Yeni sanal asistan ve Android uygulamaları!

BlackBerry'nin son güncellemesi, yanında Siri'ye yeni bir rakip ve Android uygulamalarını getirdi!

  • Levent Öztürk
Yeni sanal asistan ve Android uygulamaları!

Kanadalı akıllı telefon üreticisi BlackBerry, var olan BlackBerry cihazlarına yen'i dağıtmaya başladı. Yazılım, BlackBerry Passport, Z3, Z10, Q10 ve Q5'in yanı sıra, Porsche Design P'9983 ve 9982 ürünlerine ulaşmaya başladı. Bu güncelleme ile beraber kullanıcıların yeni sanal asistan BlackBerry Assistant, BlackBerry Blend ve çift uygulama mağazası gibi yeni özelliklere ulaşmalarına imkan tanınmış oluyor.

Eğer Siri, Cortana veya Google Now dijital sesli asistanlara uzaktan imrenerek bakan bir BlackBerry kullanıcısı iseniz, OS 10.3.1'deki BlackBerry Assistant, sizi mutlu edecek. BlackBerry Assistant, sesli veya yazılı komutlar ile kullanıcıların e-postalarını, rehberlerini, takvimlerini ve BlackBerry 10 uygulamalarını yönetmelerine imkan tanıyor.

BlackBerry'nin söylediğine göre Assistant, size nasıl cevap vereceğini bilecek kadar zeki. Eğer konuşuyorsanız BlackBerry Assistant size ses ile cevap verecek ve eğer yazı yazıyorsanız, sonuçları size ekranda gösterecek. Ayrıca, eğer BlackBerry Assistant'a Bluetooth üzerinden ulaşıyorsanız, telefonunuzun ekranına ulaşamıyor olabileceğinizden dolayı size fazladan içerik ile cevap verecek.

Bu güncelleme ile beraber, kullanıcılara iş ve eğlenceyi dengelemenin yeni yolları da sunulmakta. BlackBerry OS 10.3.1 kullanıcıları, BlackBerry Blend ve iki uygulama mağazası seçeneklerine kavuşuyorlar.

BlackBerry Blend, akıllı telefonunuzun içeriğini diğer ürünlerde görmenize imkan tanıyor. Bu sistem sayesinde telefonunuz, tabletiniz ve bilgisayarınız arasında mekik dokuma mecburiyetinden kurtulmuş oluyorsunuz. Eğer Mac veya PC kullanıyorsanız, bilgisayarınızdan telefonunuzdaki e-postaları ve takvimi görebilirsiniz. 

Bu güncelleme, telefonunuza aynı zamanda Amazon Appstore'u yükleyerek, BlackBerry sahiplerinin Android uygulamalarını bulup indirmelerini kolaylaştırıyor. Ayrıca, BlackBerry uygulamaları da BlackBerry App World uygulama mağazasından indirilebiliyor.

Toplantılar ve görüşmeler sırasında telefonlarının sesini kapatmayı unutan kişiler için ise, sunulan yeni bir "görüşme modu" ile beraber, bu sorun ortadan kalkıyor. Bu yeni mod, takvim uygulaması ile beraber çalışarak, meşgul olduğunuz zamanlarda telefonun sesini kapatıyor ve görüşmeniz bittikten sonra sesi geri açıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

blackberry kullanan var mı ya ben hiç görmüyorum

Atı alan Üsküdarı geçti, Blackberry, daha iş işten geçti...

Para toplayıp bb yi satınalsak bari, android yükler kullanırız

10.3 ha geldi ha gelecek derken telefonumu satmıştım sırasıyla note 3 , 5s ve şuan g3 kullanıyorum fakat kullandığım en iyi telefon z10'du . Güncellemeyi bugün sattığım kişiden telefonu alarak inceleme fırsatım oldu.Gerçekten bir güncelleme ancak bu kadar özellik getirebilir.Fakat hepsi çok geç gelen özellikler ama yine de tek bir seferde hepsinin gelmiş olduğunu görmek BlackBerry kullanıcıları açısından sevindirici.Örneğin ters çevirince sesin kesilmesi vb hareketli komutlar diyebiliriz. Google Play kurmaya çalıştım apk ile fakat girerken sürekli attı bu sürümde direkt olarak yüklenebileceği söyleniyordu. Ana sayfa ekranı gelmiş fakat o ekrana widget eklense çok daha güzel olurmuş.Beğenmediğim yanı ise ikonların hala küçük kalması hatta arkasında siyah kötü zımbırtı çıkınca daha da küçük görünmesi( diğer yazılımlarda ikonlar daha belirgin büyüklük bakımından ve hoş duruyor) BB10 sisteminin bana göre en büyük eksikliği ise numara engellemeye izin vermiyor olması.İstemediğim bir kişiyi telefondan veya üçüncü parti bir programdan engelleyemiyorsun.Yanlışlıkla birini arayıp kapatmaya çalıştığınızda erken davrandığınız halde çağrı karşı tarafa düşüyordu STL100-1 cihazlarda bunu deneme şansım olmadı fakat söylentiler hala devam ettiği yönünde . Nasıl bir sorunsa hala çözemediler. Onun dışında şunu söyleyebilirim. Gerçekten çok kararlı ve gördüğüm en stabil en pratik kullanımlı sistem.Onu kullandıktan sonra yukarıda saydığım telefonlara bir türlü alışamadım :) Fakat uygulama bazında geliştiricilere daha çok destek vermeli apk dosyaları kararlı çalışmıyor ve bar dosyaları kadar kaliteli değil maalesef.Apk dosyalarının çalıştırılmasında ise "google play servis" özelliği arıyorsa sıkıntı yaşatabiliyor. Bunu aşarlarsa da iyi bir performans sergilemiş olurlar. Rekabet her zaman iyidir BlackBerry ne kadar gelişirse diğer firmalarda o denli çabalayacaktır veya tam tersi.

Blackberry geçte olsa sağlam adımlar atıyor :)

" Assistant, size nasıl cevap vereceğini bilecek kadar zeki ... " bu paragrafta anlatılanlar zaten cortana da mevcut

BlackBerry devdır ve tekdır gerisi oyuncak

@08 Temmuz 2015 03:43 aynen Android kullandım ama her 10 dkda bir virüs, bende mecburen antivirüs yükledim yinede kurtarmıyor BlackBerry z10 aldım antivirüs bile kullanmıyorum

BlackBerry kullanıyorum gayet akıcı tek sorun mağaza 2gb ram var. 1.5 ghz ve interneti harika çalışıyor niye bu kadar kötüymüş gibi bakıyorlar anlamıyorum 2gb artık apk açıyor ve burda BlackBerry 10 kullananlar varsa Snap yükleyin google play gibi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play