Kaspersky: Yılbaşınız mahvolmasın!

2014'e çok yaklaştığımız şu günlerde siber suçluların bu kandırma taktiklerine çok dikkat edin!

İşleminizin şifrelendiğinden emin olun

İşleminizin şifrelendiğinden emin olun

İşleminizin şifrelendiğinden ve gizliliğinizin korunduğundan emin olun.

Birçok site, bilgileri şifrelemek için SSL (Güvenli Giriş Katmanı) kullanır. Tarayıcınızın URL'sinin "https://" ile başladığından ve adres çubuğunun sağ tarafında veya tarayıcı penceresinin alt tarafında kapalı bir kilit simgesi bulunduğundan emin olun. Kişisel veya finansal bilgilerinizi e-ticaret sitesine girmeden önce, sitenin gizlilik ilkelerini kontrol etmek ve bilgilerinizin tam olarak nasıl saklandığını ve kullanıldığını anlamak önemlidir.

Sadece çevrimiçi alışveriş için ayırdığınız bir kredi kartı kullanın.

Çevrimiçi alışverişte, bu iş için ayırdığınız düşük kredi limitli bir kredi kartı kullanmanız mantıklıdır. Böylece dolandırıcılara olan mesafenizi korur ve paranızı güvende tutabilirsiniz.

Bilgisayarınızın güncel ve güvende olmasını sağlayın!

Bilgisayarınızdaki zararlı yazılım engelleme programlarının etkin ve en yeni virüs tanımlamaları ile güncellenmiş olduğundan emin olun. Bu, hassas finansal bilgilerinizi çalmaya çalışan virüslerden ve veri hırsızlığı Trojanlarından korunmanıza yardımcı olacaktır. Tüm işletim sistemi yamalarını zamanında uygulayın ve tüm tarayıcıların ve yaygın olarak kötüye kullanılan üçüncü parti uygulamalarının güncellemelerini yükleyin. Bunlara, Adobe Flash Player ve PDF Reader'dan Java ve iTunes'a kadar tüm uygulamalar dahildir. Birçok işletim sistemi ve yazılım programı otomatik güncellemeler sunar. Eğer böyle bir seçenek mevcutsa,  kesinlikle etkinleştirmelisiniz.

Bildirimleri ve tutarsızlıkları kontrol edin.

Satın alma işlemlerinizin ve sipariş onay sayfalarının kayıtlarını tutun ve banka bildirimleri ile karşılaştırın. Bir tutarsızlıkla karşılaştığınızda, kapsamlı bir şekilde inceleyin ve derhal bir finans kuruluşuna bildirin.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
İşleminizin şifrelendiğinden emin olun
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir