Yer altından çıkartılan petrolü artırdılar!

"Petrol bitmek üzere" cümlesini unutun: Yer altından çıkartılan petrolü artırmanın yolu bulundu...

  • Ümit Öncel
Yer altından çıkartılan petrolü artırdılar!
%15'lik artış tam 1,2 trilyon varillik fark yaratıyor.

Dünyadaki petrol rezervlerinin azalıyor olması bilim adamlarını alternatif yakıt kaynakları aramaya yönlendiriyor. Bu konuda önemli araştırmalar devam ederken petrol üreticileri de boş durmuyor, onlar da kendi alanları ile ilgili araştırmalarını sürdürüyorlar. Üstelik petrol üreticileri son zamanlarda çok önemli bir araştırmaya imza attılar. Bu araştırma sayesinde yer altından çıkartılabilen petrol oranını artırılabilecek, yani dünyanın petrol rezervleri artacak.

Petrol çıkartılma aşamasında, yer altından yer yüzüne çıkan petrolün önemli bir kısmı kaybediliyor. Ortalama olarak bir petrol rezervinde bulunan kaynağın ancak %35'lik bir bölümü çıkartılabiliyor. Yeni bir yöntem bu oranı %50'lere taşımayı sağlayacak gibi görünüyor. Bu %15'lik artış çok büyük bir fark yaratmayacak izlenimi veren bir oran, fakat eğer çalışma başarıyla uygulanabilirse dünya üzerindeki petrol rezervleri tam 1,2 trilyon varil daha artmış olacak. Bu artış da hem petrolün bir süre için ucuzlamasına, hem de alternatif yakıt kaynakları arayan bilim adamlarına zaman kazandırmaya yarayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

% 35 mi resmen benzin çöpe gidiyor. Şunu %100 yapana kadar petrol çıkarmaya HAYIR :D

Bizim ülkemizde olduğu halde çkartamıyorz..

Petrol çok fazla olursa fiyat düşer o yüzden böyle şeylere inanmayın bunu kullansalar bile daha çok kar etmek için kullanırlar hele Türkiye'de yaşayan bizlere hayatta yansımaz.

Nasıl mı bu kadar net konuşuyorum?Zeitgeist izleyin ve çevrenizdekilere izletin bununla başlayarak neler döndüğünü anlayabilirsiniz biraz...

Daha fazla fosil yakıt daha fazla küresel ısınma daha fazla pislik..

Bu kötü bir haber, iyi değil..

isterlerse 100 de 1000 oranlarcıkrasınlar.petrol ureticileri cok ciddi paralar kazanıyorlar cevre kimin umrunda adamlar kazandıkları milyarlarca doları katlamanın pesindeler.katı yakıtların sonu geldi artık yeni nesil yenilenbilir enerjiye ihtiyacımız var.cevreye zarar vermiycek olan..geleceğin enerjisi hidrojen ..sonuna kafar desteklenmeli ve bir an once hayatımıza girmeli...petrol sirketleri milyarlarca kazandıkları parayı hidrojen teknolojisi için harcasalar cevreye daha faydalı olur.. artık istemiyoruz cevreyi kirleten katı yakıtları..

bizde olsada ucuz olmaz daha pahalı olur.

bizim ülkemizde var ama kalitesiz petrol kuyuları acıp acıp tekrar kapıolar o yusden cıkarmıoruz bı işe yaramıyacağından ama gecen lerde gordum cıkarmıslar bı koyde

Bizimkilerin de işine gelir. Toptan fiyatı düşer. Vergisinide % 300 den % 400 e çıkartırlar. sonra başbakan çıkıp petrolü ucuzlatıcaz der. % 399 vergi alırlar. Bizde 1 kuruş ucuzladı benzin ne güzel diye seviniriz.

Petrol hiçbir zaman ucuzlamaz. Çünkü; fiyat ile rezerveler arasında ilişki yok. Dünya petrolünün sahipleri fiyatı istedikleri gibi değiştiriyorlar. Böyle olunca fiyatlar düşeceği yerde artma yaşanıyor.

Bizim yer altımız gereğinden fazla zengin özellikle petrolün yerini alıcak olan hidrojen ülkemizde bol miktarda bulunuyor hatta bir firma bu işlemi gerçekleştiriyor... ama umursayan kimki kimse'nin ... değil.

Bizim yer altımız gereğinden fazla zengin özellikle petrolün yerini alıcak olan hidrojen ülkemizde bol miktarda bulunuyor hatta bir firma bu işlemi gerçekleştiriyor... ama umursayan kimki kimse'nin ... değil.
-----
Ülkemizde hidrojen bol ne demek? Hidrojen zaten sudan elde edildiği için tüm dünya da bol. Malum, dünyanın 2/3'ü deniz.
Hidrojen, çok hafif olduğu için saf haliyle dünya atmosferinde bulunmaz, ama su da boldur ve onu gerek elektroliz, gerek kimyasal yollarla ayıklamak mümkündür. Hidrojenle ilgili en büyük problem, ayrıştırılmış saf hidrojeni depolamaktır. Günümüz teknolojisinde bunun en verimli yolu bordur. İşte Türkiye'de bol olan o, yoksa hidrojen heryerde var.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play