Yazılım dünyasının klasikleri geri dönüyor

Norton Commander’ı ya da PC Tools’u DOS altında çalıştırdığınız günleri hala anımsayabiliyorsanız doğru yerdesiniz. Dijital geçmiş size sandığınızdan da yakın. CHIP, eski efsaneleri yeniden hayata döndürmenin yollarını açıklıyor.

Yazılım dünyasının klasikleri geri dönüyor (Sayfa 2)

“Vintage” sözlük anlamıyla “eski”nin, bu kullanımıyla da Abandonware’in donanım dünyasındaki karşılığı. Üniversite yıllarının tekrenkli Atari dünyasını veya C64’teki ilk oyun deneyimlerini anımsamak için bu eski donanımları bulmanız şart değil. Günümüzde bu görevi, farklı yapıdaki sistemlerin çalışma ortamını taklit eden emülatörler yerine getiriyor. C64 için hem DOS, hem de Windows ortamında kullanılabilir çok sayıda emülatör programlanmış. En iyilerinden biri, farklı sistemleri destekleyen VICE (http://viceteam. bei.t-online.de veya http://commodore. ca/download/download.htm). VICE ayrıca C128, VIC 20 ve tüm PET modellerini taklit edebiliyor ve Windows altında bir pencerede çalışıyor. C64 oyunlarının tutkunları, C64 Games web sayfasına göz atabilirler. (( games.de/index_p.php?eng=true) Buradan 3418 adet farklı oyunu indirmek mümkün. Web sayfası üzerinde, C64 için çeşitli donanımları satın alabileceğiniz bir online mağaza var. C64 hayranları bu adresten yaklaşık 33 Euro karşılığında PC’lerinde sorunsuz oyun keyfi yaşatacak iki joystick destekli adaptörü sipariş edebilir. Emülasyon, orijinal donanıma sahip olmak isteyen birçokları için yetersiz kalabilir. eBay, bu alanda da nadir rastlanılan parçaların izini sürmek için doğru adres. Bir süre önce eBay’de 660 dolar gibi bir fiyatla alıcısını bekleyen C65 prototipleri, verebileceğimiz en güzel örneklerden. Günümüzde bu fiyata hızlı bir Pentium 4 sistem edinmek mümkün. Forumlarda, C64’ün revaçta olduğu dönemlerde bulunabilen donanımların neredeyse tümünü değiş tokuş yapabilirsiniz.

90’lı yılların başlarında bilgisayar dünyasında çıtayı yükselten bambaşka bir model konuşulmaktaydı: Atari 1040ST. Stabilitesi ve güvenilirliği bu bilgisayarın en beğenilen yönleriydi. İşletim sistemi TOS (The Operating System) yalnızca yazılım tabanlı değil, aynı zamanda donanımın sabit bir parçasıydı. Sadece bir bellek yapıtaşını işgal edecek kadar küçük boyutlu oluşu, bugün Windows’ta gördüğümüz neredeyse tüm ana öğeleri (fare kullanımı, geri dönüşüm kutusu, simgeler) içeren bir grafik arabirim sunmasına engel değildi. Atari, sahiplerinin dönem ya da bitirme ödevi için kullandığı standart makine, Signum ise bu sistemde kullanılan metin editörüydü. Yabancı içerikli bir forumdan alıntı: Rüdiger: “10 yıldan beri Signum kullanıcısıyım. Ödevleri, sınavları ve hatta iki kitabımı onunla hazırladım.” Signum daha yıllar öncesinden bugünün Microsoft Office’inin sunduğu konfora yaklaşmıştı. Hecelere ayırma, yazım denetimi, makrolar ve tablo oluşturma: Programın aslında günümüzdeki benzerlerinden hiçbir eksiği yoktu. Steem Engine adlı emülatör Atari oyuncularını da unutmuyor ve Windows altında geçmişin hazinelerini yeniden hayranlarına ulaştırıyor. www.blimey. strayduck.com adresinden programın Linux ve Windows sürümlerini ücretsiz yükleyebilirsiniz. Bahsi geçen sayfaların az hit aldığını sanan varsa, fazlasıyla yanılıyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir