'Yıldırım: YouTube'u bana savunmayın'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu sefer gerçekten de çok kızgın! İşte YouTube açıklaması...

İşte Binali Yıldırım'ın açıklaması

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, mahkeme kararıyla erişime engellenen paylaşım sitesi Youtube'nin, Türkiye'de hukuki yükümlüklerini yerine getirmemekte ısrar ettiğini belirterek, "Bu site, Türkiye Cumhuriyeti ile mücadeleye girişti ama Türkiye bunu kabul etmeyecektir" dedi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Güldal Mumcu başkanlığında toplandı. Mumcu, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

CHP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı, Türkiye'de internet erişimi ile ilgili özgürlüklerin engellendiğini savundu. Youtube gibi bazı internet sitelerine erişimin engellendiğini, bunun sansürü beraberinde getirdiğini belirten Halıcı, insanların bu durumdan çok rahatsız olduğunu, tepkilerin her geçen gün büyüdüğünü söyledi.

Hükümet adına söz alan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, günümüzde bilgiyi en iyi şekilde toplayan ülkelerin ileriye gittiğini, Türkiye'de de bilgi toplumunu güçlendirmek için kendilerinin de çaba sarf ettiğini söyledi. Bilgi toplumunda internetin öneminin yadsınamayacağını anlatan Yıldırım, bu kapsamda hızlı internet erişimini yaygınlaştırdıklarını ifade etti.

'İnternetin temiz kullanımı'

İnternetin ilaç gibi, yararı olduğu kadar zararının bulunduğuna dikkati çeken Yıldırım, bu nedenle internetin temiz kullanımını sağlamayı hedeflediklerini kaydetti. Bakan Yıldırım, internette suç ve suça özendirici yayınların yüzde 98'inin dış kaynaklı olduğunu, bu tehlikeyi önlemek için bazı önlemler almak zorunda olduklarını dile getirdi.

Youtube paylaşım sitesinin Atatürk'e hakaret içeren yayınından dolayı, mahkeme kararıyla erişime engellendiğini anımsatan Yıldırım, bunun karşılığında söz konusu sitenin yetkililerinin, cezayı durdurmak için bir üst mahkemeye bile itiraz etme gereğini duymadığını vurguladı.

Yıldırım, söz konusu paylaşım sitesinin birçok ülkede güvenlik belgesi almasına, vergi dairelerine kayıt yaptırmasına rağmen Türkiye'de bunları yerine getirmemekte ısrar ettiğini anlattı.

Yayından kaldırılma

Türkiye'nin bunu kabul edip boyun eğmeyeceğini belirten Yıldırım, "Bu paylaşım sitesi bir çok ülkede yerli sürüm yapıyor ama Türkiye'de yapmıyor. Yine dünyanın birçok ülkesinde adli makamlarla işbirliği yapıyor ama ülkemizde buna yanaşmıyor.

Bir siyasi partinin genel başkanı ile ilgili yayımlanan videonun yayından kaldırılması için arkadaşlarımız girişimde bulundu, telefonlara bile çıkmadılar. Bu kadar hukuk tanımaz siteyi hararetle savunanlar var. Bunu kınıyorum

" diye konuştu.

Söz konusu sitenin, IP giriş numaraları aracılığıyla Google'e girişleri de yavaşlatmaya, bu yolla tepkileri artırıp Türkiye'yi dize getirmeye çalıştığını belirten Yıldırım, "Bu site, Türkiye Cumhuriyeti ile bir mücadeleye girişti. Türkiye asla bu durumu kabul etmeyecektir. Bu paylaşım sitesinin direktiflerine göre tavır almak yerine, bu sitenin hukuk kurallarına saygılı olmasını sağlamalıyız" dedi.

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

google dedilerki Türkiye şubesi açın bunlar yüklenen videoları incelesinler google kabul etmedi herkes küfür ediyor kişisel haklara hakaret şahıslara hakaret yok yok youtube karar doğru kimse bunu tartışmasın youtube Türkiye şubesini kurmassa kesinlikle açılmayacak aklınızda bulunsun!

