Yeni akıllı cebinizi kontrol altına alın!

Yeni satın aldığınız akıllı cebinizi bu basit işlemler ile tamamen kullanıma hazır hale getirin!

Araştırma, karşılaştırma, karar verme gibi aşamaları aştınız ve sonunda kendinize yeni bir akıllı cep aldınız. Veya yeni yılda bir akıllı cep hediyesi alacak kadar şanslısınız. Her ne olursa olsun artık eski, çizikli ve size adeta bir tuğla gibi gelen cebinizden kurtuldunuz; şimdi pırıl pırıl, yepyeni bir telefona sahipsiniz. Peki yeni cebinizde nelere dikkat etmeniz ve onunla ilk olarak ne yapmanız gerekiyor?

Eğer birkaç senedir cep telefonu değiştirmediyseniz, yeni cebinizin oldukça "akıllı" olduğunu hissedebilirsiniz. Ancak tüm akıllı cepler, o kadar da akıllı değiller. Yani yeni cebinizle zaman geçirmeye başlamadan önce bir takım işlemleri uygulamanız gerecektir. Yeni cebiniz sizinle belki 1, belki 2 veya niyetinize göre birkaç sene sizinle yakın bir arkadaş olacak. Dolayısıyla onunla iyi bir başlangıç yapmak için harcayacağınız kısa zamana değecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

nokıa n 9 supersın ya
tesekkurler nokıa
nokıa n10.gelır ıns

pil ile yazı çok dogru ilk sarjın 12 saat olması gerektigi gibi bi şehir efsanesinden kurtulalım artık tşk chip

Evet ilk şarjın 12 saat olması gibi bir efsane eski tip Ni-CD ve/veya Ni-MH piller için geçerli olmakla beraber; lityum iyon pillleri tam boşaltmak faydadan çok zarar veriyor diye biliyorum. Bu yüzden pil tam boşalmadan enerjiyi kesen bir devreye sahipler. En ideali eğer saklayacaksak pili 40% seviyesine kadar indikten sonra saklamak. Gündelik kullanımda da pil göstergesinin senkronizasyonundaki kaymayı düzeltmek için belki 30 şarjda bir pili gittiği yere kadar boşaldıktan sonra şarj etmek.

Sonuçta ilk kullanımda boşaltmak pil göstersinin daha doğru bilgilendirme yapması açısından önemli ve sonraki kullanımlarda da bunu 30 şarjda bir yinelemeli. Fakat herseferinde iyice boşaltmak için çaba sarfetmek gereksiz hatta muhtemelen pil ömrüne olumsuz etkiyecektir, çünkü Lityum Ion piller her şarj döngüsünde ömürlerinden biraz daha kaybederler. Şarj döngüsünü az tutmak için telefonları kullanmadığımız zamanlarda kapatmak (gece yatarken gibi) ve hatta yüksek enerji sarfeden işlemleri yaparken telefonu fişe bağlayıp kullanmak mümkün (video izlerken veya oyun oynarken gibi).

Burada bahsettiklerin Lityum Ion pil kullanan diğer cihazlar için de geçerlidir.

Bir kere Iphone'nun sim kartı mikro öbürleri normal nasıl takalım, birde Iphone'nun bataryasına bişey oldu mu tamam daha bişey yapamazsınız telefonun içi açılırsa çöpe gider yani.

lityum piller tamamen bittikten sonra şarj edilmeli demişsiniz ama lityum bataryaların ömrünü bitiren şeydir bu. o dediğiniz nikel pillerde olur. lityumlar mümkün olduğunda şarjlı tutulmalı, 2-3 ayda bir tam boşalma yapılıp şarj edilmeli. bunu da biz öğreticeksek ohooo...

ıphone 5s aldım ıkı hafta kullanabıldım sarj yonunden berbat internet acık oldugunda hıc bisey yapmasanız bile neredeyse aksam sarjı bıtıyor ancak kullandıgınız zaman ise gunde 3.defa sarja takabılıyosunuz 500 tl zarar ettim ama samsung s6 aldım bugun.. bence gunumuzde en onemlı konulardan biriside sarj interneti yogun kullanıyosak yani 2400 cihaza verip bide doya doya interneti kullanamamak yada ekran ısıgını kısmak bildirimleri kapatmak vs.. cokda mantıklı degil kı samsung kaliteyi arttırmıs

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir