Windows'un Android hayali suya mı düştü?

Android uygulamalarının Windows ceplerde çalışması hayali, görünüşe göre başka bahara kalıyor!

  • Onur Seven
Project Astoria süresiz olarak durduruldu!

Microsoft bu yılın başlarında gerçekleştirilen BUILD 2015 etkinliğinde Windows 10 Mobile platformunun bir dizi emülatör aracılığıyla rakip platform uygulamalarını destekleyeceğini duyurmuştu. Kullanıcılar tarafından oldukça olumlu tepkiler alan yeni girişimle birlikte Windows Mobile üzerinde yer alan uygulama boşluğunun da bir anlamda çözülmesi planlanıyordu.

Ancak gelen haberler "Project Astoria" adındaki Android uygulaması emülatörünün geçici veya süresiz olarak durdurulduğunu gösteriyor. Konuyla ilgili Windows Central'a açıklama yapan bir Microsoft yetkilisi, Astoria köprüsünün henüz hazır olmadığını ancak diğer araçlarla geliştiriciler için harika seçenekler sunduklarını söyledi.

Microsoft, bunun dışında Project Astoria'nın durumuna ilişkin herhangi bir resmi duyuru yapmış değil. Ancak diğer isimsiz kaynaklar kesintiye uğramış projenin "Henüz hazır değil" mazeretinden daha fazlasını içerdiğini söylüyor. Project Astoria alt yapısının geçtiğimiz Ekim ayında Windows 10 Mobile yapı 10549'dan kaldırıldığını düşündüğümüzde bu mantıklı görünüyor. İşletim sisteminden çıkarılma nedeni ise sistem genelinde yavaşlamaya neden olması olarak gösterilmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

Haber yapıyorsanız eksik haber yapmayın. Projenin iptal edilmesinde diğer başka önemli etken ise bazı geliştiricilerin program üzerinden lumia telefonlara Android sistemi yükleyebilmeleri ve ayrıca belli başlı önemli uygulama şirketlerinin uygulamalarının kendilerinden habersiz Windows 10 a portlanıp paylaşılması ve haberinizde olması gereken diğer detay ise Android uygulamalarındaki güvenlik açıklarının wındowsa portlanınca da kullanılabiliyor olması ve haliyle güvenirli olmaması. (Z2- cm 12.1)

@16 Kasım 2015 13:49 Hayırdır Sen Microsoft'un avukatısın herhalde? Maşallah mahkeme salonlarında böyle savunma yok. Ne kadar veriyor sana Nadella abin?

@16 Kasım 2015 17:05 avukatlıkla ne alakası var adam bilgisini paylaşmış.

@16 Kasım 2015 17:05 İyi de adamın burda Microsoft lehine yaptığı bir yorun yokki. Adam yapılan haberin eksik olmasını eleştirmiş. Sen okumadan cevap yazdın galiba.

@16 Kasım 2015 17:05 sen nesin peki kardeş? adam düzgün haber yapamadıkları için chipi eleştirmiş hayırdır sana noluyo hemen saldırıyosun

@16 Kasım 2015 17:05 Senin abin kim? Tim Cook mu? Adam doğru demiş. Helal olsun.

@16 Kasım 2015 17:05 Yorumu yazan benim kıt beyinli benim abim belli ama senin ki Google çalısanları galiba, ben yorumda Microsoft u övmedim ve ayrıca xperia z2 cyanogenmod kullandığımı da belirttim, cahil olduğun buradan belli, ben on yıldan fazla chip okuyorum ve dergilerini almakla başladım takip etmeye ve Windows haberleriyle yükseldiğini bildiğim için eleştirmek hakkım diye düşünüyorum. Kim ne halt kullanırsa kullansın ama doğru ve eksiksiz haber yapılsın yeter sonuçta siyaset yapmıyoruz

oohhh buzlarım eridi :D windows batar inş :D

yalan söylemişler...

baya mantikli bence :)

Kabul edin, Mikisoft bu işi beceremedi. Windows 10 Mobile desktop versiyonu ile beraber gelecek demişlerdi, sonra Ekim de gelecek dediler. Sonra gene ertelendi, Kasım dediler. Sonra bir daha ertelendi Aralık diyorlar şimdi de. Yahu zaten Lumia 950 Aralık ta çıkacak, bu sefer de yetiştiremezlerse Lumia 950 lerin çıkış tarihi ertelenecek. Ha tabi bir de şu var, söz verdikleri bu Android emülatörü de olmayacak çıkacak Windows 10 Mobile da.

