Yeni Windows arabirimini eski Adobe'cudan

Bir sonraki Windows'un kullanıcı arabimi bir Adobe çalışanının katkılarıyla geliştirilecek...

Adobe çalışanı Windows UI'sini geliştirecek
Windows 7: Arayüz çalışmalarında Adobe katkısı da olacak.

Adobe'un üst düzey programcılarından birisi, bir sonraki Windows'un arayüzünün geliştirilmesine yardımcı olacak. Lightroom program yazarı Mark Hamburg, Microsoft'un bir sonraki "kullanıcı deneyimini" oluşturmasına katkıda bulunacak. Söylentilere göre Redmond tabanlı firmaya geçiş yapması için ona istisnai bir fırsat sunuldu. Bu hamlenin Windows'un potansiyel tasarım kararlarına farklı bir yön vermek için yapıldığı söyleniyor.

Hamburg şöyle diyor: "Şu anki Windows deneyiminin gerçekten sinir bozucu olduğunu düşünüyorum. Halen bununla baş etmek zorunda olduğumu göz önünde bulundurursak, böyle bir teklifin geri çevrilmeyecek kadar ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim."

Arayüz öğelerinin nasıl şekilleneceği bilinmiyor ve ortaya çıkacak gibi de gözükmüyor. Adobe çalışanının Lightroom programının tasarımında büyük bir rol oynadığına inanılıyor. Photoshop kalıt bir tasarıma sahip iken, Lightroom içeriğe duyarlı olan ve özelliklerin ekranda eklenip çıkarılabildiği bir arayüz sunuyor.

Microsoft buna benzer bir arayüzü "ribbon" ile Office 2007 ve Office for Mac 2008'de kullandı. Ribbon, geleneksel menülerin yerine duruma göre değişen buton ve kontroller getiriyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

işin içine adobe giriosa baya güzel bişe olack...:)

eeee sonuc ?

Adobe'un windows'a el atması aero'yu bile sönük bırakcak bir görsel şölen cıkarabilir, nede olsa grafik alanının en saglam firmalarından biri...

Bu habere ben çok sevindim ve ucunda ışık var. Hava sözü değil!

İşin içine adobe giriyorsa, optimizasyonu sıfır, hantal bir arabirim çıkacak gibi geliyor, photoshopların açılması gibi...

Adobe un olaya el atmasını gorsellk acısından epey bir katkı yapacagını dusunuyorum.Ama daha onceki yorumlardan arkadasların bahsettiği gibi photoshop hadi photoshop u gectik adobe reader hantallıgını eger windows uzerinde de hissettirirlerse butun cabaları bosa gider.

Sistem de 0 kasılma, Görsellik son safhada olsun yeter zaten dimi.

photoshopun ve reader in yavaş açılmasının arayüzle bir alakası olduğunu zannetmiorum. Bu trasnferdense gerçekten çok umutluyum. Ortalıkta zaten windows 7 nin moduler bir yapıda olduğu söylentileri dolaşıyor. Yani istediğin kısma para vereceksin. Maalesef beklemekten başka da çaremiz yok....

Microsoft yaş tahtaya basmaz. Bi bildiği vardır da arayüz için böyle bir adım atmıştır. Ben gelecek windwstan umutluyum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir