Yama günü: İlk kez sıra Windows 7'ye geliyor

Microsoft'un Ekim yama gününde yayınlayacağı güncellemelerde Windows 7 de var...

  • Halil Mollaoğlu
Yama günü: İlk kez sıra Windows 7'ye geliyor
Yama günü: Güncelleme sırası Windows 7'ye geldi.

Önümüzdeki salı Microsoft, rutin yama gününün çerçevesinde ürünleri için toplam 13 yama çıkaracak. Güncel Windows sürümleri, Office ve Silverlight'ın yanında Windows 7 de güvenlik açığı bulunan programların listesinde bulunuyor.

13 güncellemeden sekizi Microsoft'un "kritik" olarak derecelendirdiği güvenliği açıklarını kapatıyor veya hata düzeltimi yapıyor. Diğer beş yama ise "önemli" olarak derecelendiriliyor. Çoğu durumda saldırganlara zararlı kodu sisteme sızdırma imkanı veren açıklar söz konusu.

Windows 7'de ortaya çıkan güvenlik açığı, işletim sisteminin doğrudan kendisiyle alakalı olmamakla birlikte Internet Explorer 8'deki bir zafiyetten kaynaklanıyor. Tarayıcı, yeni işletim sistemi ile beraber geldiği için Windows 7, bu açıktan mağdur oluyor. Alışılmış olduğu üzere yamalar otomatik güncelleştirme üzerinden dağıtılacak. Sonrasında ise Microsoft yamaların tam olarak hangi açıkları kapattığını açıklayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

win 7 çıkar çıkmaz yamalanmaya başladı 16 gb lazımken şimdi 20 ila 25 gb olur ne diyebilirim

windows 7 bozuuuuuuuk.. windows 7 bozuuuuuuuk.. windows 7 bozuuuuuuuk.. windows 7 yamalıı bohçaaaaaaaaaaa

Ne oldu arkadaşlar? Ben size Windows 7 piyasaya çıkmadan yamalanmaya başladı demedim mi? Bu bir başlangıç, karşımıza daha başka neler çıkacak hep birlikte göreceğiz. Windows 7 işletim sistemini neden bu kadar övüyorlar anlamış değilim. Tamam Windows Vista işletim sisteminden iyi olabilir ona lafım yok. Fakat Microsoft mühendisleri yıllardır bu işle uğraşıyorlar ama açık kapatma işleminin son bulması için ya gereken çabayı göstermiyorlar ya da bu işi yapabilecek kadar profesyonelleşmediler ya da Ballmer maaşlarını az verdiği için açıkları kapatmak işlerine gelmiyor. Son sözüm şudur; Windows 7 iyi bir işletim sistemi olabilir ama en iyisi olamaz ve en iyisi diye bir şey üretmek mümkün değildir. İnsanların bunu iyi anlaması gerekir. Biz parayı Amerikalıları zengin etmek için kazanmıyoruz. Kriz var diyorlar ama zenginler piyasayı rahatlatmak için en ufak bir çaba göstermiyorlar. Kusura bakmasınlar ama insanlara devamlı işletim sistemi aldırmak için aptalca politikalar yapıyorlar. Yaptıkları bütün konuşmalar da hep bunun için gerçekleşiyor.

FinaL Sürümünde (7600RTM) HaLa Türkçe DiL Destegi Mevcut DeğiL. ÖneMLi GüncelleştirmeLerde..

Yukarda tam anlaşılmamış heralde Windows 7'nin doğrudan sisteminde bir açık yok... Açık Internet Explorer 8'de var. Ama Win 7 ile beraber geldiği için Win 7 güncellemesi gibi görünüyor. Ayrıca yama değil güncelleme.

çok güzel, bir an evvel yamasınlar böyle hataları açıkta kalmayalım

"Windows 7'de ortaya çıkan güvenlik açığı, işletim sisteminin doğrudan kendisiyle alakalı olmamakla birlikte Internet Explorer 8'deki bir zafiyetten kaynaklanıyor." muş.
İyi de sanki Internet Explorer 8'i Microsoft değil de babam geliştirdi! peeh!!!
Bu açık düpedüz Microsoft'a ait. Buyrun, daha nihai sürümü çıkmadan yamanan işletim sistemi, Win7 var karşımızda.

Yukarda tam anlaşılmamış heralde Windows 7'nin doğrudan sisteminde bir açık yok... Açık Internet Explorer 8'de var. Ama Win 7 ile beraber geldiği için Win 7 güncellemesi gibi görünüyor. Ayrıca yama değil güncelleme.