Telefonlara bile çıkmıyorlarmış.. Peah bahse varım amerikayı bizim mesai saatlerine göre arayıp "yau ne adamlar var güpe gündüz telefona çıkmıolar" kanısına varılmıştır. video kaldırma olayına gelince; yahu be adam video kaldırtmak için araman gerekmiyor [ - Inappropriate - ] diye bir düğme koymuş adamlar, gidip o düğmeye dokunuyosun sonrada adamlara seni rahatsız eden şeyi söylüyosun. bunun "Türkiye Cumhuriyetine karşı tavır almak" ile bir ilgisi yok. Adamlar kendileri mi hazırlıyor o parti başkanının videolarını da siteye erişimi kapatıyorsun? Ülkenin başbakanı site erişime kapalı olduğu halde basına "Ben giriyorum siz neden girmiyorsunuz?" şeklinde demeç veriyorken, site yetkilileri "Resmi olarak erişime kapalı" oldukları bir ülke için yani "pazar olarak gösterilebilecekken burda yeriniz yok denen bir yer" için ne diye vergi versin şube açsın?

senide kimse savunmasın sayın bakan!!!! adamların verdiği ücretsiz hizmetler bilişim dünyasında para ile satılıyor, adam onlara rağmen ücretsiz kullanıcı odaklı düşünürken siz ise kendi elde ediceğiniz çıkarı düşünüyorsunuz. bu devlete benim güvenim yok

dedikleri gibiyse akıllanıncaya kadar biz de girmeyelim....

google dış geçiremeyince yasak önce korsana engel olun internet üzerinden un kapanı battı neredeyse vergi olarak bir gelir yerı azaldı muzikten ve filimden halada ona karşı en ufak bir çaba yok başka ne yazayım bilmemkı

çok doğru demiş

Ben bu konuda Google ve Youtube yetkililerini haksız buluyorum.Türkiye'den para kazanıyorlarsa vergilerini ödemeliler.Buradaki asıl sıkıntı vergi.Bakanlığın, BTK'nın yerinde olsam bütün Google sitelerine,hizmetlerine erişimi durdururum.Yasakçı bir anlayışım yok benim.Yasakla bir yere varılamayacağını da biliyorum.Ama vergisini ödemeyen bir şirkete de yaptığının(yapmadığının) bedelinin ödetilmesi gerekir diyorum.

Bu kişi TC'yi temsil ettiğini nasıl düşünebiliyor? TC'yi temsil yetkisi yalnızca Cumhurbaşkanına aittir!
Ulaşımı kervanlarla yapalım artık!

Tek hızlı olan şey bu internetten aldığınız vergilerdir , başka birşey değil!

Yav Atamıza hakaret videosundan bahsediyor hemen ardına vergi muhabbetinden bahsediyor. Ata için 1 cümle vergi için 10 cümle kuruyor.
Ulaştırma bakanlığını bırakıp maliye bakanı olmasını tavsiye ederim.

bazı Google servislerinin ip numaraları youtube ile aynıydı, tuttun sen youtube ip nolarını engelleyince yavaşlama oldu:)
anlatışa bak:) biz yutubu ip engellemesi yapınca diğer servislerini de aynı ip yaptılar sırf yavaşlayıp halk isyan etsin devlet zorda kalıp youtube yasağını kaldırsın diye:)
yok daha neler böyle bir açıklama yanlış ve asılsızdır. Adamlar zaten youtubetan zarar ediyor birde diğer servislerini mi engellettirecekler:)

malesef sayın bakanım size çalışanlarınız yanlış anlatmışlar.

Ofisim yok vergi ödemicem diyor, zaten reklamları google çerezleriyle belirliyor. ee google ın ofisi Türkiye de mevcut ve vergi mükellefi.

Sayın Bakanım bu youtube a gıcık gittiğine göre youtube ta sayın bakanımla alakalı bir şey olabilir mi?

Merak ettiğim hangi videonun bu yasaklamaya sebep olduğu, o videoyu bilsek biz halk olarak o videonun kalkmasını sağlayabiliriz, Eeee youtube videoyu ortadan kaldırınca suç durumu ortadan kalkar o zaman açmak zorunda kalırsınız geriye vergi kalır :) onuda biz öderiz aramızda paylaşırız :) nasıl olsa alışığız:) bi tanede youtube a giriş vergisi koyarsınız ohhh.
Şimdi fanatikler bana kızacak ama biz bunu %47 ile hak ediyoruz. Keşke hotmaili, facebook u, google ı engelleselerde tam ahlaklı yetişsek. Yav akil ve baliğ diye bir şey var ALLAH bunun yaşını bildirmiş , aklı başında olan sakıncalı şeylerden uzak durur, DURDURUR. devlete ne?

Durumu iyice devlet sorunu haline getirdiler.

You tube nin yasaklanması bence haklılar siteye girenler görmüştür videolar kadar video yorumları da çok küfürlü korktum yorum yazmaya

bizde bu karara sadık kalacağımıza tam tersi açılsın istiyoruz.o kadar alternatif varken türkiyeyi yok sayan bir siteyi ne yapalım.artık milliyetçi duygularımızdan da şüphe etmeye başlayacağım.

Bakanın naklettiği gibi bir durum ise devlet haklıdır.
Değilse devlet suçludur.

internetten yayin yapanin vergisimi olur bence ama diger ulkelere madem vergi veriyor ofis aciyorlar bizede versinler hatta vermedikleri diger ulkelerede yani. verdikleri ulkelerin bilmedigimiz bir ozelligimi var yani.

vergisini ödesin.

Youtube yasaklanmasaydı şimdiye kadar Türkçe sürümü çıkardı ama Youtube için onur meselesi haline geldiği için Türkçe sürümünü çıkarmadıar.

Hakikaten bilgi toplumu için çok çalışıyorlar. Dünya'nın "en hızlı" internetine sahip olmamız bunun göstergesi değilmi sizce de?

Bu yazıda sözü edilenlere göre, kendisini sevsem de sevmesem de bakan Yıldırım hiç haksız görünmüyor gözüme.

sayın bakan siz değil biz yaygınlaştırdık bizim cebimizden çıktı haksızca alınan katmerli paralar...bugun sabit ücret en düşük 16.33 tl oda standart hat ise tarifeniz yoksa 19 tl sabit ücret. 3 ay önce sabit ücretlere zam yapıldı uyuyoruz malesef.bu kadar haksız alınan internet ücretleri yalın adsl bilmecelerindeki uzun bekleyişler resmen soyuluyoruz devlet eliyle, hiç bir bireysel hakkımız yok bu durumlara karşı. tüketici mahkelemerini kazanıyoruz ama telekom yasaya uymuyor ama kendi lehine olunca anında işleme alıyor bizim hakkımızı kim savunacak gördük devletimiz milletinin değil onları ezenlerin haklarını savunmayı tercih etmiş durumda...böylbir halki kimse özgürlük beklemesin bu gidişattan sonra..

Ulaştırma bakanımız hızlı interneti yaygınlaştırdıklarını söylüyor.Buna kim inanır?Kadir İnanır :) Eller gider aya biz kalırız yaya..

Bu Bakan dediğiniz adam İnternete mi? Bakıyor yoksa Trene mi?

AÇIN ŞU YOUTUBE'U ARTIK!!! GINA GELDİ BEE!!!

Aslına bakarsanız siyasi görüşümü bi tarafa bırakarak bakanın yaptığı bu açıklamalara katılıyorum. Youtube,Google vs. tüm google hizmetleri şu anda hepsi tamamiyle engelense elbette bir çok kişi bundan mağdur olur ama zamanla alışılır. Ben olsam Adsense gibi bir reklam hizmeti veripte Türkiye localasyonuna komik ödemeler yapan ve vergi vermeyen bir hizmeti durdururdum. Bunlada yetinmez google'da engelerdim. Lakin tüm bunları yaparken Türk internet girişimcilerine devlet desteği ve ödenek sunarak gelişmelerini sağlamakta en büyük sorumluluğum olurdu. Devlet bir video paylaşım sitesi yada arama motoru açtıda bizmi kulanmadık? Mutlaka bu yönde çok gelişmiş bir olmadığımzdan bu tür hizmetlerimizin eksiklikleri olacaktır ama zamanla üstesinden gelinmeyecek şeyler değil.

Bu noktada birazda suçlu olan bizleriz. Yootube engelendiği gün hemen siteye ulamşmak için yöntemler aramaya giriştik. Başbakan çıkıp herkes giriyor bende giriyorum dedi tüm basının önünde. Siz ambargo uyguladığınız bir şirkete böyle bir tavırla yaklaşırsanız o da sizin şartlarınızı elbette kabul etmez. Kararlar kesin ve net olmalıydı. Şuanda bile Türk insanı 3-4 ay boyunca hiç bir googla hizmetini kulanmasın Google okadar büyk zarar ederki emin olun ozaman nasılda yola gelirler bakın görün. Bu durumu değiştirmek için bizlerin birşeyler yapması gerekiyor. 1 hafta Adsense servisni kullanmasak ne güzel olur.

Arkadaşlar cebinizde paranız olmasa 10.000-20.000 euroluk yurt dışı eğitimini araştırır mısınız? Ya da büyüdüğünüz ve yaşadığınız şehirde deniz yoksa yatlar hakkında genel kültürünüz gelişir mi, merakınız olur mu? Sahra çölünde yaşayıp kayak şampiyonu olan birisi hiç gördünüz mü?

Hızlı internette işte böyle. Hızlı internete ilk ulaşan toplumlar bu hız ile ne yapabiliriz diye düşünüyorlar. Biz daha bir resmi, görüntülemek için dakikalar harcarken onlar bulut bilgi sistemilerini, online oyunları, video sitelerini düşünüp uygulamaya geçiyor. Biz onların 10 yıl arkasından geldiğimiz o hız ile yapılacak herşey zaten piyasaya hakim olmuş oluyor. Yani köşebaşları tutulmuş oluyor. Sonra da köşebaşı sitelerin sırtına nasıl vergi yükleriz diye dövünüp duruyoruz.

Youtube insanlara hizmeti serverlarının olduğu ülkede vermekte. Biz internet üzerinden bu serverlara ulaşarak bu hizmeti alıyoruz. Yani Türkiye sınırları içinde bir alışveriş yok. Yani tahakkuk ettirilebilecek bir ticari işlemde yok. bir bardak su içer herhalde bakanlık...

Ben bunlara kızamıyorum çünkü gerçekten Google inatla Türkiye' de ofis açmayı dolayısı ile vergi vermeyi red ediyor. Büyük bir gelir devletin elinden gidiyor onlarda haklı olarak böyle işlemlere başvuruyor.

Google' ın Türkiye' de ofis açmayı kabul ettiği gün tüm google servislerinin engeli kalkacak. Google bu ülkeye de seve seve vergi vermek zorunda. Benim ofisim yurtdışında deyip, kazancın tamamını cebe atamaz.

Eğer bir ülkeden bir yayın organına (hangisi olduğu farketmez) reklam gidiyorsa, o zaman vergi verme yükümlülüğü vardır. Bu reklamların meblağları fazla olmayınca, fazla peşinde koşturmazlar, ama Youtube gibi dünyanın reklam kazancını sağlayan (Türkiye'den) bir şirketten haliyle bu Türkiye'den çıkan yüklü paranın vergisini istiyorlar. Yani bunlara hakkı var, ki zaten bakanın dediğide bu. Diğer bir çok ülke bu gelirleri çatır çatır alıyorlar Youtube'dan ve de birincil olarak o ülkelerin yasalarına bağlıdırlar. Yani hakkıdır, ister, alamazsa bu böyle devam eder. Yok ben illa gireceğim diyorsanız, bulur bir yolunu girersiniz. Ama gidip de sırf işinize gelmiyor diye haklı bir davaya köstek olmayın.

"22:29" da yazan arkadaşım. Başkaları hakkında atıp tutacağına ilk önce kendi bilgilerini bir kontrol et. Youtube Google'ındır ama farklı bir ticari kuruluştur. Google'ın Türkiye'de şubesi var mı bilmiyorum ama, varsa bile Youtube'unki yok. Bu, bu kadar basit. Google'ın şubesi başka, Youtube'un şubesi başka.

Ister dunya sirketi ol ister yerel. Turkiye de hizmet verip karsilik almak istiyorsan Turkiye'nin kurallarina uyacaksin. Bunun Youtube yada Google olmasi farketmez. "Ben Global Internet Firmasiyim" deyip sorumlulukdan ve yukumlulukden kacamazsin.

ben youtube rahatlıkla giriyorum dns felan yapmadan hiç sorun yok.

"Bilgi toplumu" ,

"...bilgiyi en iyi şekilde toplayan ülkelerin ileriye gittiği..."

Herhalde birileri sayın bakan'a okuması için bir metin vermiş, çünki düşünmeden hazırlanmış bir metine benziyor... Yalnız sayın bakan bir şeyi kaçırıyor, bilgi toplumunu güçlendirmek için sadece interneti hızlandırmanın yeteceği gibi çarpık bir fikir var galiba...

Bu şuna benziyor; ihtiyar bir atı safkan yarış atı ile değiştir, uçsuz bucaksız bir ovaya sal, ama at gözlüğünü çıkarmadıktan sonra at, aynı noktaya bakarak koşmaya devam eder, hızlansa ne yazar...

Zihniyete bak, yani interneti çocukların erişemeyeceği güneş görmeyen bir yere kaldıralım ilaç gibi, eh tabi interneti ilaç gibi düşünen bir zihniyet, interneti kullanmak için de reçete gerekir diye düşünüyor normal olarak... sabah akşam tok karnına şu siteyi kullan, aman sakın şu siteyi kullanma...

Hayret ama gerçek. Bakanı çok takdir ettim. Çok doğru konulara değinmiş. Youtube için Google Türkiye'yi iyi araştırmak gerekir ! Google Türkiye nin sahipleri kimdir ? Para kazanma dışındaki amaçları nelerdir ? Niçin adam kayırma yaparlar ?

You tube nin yasaklanması bence haklılar siteye girenler görmüştür videolar kadar video yorumları da çok küfürlü korktum yorum yazmaya
-----------------
Youtube erişime kapatılınca sorun çözüldü dimi hatta o yorumların hepsi silindi kimse göremiyor. Dünya göremiyor videoları dimi!

Ben bu konuda Google ve Youtube yetkililerini haksız buluyorum.Türkiye'den para kazanıyorlarsa vergilerini ödemeliler.Buradaki asıl sıkıntı vergi.Bakanlığın, BTK'nın yerinde olsam bütün Google sitelerine,hizmetlerine erişimi durdururum.Yasakçı bir anlayışım yok benim.Yasakla bir yere varılamayacağını da biliyorum.Ama vergisini ödemeyen bir şirkete de yaptığının(yapmadığının) bedelinin ödetilmesi gerekir diyorum.
----------
Vergi de vergi demişsin yasakçı zihniyetin yok demişsin ama kesinlikle var. İnternetin nasıl çalıştığından bihabersin çok belli. Google yasal olarak vergi ödemek zorunda değil. Para kazanıyorsa bunu internet üzerinden yaptığı için mükellef değil. Sizin gibiler devleti yüceltmez geriletirler.

Bu Bakan dediğiniz adam İnternete mi? Bakıyor yoksa Trene mi?

Üslubunuzdan ötürü sizi kınıyorum.

İnternet bir tek Google'dan mı ibaret... niye Yahoo, Bing vs'den vergi istemiyorlar... Bill Gates'in Türkiye'ye yaptığı ziyaretlerin bu işle bir ilgisi var mı? Bakan Bey Google'a saldırırken neden diğerlerinden hiç bahsetmiyor. Bu durumda haksız rekabet yaratmıyor mu. Kendi arama motorumuzu kuralım gibi farazi (Microsoft bile başaramadı bu işi) şeylerden bahsedeceğine, bunlara bir cevap versin...

trenden sorumlu adamın kontrolüne interneti verirsen böyle olur, izin verilse internetin komple fişini çeker bunlar daktilo, telgraf neyimize yetmiyor internet de neymiş bilgisayar da neymiş.

bence bakanın haklı olduğu durumlar var.tamamiyle yanlış değil.tamam hızlı internet, yalın adsl gibi hizmetleri hak ediyoruz ama olay youtubenin Türkiye yi tanımaz duruşu.eğer youtube Türk makamları ile gerçekten bi anlaşmaya varsa söz konusu hakaret vidyoları anında kaldırılır.yani aslında sadece sitteyi yasaklayan zihniyet yanlış hatalı değil youtube de sorumlu bu konuda bence

reklamlardan aldığı paranın vergisini vermek zorunda

Vergi de vergi demişsin yasakçı zihniyetin yok demişsin ama kesinlikle var. İnternetin nasıl çalıştığından bihabersin çok belli. Google yasal olarak vergi ödemek zorunda değil. Para kazanıyorsa bunu internet üzerinden yaptığı için mükellef değil. Sizin gibiler devleti yüceltmez geriletirler.

-------------------------------

Şunu yazan arkadaşım, madem her şeyi biliyorsun, peki o zaman Youtube neden İngiltere'ye, Almanya'ya, Japonya'ya vs. vergi veriyor. Çünkü eğer bir ülkeden para çıkışı oluyorsa, bu paradan vergi almak o ülkenin hakkıdır. Youtube'a da hatırı sayılır düzeyde reklam parası gidiyor Türkiye'den, yani para çıkışı oluyor. Haliyle vergisini takip edecekler. Bilmeden başkalarını karalamaya kalkışmayın lütfen.

İkinci olarak Bing ayrı bir şirket olarak çalışmıyor, MS'a bağlı ve MS da vergisini Türkiye'ye ödüyor. İkincisi, internette binlerce site var. Adamlar haliyle Türkiye'den para hangi sitelere daha fazla akıyorsa o sitelerle ilgilenecekler. Para akışının çok düşük olduğu sitelerle uğraşacak halleri yok nasıl olsa. Durum bu kadar basit.

tam gaz bu şekilde devam edin, herşeyi yasaklayın internette, zamanı gelince biz de sizi yasaklicaz.

Bu tür konualrında cin halkını alkışlıyorum. Google'ı devlet engelledi cin halkıda nasıl googla gireriz DNSmi değiştirriz diye hiç uğraşmadan yerel dandik arama motoruna yöneldiler aramotorları zamanla kendini geliştirdi. Googla ragbet kalmadı, googla giren kalmadı googlda baktı gelir gelmiyor Cinden çekildi. Tabiri caizse mort oldu kaldı. Ne için cin hükümetine aramlarda imtiyaz vermemek için özgür ve hür bilgi felsefesi güttü. Amerika hükmeti CIA gizli servisnin isteme3diği bir şey çıkmıyor ama googlada bi s..tirsin. Özgürlükmüş şuymuş buymuş pabucumun youtubesi...

Şunu yazan arkadaşım, madem her şeyi biliyorsun, peki o zaman Youtube neden İngiltere'ye, Almanya'ya, Japonya'ya vs. vergi veriyor. Çünkü eğer bir ülkeden para çıkışı oluyorsa, bu paradan vergi almak o ülkenin hakkıdır. Youtube'a da hatırı sayılır düzeyde reklam parası gidiyor Türkiye'den, yani para çıkışı oluyor. Haliyle vergisini takip edecekler. Bilmeden başkalarını karalamaya kalkışmayın lütfen.

İkinci olarak Bing ayrı bir şirket olarak çalışmıyor, MS'a bağlı ve MS da vergisini Türkiye'ye ödüyor. İkincisi, internette binlerce site var. Adamlar haliyle Türkiye'den para hangi sitelere daha fazla akıyorsa o sitelerle ilgilenecekler. Para akışının çok düşük olduğu sitelerle uğraşacak halleri yok nasıl olsa. Durum bu kadar basit.
--------
Senin gerçekten internetten veya bu işlerden anlamadığın kesin. İngiltere, Japonya, Almanya vergi ödüyor çünkü oralarda bir siteden daha fazlası vardır ofis olabilir, ortaklık olabilir veya kurum şeklinde çalışıyordur falan filandır. Youtube Türkiye'ye yayın yapıyor diye vergi ödemek zorunda mı olmalı. Birçok Türk webmaster yabancı bazlı site yapıyor, siteye koyuyor reklamları ıvır zıvırı sonra siteler yabancılara yönelik diye vergimi ödüyor sanıyorsunuz? Biri Amerika bazlı bir site yapsa Amerika'ya vergi ödemek zorunda mı mesela? Böyle bir saçmalık duymadım daha önce. Vergiden kastınız youtube'da çıkan reklamlar ise yine de vergi vermek zorunda değil. Ben youtube olsam bende vergi vermem öyle bir yükümlülüğüm yok. Sitem benim koyarım reklamımı herşeyimi. Ha ne zaman vergi vermek zorunda onu söyleyim Türkiye'de gerçek bir faaliyette bulunduğu zaman vermeli bu şartlarda vergi olmaz. Uçan kuşun vergisi olmaz.

her şeyi bizden iyi bilen çok sevgili bakanımız koyun olduğumuzu zannettiği bizlerin hem suçlu hemde güçlü deyimini bilmediğimizi zannediyor herhalde !

birde google ve youtube ile sadece gelişmekte olan ve yönetimi yasakçı zihniyeti benimsemiş ülkeler sorun yaşıyor nedense!

sürekli yasalara uymaktan dem vuran bakanımız Türkiye`nin arama motoru diye çıkardığı sözüm ona hizmeti yasa dışı olarak googleı kullanıyor kendileri buna ne der acaba!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play