@16 Kasım 2015 16:33 windows phone 10da windows 10 masaüstü uygulamaları çalışacak denince bi tarafımla gülmüştüm buna inananlar da vardı nerede onlar

Hahahah yazık acıyorum çok acıyorum bu Winboylara ya.. Uygulama geleceğini duyunca Nasıl da sevinmişti gariplerim.. Ah canım kıyamam bunlara ya.. E artık başka baharaymış ahahahaha.. Yani çok beklersiniz çook ahhahahaha..

@16 Kasım 2015 16:57 zavallı bir androidci işte...

@16 Kasım 2015 16:57 Canım arkadaşım sizin dandroidinize kalmadık hala iOS duruyor .

Güle güle Windows Phone... :D

Lumia 535 kullanıyordum geçenlerde LG G4 aldım yemin ederim Dünya varmış Oh be windows mu tövbe bir daha asla çöpe dönmem!.. Bundan sonra varsa yoksa Android..

@16 Kasım 2015 17:02 Lumia 535 fiyatına g4 bulabiliyorsan bence de g4 almak daha mantıklı.

@16 Kasım 2015 17:02 500 tl lik telefonla 1900 tl lik telefonu karşılaştırıyorsun. Hem lg g3 çok yavaş g4 de kötü.

Android uygulamalarını Lumia üzerinde denemiş birisi olarak şunu söyleyeyim bu Astoria yı hiç yapmasalar da olurmuş. Şu an islandwood projesi ile ios uygulamaları portlanıyor ve ios uygulamaları android uygulamalarına oranla çok daha hızlı çalışıyor.

Windows 10'u mobilde kurtaracak tek şey bence buydu bu da gittiyse Microsoft Mobili er ya da geç bırakır.

Android ve Ios için iki ayrı proje vardı, şuan sadece ios tarafında uygulama portlama devam edecek diye biliyorum. Android tarafında güvenlik zafiyetlerinden dolayı vazgeçildi galiba.

şaşıran var mı çok merak ediyorum. microsoft wp'ye gram önem vermiyor. sonraki bahara wp diye bir şey kalırsa çıkarır. belki de zaten kalmayacağını bildiği ve uğraşmak istemediği için böyle yapıyordur? diğer platformdaki uygulamaları wpden daha iyi böyle bir komiklik var ortada.

Windows pcde gerçekten güzel işler başarıyor. İş telefon konusuna gelince uzaklaşması yada devrim yapıp farklı bir yol izlemesi gerekiyor.

Emulator isi o kadar kolay olsa PC'lerde PS3 emulatoru olurdu. 10 yillik makineyi 8 cekirdekli 3000 TL'lik ekran kartli PC'ye uyarlayamiyor teknoloji. Ayni islemci ile zar zor calisan baska bir uygulamayi emule etmek zaten bir hayaldi. MS sonunda uyandi.

Antivirüs gerekmeyen bir sistemi neden bozuyorlardı bende merak etmiştim.isabetli oldu bir sürü sistem açığı olacağına daha gerekli uygulamalar olsun az olsun olsun öz olsun ayrıca android yapısını wp li cihazlar şimdiki donanımla kaldıramaz resmen attan inip eşşeğe binmek olur wp li bi cihaza android yüklemek

Astoria rafa kalkti, islandwood projesi devam ediyor ve finalle gelebilecek duzeyde saglam calisiyor. Islandwood ios uygulamalarinin wp ye port ediyor. Windows 10 facebook beta uygulamasi hali hazirda ios surumunun port edilmis halidir. Ios uygulamasi port edilebildigine markete sunulduguna gore kim sallar androidi?

@16 Kasım 2015 23:56 Yazık böyle mi avutuyorsun kendini?

windows veya android ıkısı ortaklasa calısmaları gerekıyor evet kompıtur ler wındows la calısıyor bu ıste tecrubelıler andıroıdler cep ve tablette ıyıler yanısı su ıkısıde bırlesmek zorunda sorun kontrol kımde olacağı ılerde bır fırma olacaklar ve kontrol google de olacak on sene tahmını

Habere ek olarak Visual studio 2015 ile gelen android emulatoru sadece HyperV ile calistigi ayrıca bir problem. Emulator yavaş çalışıyor, kod yazmak sıkıntılı, hatta hipervisör modunda calistigi icin bilgisayarı da yavaslatıyor. Bu soruna bir çözüm bulmaları lazım.

Root ve Xposed özgürlüğünü dibine kadar yaşayanlar, başka sisteme asla geçemezler.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play