Yeni Raspberry Pi model B+ satışta!

Boyundan büyük işler başaran mini bilgisayarın yeni modeli, resmi olarak ortaya çıktı!

Yeni Raspberry Pi B+ satışa sunuldu!

USB portlarının sayısını 4'e çıkaran yeni Raspberry Pi B+, resmi olarak duyuruldu ve satışa sunuldu.

Yeni model, SoC olarak bir önceki modelle aynı Broadcom BCM2835'i ve 700MHz Low Power ARM1176JZFS "uygulama işlemcisini" kullanıyor. 512MB RAM ve VideoCore IV Multimedia yardımcı işlemcide de bir değişiklik yok. Öne çıkan değişiklikler ise ek iki USB 2.0 portu ve büyük SD kart slotunun yerine geçen MicroSD kart slotu var. GPIO bağlantısı ise artık 2x20 yapıya sahip. Yeni ses devresinin sesi temiz ileten ve aynı zamanda güç tüketimini azaltan "düşük gürültülü, özel güç kaynağıyla" geldiği söyleniyor.

İlk bakışta göze çarpan eksiklik ise kompozit RCA video konektörü. Boyutları da değişen yeni Raspberry Pi B+, artık 85 x 56 x 17mm ölçülerinde. Bir önceki model B, 85.6 x 53.98 x 17mm boyutlarındaydı. Boyut değişikliği, yeni modeli mevcut kasalara sığdıramayacağınız anlamına geliyor.

Ek USB portları, mini bilgisayarın kullanıcılarını sevindirecek bir geliştirme çünkü 2 USB portu, genellikle fare ve klavyeyle doluyor, bu yüzden ek bir USB hub'a ihtiyaç doğuyordu. Pi kurucusu Eben Upton, Model B'yi talep oldukça üretmeye devam edeceklerini söylüyor.

Yeni model B+'ın fiyatı, 35 dolar, yani selefiyle aynı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

ne işe yarıyor bunlar. bilgisayarın yerinemi geçiyor? ne yapılıyor, internete girmek için falanmı?

@15 Tem 2014 16:52 Bilgisayar gibi kullanılabilir ama daha çok akıllı ev,prototip üretimi gibi şeylerde kullanılıyor.

@15 Tem 2014 16:52 Geliştirme kartı, istersen radyo yayını yap hemde frekans ile robot bile programlarsın.Devre programlarsın.Web sunucu yap kullan.Linux ve Arm farkı var.

@15 Tem 2014 16:52 Bunun içerisinde özel işletim sistemi var bilgisayar gibi kullanıyorsun sadece televizyona bağla yeter.

Çin'de çok daha iyi alternatifler mevcut.. En azından islemcileri çok hızlı..

diyelim ki bir fabrikan var. normal bilgisayarın çalışması için zor şartlar varsa bu tarz bir şeyle sorun çözülebilir. hem küçük hem de muhafazası kolay.

@15 Tem 2014 20:09 mp3 çalıştırıken dinlemeye çalışırken bile işlemcisinin % 70 kullanıyor :D

Ziyaretçi, Raspberry Pi'yi bilgisayar kasası olarak düşünebiliriz. içinde ekran bağlantınoktasından tut usb portlarına kadar herşeyi barındıran ufak bir bilgisayar kendisi. monitör ve klavye-mouse bağlayınca internete de girersin, kendi projelerini de yaparsın.

Istedigini yapabilirsin. Istersen openelec kurup XBMC ile bütün film video formatlarini izleyebilirsin. Istersen linux kurar uygulama yazar ne yapmak istersen onu yapar ticari urun olarak kullanabilirsin.

Geliştiriciler için çok güzel sradan bilgisyar kullanıcıları için herhangi bir anlam ifade etmiyor bende model b var arasında pek fark yok bunla internete girmek çok zor :D 700 mhz arm tabanlı bir bilisyar ama iyi nas sistemi oluyor :D

Bu tür bilgisayar sisteminin akıllı TV lere kadar girmesini beklerimm..

Bir onceki modeli var. Memnunum ama biraz daha hizli olabilir.

Ya arkadas 64 bit arm cikti bunlar hala arm6. ucuzlukta laf, rk3066 ve allwinner. A20 ayni fiyat araliginda hemde gpio uyumlu bulunuyor. 10$ etmez bu zimbirti.

Raspberry Pi için ne için kullanılır? Tek bir cevap yok. Limiti sizin beyinizde. Kendim en sevdiğim projeler bu sayfadan ulaşabilirsiniz: http://www.pinterest.com/meteko/raspberry-pi-projects/ Bu arada çok kısa zamanda yeni Model B+ online mağazamızada sunulacak: https://www.samm.com/bilisim-urunleri/yeni-model-B-raspberry-pi-turkiye.html

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir