Yeni tarayıcı Vivaldi'nin betası hazır!

Opera görünümlü, Chromium motorlu yeni web tarayıcısını denemeniz artık mümkün!

  • Zeynel A. Öztürk
Vivaldi'nin beta sürümü yayınlandı!

Modern web tarayıcılarının hepsi, en temel görevleri olan web sayfalarını açma işini yerine getiriyorlar. Ancak arayüz, performans, eklenti stratejisi ve fazlası hakkında her bir tarayıcının izlediği yol farklı. Yeni bir tarayıcı olan Vivaldi ise tecrübeli kullanıcıları hedef alıyor ve tarayıcılar arasındaki bu farkı belirsizleştiriyor.

Beta sürümü yayınlanan Vivaldi, Chromium'un açık kaynak kodlu platformunu Opera'yı hatırlatan bir arayüzle kullanıyor. Teknik önizleme sürümü bir süredir yayında olan tarayıcı, firmaya göre şimdiye kadar 2 milyon kullanıcı tarafından indirildi. Yeni yayınlanan sürüm ise herkesin kullanabileceği kadar stabil çalışıyor.

Liderliği Opera'nın eski CEO'su Jon von Tetzchner tarafından yapılan Vivaldi'de Opera etkisini kolayca görebiliyorsunuz. "Sekmeler" varsayılan olarak yatay gösteriliyorlar; bunun yanında bir çift "yan çubuk" ile not alabiliyor ve fazlasını yapabiliyorsunuz. Vivaldi'de yeni sekme açtığınızda popüler sekmelerinizden oluşan bir "hızlı erişim" sayfası görüyorsunuz. Sekmeleri gruplandırabiliyor, üst üste yığabiliyor ve sabitleyebiliyorsunuz ancak tarayıcı, genel olarak Opera kadar donanımlı değil.

Vivaldi, Ayarlar menüsünden ulaşabileceğiniz birçok klavye kısayolunu ve fare hareketini de destekliyor. Tarayıcının öne çıkardığı en önemli özelliklerinden bir tanesi, kişiselleştirilebilir olması. Örneğin adres çubuklarını ve sekmelerini istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Ücretsiz olan Vivaldi, bizce denemeye değer.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Opera'nın eski CEO'sunun kuyruk acısı mı var yoksa eskiden yapacağı büyük atılımlara engel mi olundu? Şimdi Opera benzeri Vivaldi yaparak eski şirketiyle hesaplaşmak mı istiyor bilinmez. Opera'dan asla şaşmam 12 den sonra Chromium açık kaynaklı yeni sisteme geçtiğinde engebeli yolları 33'e kadar gah kızarak gah tamam oluyor bu defa diyerek beraber aştık ve mükemmelliğe ulaştı, yeni sentezlere gerek var mı? Vivaldi Operanın çakması gibi duruyor! İşten ayrılan CEO'lar Mozart, Bach'da yapsınlar.

@05 Kasım 2015 14:06 Bence kuyruk acısı Opera kadar olmasada iyi

@05 Kasım 2015 14:06 Kendisi operayı yaratan iki kişiden biri ve o tarayıcıya yaklaşık yirmi yılını vermiş birisi. Onun yerinde kim olsa yaptıklarının bu hale gelmesine dayanamazdı.

opera görünümlü ve chromium motorlu internet tarayıcısı zaten var: operanın ta kendisi?

@05 Kasım 2015 17:00 Aynen katılıyorum. Chromium tabanlı olduktan sonra özgün(istenen ve eski) Opera'ya rakip sayılmaz. Kendi motorunu kullansaydı belki...

Gereğinden fazla hızlı bu hız beni korkuttu bilmiyorum ayrıca webstore daki tüm uzantılarla da uyumlu sanırım bi kaç gündür deniyorum birde sayfa zoom özelliği yok belki bug kaynaklı olabilir ama şuan bu sürümü yüklemedim eve geçersem kendi notebook uma yüklerim hemen deneyin bişey kaybetmezsini

Opera, kendi motorunu bırakıp Chromiuma geçerek kendi idam fermanını imzalamış oldu. Kullanıcıları gün gün eridi. Eski bir nostalji olarak Vivaldi denenebilir.

Yeni opera muhteşem olmuş, vivaldi yi kurup denedim operanın yanından bile geçemez.

Baudi faster browser deneyın hadi şu an bi dene okuyan kişi abi menmun kalmassan gel bana küfür et burda valla bak cok aşırı hızlı

keşke firefox motorunu kullansaymış.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play