 12 sene oldu ve bilgisayarın dayanması çok zor. zaten biraz iyiyse xp'ye geçer diye düşünüyorlardır. 2000'li bilgisayara ubuntu yüklesinler oyun teknolojisinden yararlanamayacağın bilgisayara windows kurmak yerine linux kur internet için kullanıyorsan.

seni seviyoruz chrome...firefox olmuşş olmamış ne fark eder :D

ikspi çoktan öldü kaldıranı bile yok yazık.....

Haberi iyi okursanız XP'nin SP2 ve SP3'ünden bahsetmiyor; sözünü ettiği XP'nin SP1'li sürümleri filan...

xp de çalışıcak ama sp2-sp3(service paket 3) yüklü olanında çalıacak. sp-1 olanı boş modifiyesiz olanı,,

vista <3 =D =D

xp'ler ölmez. ne tuhaf diil mi? önce besle büyüt sonra kendi ellerinle ölüme terket. nayır nolamaz.

Napak firefox'u çok mu meraklıyız bize Opera ve Google Chorome yiter :D

Windows Xp Windows 2000'in üzerine kurulu değil mi? Xpnin numarası
5.1 2000nin 5.0 . Windows NT 5 ÜZERİNDEN HERKES DESTEĞİNİ ÇEKMEYE BAŞLADI Windows NT 5 GİREN WİNDOWS'LAR :
Windows 2000,Windows Xp,Windows Server 2003.

xp hala kullanan varmı yaa? unuttum bile o işletim sistemini

tarayıcı kıtlığı sanki Firefox un keyfi bilir ;)

xp kullananı hakir gören yorumcu win98 e muhtaç olursun inşallah :)

Win7 ile yatıp kalkan ev kullanıcıları xp kullanıcılarının teknoloji yoksunluğuna değinmiş bilmem ne sayısız boş laf silsilesi. Evde kırık w7 kullanmakla, pcye usb bellek, klavye, kulaklık bağlamaktan ibaret olan hayatının çokmu teknolojik göründüğünü sanıyorsun (: Hiç ofis ortamında ağ aygıtların çalışmamasına ya da saçma sapan çalışmasına şahit oldunmu, 64bit sistemlerde altıüstü bir yazıcı çileden çıkmana sebep oldumu, 32bit kullanacaksan gözbebeğiniz w7 nin ne numarası kalıyor bunu hiç düşündünmü. Kimi kurumsal web arayüzlerinin hala sadece internet explorer 7 ile normal çalıştığından haberin varmı. Evde koltuğa yayıl orya burya laf yetiştir, peki hava attığın konu ne? win7, e satın alsaydın bari, o da yok. Madem evde yayacaksın git linux sürümlerini dene, eşşek kadar hddni bölümle kırık findovsunla hava atmaktan vazgeç, geliştir kendini. Oyun oynayıp feysbuka girmek içün kullandığın 64bit findovs yedin henüz senin kadar sağlam yerleşmedi o koltuğa, bak artık biliyorsun bunları ya da zaten biliyordunda birinin dürtmesi lazımdı hatırlatmak içün (:

ben herşeyi xp ile öğrendim öle hemen vazgeçilmez

Sen de yorum yaz