Yahoo'nun zararı çok büyük

İnternet devi Yahoo'nun Tumblr'a döktüğü paralar boşa mı gitti?

  • Levent Öztürk
Tumblr, Yahoo'nun "elinde patladı..."

Yahoo, en son gelir raporunu bugün yayınladı ve sıkıntılı firma için her ne kadar bazı parlak noktalar bulunsa da, belirgin bir kara leke de bulunmaktaydı. Yahoo, Tumblr satın alımı için 482 milyon dolar şerefiye bedeli kaydetmiş durumdaydı.

Bu bedel, Yahoo'nun yaptığı satın alımın değerinin düştüğünü belirtmenin daha süslü bir yolu olarak düşünülebilir. 482 milyon dolarlık bu bedel, Şubat ayında yazılan 230 milyon doların üzerine ek olarak belirtilmekte. İnternet devinin Tumblr'ı bir milyar doların biraz üzerinde bir fiyata satın aldığı düşünülürse, toplamda 700 milyon doları geçen bu bedel, yapılan anlaşmanın yarısından fazlasına denk gelmekte. Tabii ki bu bildirim birden bire ortaya çıkmış değil. Şubat ayındaki bildirisinde Yahoo, bedelin hesaplanmasında tahminlerin ve varsayımların bulunduğunu ve bu bedelin tam miktarının değişebileceğini söylemişti.

Tumblr zararı ve gelir raporunun yanı sıra Yahoo, hisse başına da 0.09$'lık bir artış bildirdi.

Raporun tartışıldığı bir görüşmede ise CEO Marissa Mayer ve CFO Ken Goldman, Tumblr haberleri hakkında oldukça sessiz kalmaktaydılar. Bu arada herkesin beklediği satış süreci hakkında yeni haberler ise sunulmadı. Ancak en son tekliflerin bugün sonlanacağı düşünülürse, bu konu hakkında da yakında bir açıklama yapılması beklenebilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Yahoo'nun A'dan Z'ye yenilenmesi, gereksiz servisleri kapatması, trendy servisleri oluşturması/bünyesine katması, trendy yazılımlar üretmesi, işgücünde kısıntıya gitmesi, arama motoruna, mail/domain/hosting/anasayfa/reklam servislerine fevkalade önem vermesi, verimli insanları bünyesine katması, kar getirecek pek çok projenin peşinden koşması ve pek çok şirket ve ülke ile beraber çalışması gerekirdi. Yahoo dinamik değil, statik ve bu onu günden güne eritiyor. Evet, Thumblr da yanlış bir karardı.

Bilen bilir Yahoo Amerika pazarında hep birinci sıradaydı, Google Yahoo`yu alt edemiyordu ta ki eski Google çalışanı Yahoo`ya ceo oluncaya kadar! Kadın ceo olduğu günden itibaren Yahoo`nun hisseleri tepetaklak oldu, ve Yahoo`nun en fazla para getiren hizmetlerinin hepsini birden kapattı (senede milyarlarca dolar para kazandıran Yahoo search hizmeti komple kapatıp, Yahoo aramalarında Bing sonuçları gösterilmeye başlandı) bizleri ne kadar salak yerine koyduklarını bi anlatayım dedim.

tumblr severek kullandığım uygulamalardan birisi ama tasarımsal ve işlevsellik yönünden biraz geride

Adına Manager denilen (CEO vs.) tomarla parayı şirket yönetiminden cebe cukka eden bu soytarılar çeşitli brifingler, meeting vererek şirketin çok iyi yerlere gelebileceğini bir iki konsolide ve yeni atılımlarla yeni açılan bilmemne departmanı ve cart curt konsepti ile sektörde hak edilen yere gelmelerine ramak kaldığını söyleyerek çeşitli busines soytarılıkları ile yüksek maaş alıp şirketi konkordatoya götürürler. El ve yüz mimiklerine bakın yalan akıyor. İyi olmuş Yahoo'ya müstehaktır iflasa.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play