Yılların hayali sonunda gerçek oluyor!

"Olmalı", "hayır olmamalı" tarışmalarıyla geçen yıllardan sonra bir hayal daha gerçek olmak üzere!

Yılların hayali sonunda gerçek oluyor!

Futbola ufacık bir ilgi bile duyuyorsanız, "top kale çizgisini geçti mi, geçmedi mi?" tartışmalarından mutlaka haberdar olmalısınız. Dünya Kupası finalinde bile karşımıza çıkan, şampiyonu belirlemekte bile etkisi bulunan bu konu, yıllardır gündemde. Tüm dünya, ""topun kale çizgisini geçip geçmediğini, gol olup olmadığını anlayabilmek için teknolojiden yardım alınıp alınmayacağını tartışıyor.

Bugüne kadar genel kanı, futbolun içerisine teknolojinin bu kadar sokulmasının doğru olmayacağı yönündeydi. Ancak bu anlayış, sanırız tarih olmak üzere. İngiltere Futbol Federasyonu genel sekreteri Alex Horne, 2012 - 2013 sezonundan başlayarak, "kale çizgisi teknolojisinin" Premier League'de kullanılmaya başlanabileceğini duyurdu. "Hakemlerin bu durumlarda hata yapma ihtimali çok yüksek. Peki elimizde imkan varken, neden bu hataları yok etmiyoruz?" diyen Horne, teknolojinin ne şekilde çalışacağının ise henüz tam anlamıyla belli olmadığını söylüyor. Ama ihtimaller arasında teknolojiyi topla bütünleştirmek veya özel kameralar kullanma ağır basıyor. Bilindiği gibi "Hawk-Eye" adı verilen benzer bir teknoloji, uzun zamandır tenis maçlarında zaten kullanılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Çizgiler lazer ile belirlensin, top çizgiyi geçmişse merkezine sinyal göndersin... Herhalde bunu düşünmüşlerdir...

tam bir saçmalık 100 maçta olan bir olay. Çocukken 2 taş 1 top yeterliydi futbolun ruhunu bozuyorlar.

yapsınlar da nasıl olursa olsun teknolojinin verdiği nimetlerden faydalanmak gerek. Türkiye de de yapsalar bari. Şikeyi de önleyen teknoloji olursa süper olur :)

Mağazalarda hırsızlığıa karşı geliştirilen sistemden yapsalar bile yeter. kapıdaki iki panelin gelişmiş halini kale direklerinin içine koyarlar topun malzemesini tanır. İçeri geçer geçmez ötmeye başlar. :D Ötmezse top kaleye girse de gol sayılmaz. Teknolojiden iyi mi bileceksiniz? :D

kalecinin kafasını top sanmasın da :) topun içine de birşey koymaları lazım gibi

Hakem hatası olmadan büyük takımlar nasıl maç kazanacak?

kalecinin kafasını top sanmasın da :) topun içine de birşey koymaları lazım gibi

ne alaka ya? çok düşündün mü böyle birşey yazmak için?

Çizgiler lazer ile belirlensin, top çizgiyi geçmişse merkezine sinyal göndersin... Herhalde bunu düşünmüşlerdir...

oldu yanına bide ışın kılıcı ile süpersonik roket verelim...

Düşündüğünüz lazer sistemi akıllıca ama uygulanamaz. Çünkü burada o hızla giden topun kale çizgisini tam geçip geçmediğini bunu anlayacak kadar hassas lazer yok.

bırakın şu çizgi saçmalığını fok balıklar ıçok yalnız

Sen de yorum yaz