Açık win 7 ile alakalı değil ie 8 kaynaklı deniyor. Zaten sisteme gömülü değilmi bu? Ayrıca açık yine bir M$ yazılımında. Bana kalırsa para kazanmak için win7 erken çıkarılıyor.

yama kelimesini duyupta tepki gösterip bazı mac ve linux fanları her ne kadar sevinsede sizlerinde haliniz malum açıklar ile dolusunuz. mac unix tabanlıdır birşey yapılamaz densede herşeyi yapıp içinde cirit atmak hiçte zor değil. linux sistemlerde aynı şekildedir. mac firmasının ürünlerinin en güncelinin bile çıktıktan sadece 3 saat sonra bütün deliklerinin sergilenmesi en büyük örneği. bunun dışında eğer o mac denen firma yiyorsa yasal bildiri ile işletim sistemlerindeki güvenlik açıklarının duyrulması vede sistemlerini ele geçirince dava açıp mahkemelerde süründürmesinlerde görelim. cesaret mahkemelerde süründürerek değil ms gibi göğsünü gerere gere ortada dolaşıp açık var dendiğinde kabullenip düzeltebilmektir. linux'a gelincede kodların açık kaynaklı olduğu için kolaylık ile ince elekten geçirelerek istenen herşeyin yapılmasının mümkün olduğunu unutmayın.

gerçek hacker' lar ve tüm dünyadaki yazılımcılarda kabullenmiştir ki asla ama asla aşılamayacak işletim sistemi diye birşey yoktur. hepsi rahatlıkla aşılabilirde sistemlere zararda verilebilir.

zaten fanlar hemen atlayacaktır yazılımlarınız açık dolu deyince ama malesef gerçek olan bu sizin dediğiniz yazılımlar ms gibi & 98 lik bir paya sahip olsun görürüz günlük kaç yüz tane açık bulunacak sistemleriniz.

Yorum yapan arkadaşlardan bazıları Microsoft şirketine ortak herhalde ki Windows 7 işletim sistemine toz kondurmuyorlar. Ayrıca toz kondurmayan arkadaşlar yaptıklarının karşılığında Ballmer'dan ne alacaklar çok merak ediyorum. Biz karşılaştığımız sorunlar yüzünden yorum yapıyoruz. Bizim anlatmak istediğimiz asıl mesele şu; Sorunsuz hiç bir işletim sistemi yoktur (Buna Mac ve Linux işletim sistemleri vs. dahil). Bu sebepten ötürü Windows 7 işletim sisteminin bu kadar övülmesine gerek yoktur. Ubuntu işletim sistemi neden bu kadar övülmüyor. Çünkü bedava. Bedava olduğu için de bilmeyen ve kullanmayan herkes işe yaramaz bir işletim sistemi olduğunu sanıyor.

XP çıktıktan sonra üç servis paketi çıktı. Körsünüz galiba yorum yapanlar.

Ubuntunun bana övülecek bir yanını söyleyin :)

Ubuntunun bana övülecek bir yanını söyleyin :)
-----------------------------------------------------
dier bilgisiz kullanıcılardan beklerdim ama recep bey sizden bu şekılde bi yorum beklemezdim.
bak sana söyliyim kardeşim.windows ortamında yazdıgımız bi zararlı kod bılgısayarının hangı klasorunde neresinde olursa olsun kendı basına calsıp kendısınden istenen şeyleri yaptıra bilirsiniz demi.
ama ubuntuda durum farklı cunku kernel yapısı itibarı ile yazdıgın zaralı kod ilgili klasorde veya yerınde degılse hiç bir şekilde çalısamaz.

yahu bu açık maçık bunların sıradan bir insana zararı olmaz, abartmayın bu kadar bu işleri,
Öyle usta kurt bir (hekır) size uğrarsa bundan şeref duyun :D

İster Windows, ister Linux veya Mac kullanın. Tüm işletim sistemlerinin açıkları vardır. Yeryüzünde hiç açığı olmayan ve güncellemeye gerek kalmayan işletim sistemi yoktur.

Burada önemli olan açıkların ne kadar zamanda kapatıldığıdır. Windows açık bulunduktan 1 ay sonra açıkları kapatma yoluna gitmektedir. Windows kullanıcıları açıklarının kapatılması için, gelecek ayın bilmem kaçıncı salı gününü beklemek zorundadır.

Linux'ta ise, açıklar bulundukları gün kapatılır. Açık kapatma konusunda Linux dağıtımları, Windows'a göre açık ara öndedir.

Bügün donanım üreticileri ne kadar tiye alıyor Linux'çuları bir araştırsınlar bakalım. Siz hala gelişme aşamasında olan bir sistemi Windows 7 ile yanyana tutuyorsunuz zaten bildim bileli gelişiyor gelişmesi problemli Linux'çuklar. Bilgisayara bağlantı kurulabilen bir cihaz alın onu Linux'çuğa bağlamak için Bir gariban bilgisar programcısının ödev olarak yazdığı yazılımı bekleyin elbet bir gün çıkar. Eminim siz o cihazınızı tedavülden kalkmadan kullanırsınız.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play