Yavaş interneti kullanmanın 8 yolu!

İnternetiniz size "kafayı yedirtecek" kadar yavaşladı mı? Sakin olun, bu ipuçlarımıza bakın!

Yavaş interneti kullanmanın 8 yolu!

Zaman zaman hepimiz, yavaş internet bağlantılarıyla başa çıkmak zorunda kalabiliyoruz. Bunun nedeni bazen kalabalık bir kafede bağlandığımız, bant genişliği herkesi kaldırmayan bir Wi-Fi hotspot'u veya sorunlu bir internet bağlantısı olabilir. Ancak bu bağlantıyla bir süre yaşamanın da birkaç yolu var.

Daha hızlı bir DNS'e geçin

DNS sunucusu, en basit anlatımla internet sitelerine gitmek için sizi IP adresleri yazmaktan kurtaran, "www.google.com" yazarak Google'a gitmenizi sağlayan teknolojidir. DNS sunucunuzu değiştirmek ve daha hızlı bir DNS'e geçmek, bazı durumlarda bağlantınızı hızlandırabilir. DNS'ler arasında hızla geçiş yapmak için DNS Jumper'ı deneyebilirsiniz.

İndirmeleri kapatın

Arka planda varlığından bile haberdar olmadığınız işlemler bağlantınızı kullanıyor olabilir. NetLimiter gibi bir aracı kullanarak internete bağlanan yazılımları görebilir, onları kapatabilirsiniz.

Otomatik yenilemeyi kapatın

Otomatik yenilemeyi kapatın

Web tarayıcınızda Facebook, Twitter gibi kendi kendine yenilenen sekmelerin açık olup olmadığına bakın. Web tarayıcınız için otomatik yenilemeyi durduran bir eklenti arayabilirsiniz. Bunun için eklentiler arasında şu sözcükleri aratın: "suspend tab", "stop auto refresh" ve "stop auto reload". İşinize yarayacak birçok eklenti var.

Google Instant işlevini kapatın

Veri tüketimi konusunda dikkatli davranmanız gerekiyorsa, Google Instant'ı kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

Gmail'de HTML görünümüne geçin

Yavaş bir bağlantıda Gmail'i açtığınızda sayfanın yüklenmesi uzun sürecektir. Yüklenme sırasında görünen "Temel HTML sayfasını yükle" bağlantısına tıklayarak daha basit ve hızlı bir Gmail arayüzünü etkinleştirebilirsiniz.

Opera'nın Off-Road / Turbo modunu açın

Bu modu etkinleştirdiğinizde Opera, sayfadaki görsellerin kalitesini düşürecek ve onların daha hızlı yüklenmesini sağlayacak. Gerçek resimleri görmek için her zaman üzerlerine sağ tıklayabilir ve tam çözünürlüklü resmi isteyebilirsiniz.

Mobil siteler yerine Off-Road'u kullanın

Daha az bant genişliği harcamak için mobil sayfaları açmak, eskiden veriden tasarruf etmenizi sağlıyordu. Ancak mobil sayfalar artık yüksek çözünürlüklü resimler içerebiliyorlar. Bu yüzden mobil siteler yerine masaüstü sitelerde Off-Road'u kullanarak daha çok tasarruf edebilirsiniz.

YouTube Feather'i kullanın

Yavaş bir bağlantıda video izlemeniz zor, bu yüzden en iyisi YouTube'u hiç açmamak. Ancak mutlaka izlemeniz gerekiyorsa, YouTube Feather Beta'yı etkinleştirerek yorumlar, öneriler, video bilgileri gibi gereksiz öğeleri devre dışı bırakabilir, sayfanın çok daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Otomatik yenilemeyi kapatın Web tarayıcınızda Facebook, Twitter gibi kendi kendine yenilenen sekmelerin açık olup olmadığına bakın. Web tarayıcınız için otomatik yenilemeyi durduran bir eklenti arayabilirsiniz. Bunun için eklentiler arasında şu sözcükleri aratın: "suspend tab", "stop auto refresh" ve "stop auto reload". İşinize yarayacak birçok eklenti var. bunu diyeceğinize önce siz kapatın... oto yenileme ne

@grezimonk Vallaha bu konuda doğru söylemişsin.Chip online sitesinin sayfalarını 2 dk'da bir yenilemesinden gına geldi artık. Lütfen şu işe bir çözüm bulun. Bölgesel sayfa yenileme diye bir şey var. Sitenizi tarayıcı testi niyetine kullanıyorum bazen.O kadar çok kasıyor ki...

@grezimonk sen yine mi kaçtın hastaneden....

@18 Şub 2014 16:27 asıl kaçan sensin koyun...

Hayatta başarılar, az sayıda sunucu, bağlantı noktası ve yolu üzerinde, eskiyen bağlantı soketleri ve kutularıyla, paket yönlendirerek gereksiz yere kayıp paket tekrarı ve üstüne tv yayını yapılan bir yerde internet nasıl hızlandırılabilir ki?

Netin aslında ne kadar hızlı olduğunu ama gereksiz işler yüzünden bağlantınızın sekteye uğradığını nasıl mı test edersiniz? PS3, Android vb benzeri sitemlere karşı klasik bilgisayarınıza aynı boyutlu dosyayı aynı sunucudan indirmeyi deneyin. Bakın bakalım hagisi daha hızlı iniyor? Muhtemelen desteklenmeyen veya benzersiz İS'li sistemleriniz daha hızlı indirecektir.

Ttnet fuber e geçsin herkes diye zaten alt yapi duzenlemesiyle mahvolmus internet aglarini iyice yavaşlatıyor; normalde 8 mb görünen internetim olmus 3 mb, sen torrent i kapasan, tarayiciyi komple iptal etsen ne olur xd

20 mb fiberimle akıyorum. neyin kafasındasınız siz ya?. bu arada yazı içinde teşekkürler sevgili Chip....

Daha az bant genişliği harcamak için mobil sayfaları açmak, eskiden veriden tasarruf etmenizi sağlıyordu. Ancak mobil sayfalar artık yüksek çözünürlüklü resimler içerebiliyorlar. Bu yüzden mobil siteler yerine masaüstü sitelerde Off-Road'u kullanarak daha çok tasarruf edebilirsiniz.. bunu nasıl ve nerden yapacağız. android için_?

CfosSpeed 'i yıllardır kullanıyorum tavsiye ederim.

56k modem ve dial-up bağlantıdan şaşmıcan abi (Netscape rules!)

Bi yerde 8 mbye kadar hız diyor 1 mbps alıyorum başka yerde 20 mbps fiber ikisinin de fiyatı aynı böyle adaletsizlik olmaz

Google ınstant nasıl kapanıyor, onu deyin hele?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir