YouTube yorumları gidici!

YouTube HD videolarla bant genişliğini yemeye başlayınca, bakın neyi ortadan kaldırımaya karar verdi

  • Ali Güngör
YouTube'un yeni yüzü geliyor!
YouTube zararı azaltmak istiyor

YouTube önce HD kalitede, bantgenişliğini yiyip bitiren kaliteli video hizmetini sundu. Şimdi tam tersini yönde, yükü azaltacak, hafifletecek bir yeniliğe gidiyor.

Elbette Google'ın sahip olduğu YouTube'un bu değişikliğe gitmesinde, artan maliyetlerin payı büyük. Para kazanmayan, yüzlerce milyon dolar zarar eden YouTube hizmetinin maliyetlerinin düşmesi gerekiyor.

Kullanıcı başına video göstermek için harcanan bantgenişliği düşürüldüğünde, YouTube büyük rakamları cebinde tutmayı başarabilecek.

Yorumlar ortadan kalkıyor

YouTube Feather ile sayfa boyutu 8'de birine inecek

Bu, kotalı kullanıcıların da işine yarayacak. Ama esas faydası videoların yüklenmesindeki gecikmelerin önüne geçilecek olması. Feather, yani tüy isimli yeni YouTube özelliği, YouTube sayfalarında yer alan ekstraları ortadan kaldırıyor.

Video önerileri, yorumlar, video notu, gömülü oynatıcı özelleştirme seçenekleri kırpılarak, yük azaltılıyor. Azda değil, tipik olarak 391 KB tutan sayfa 52 KB'a indiriliyor!

YouTube böylece karışık arayüzünü sevmeyenleri memnun edebilecek. Ancak Feather'ın büyük dezavantajları da bulunuyor. Feather seçeneği altında bütün videolar mevcut değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

HD kalite cidden gereksizdi. Fakat yorumlar tuzu biberidir videoların.

Çok da kaliteli yorumlar yok zaten. Önüne gelen videodaki herkesin anasına küfreder halde. En azından Türk yorumları. Herkes kavga halinde. İşe yarayan bir bilgi de yok zaten yorumlarda. İyi yapıyorlar.

Bu yöntem youtube sitesinin kendince yapabileceği bi çözüm.Ama artan genişbant trafiğine ülkeler çapında ortak yatırımlarla iyileştirme ve geliştirmeler yapılmalı her geçen gün trafik daha fazla artıcak

yahu kalite yok zaten hatta bir çok ırkçı, siyasal söylem var

Yorumların kalktığı iyi olmuş. Küfürden başka bir şey yoktu...

Sacma bir yontem bulmus youtube. O sayfalarin 350kb tutmasi javascriptlerin duzgun yazilmamasindan kaynaklaniyor adam gibi jquery kullanip yazsinlar o sayfalar rahatlikla 150kb seviyelerine gelir. yorum dedigin sey ise bir hd videonun 1snlik kismindan daha az veri tutuyor bence google adam gibi kendi goruntuleme SIKISTIRMA formati uzerinde calissin boylece yuksek cozunurluk ve dusuk veri oranina ulasir yoksa 200kb azaltsa ne olucak videolar sn basina 1mb yiyor.

Mantıklı karar...

Aslında İyi Olmuş Zaten Adam Gibi Yorum Yapan Yok
Ama Benim İçin Kötü Oldu Millet'Le Dalga Geçerdim Polemik Yapardım Ama Zaten Gereksiz Bir Özellik İyi Olmuş

HD formatını ve ırkçı siyasal videoları kaldırsa sadece bu nedenle çok uzun süre yetecek bir band genişliği olması muhtemel. Sen kullanıcıya bütün ipleri teslim edersen kullanıcı batırır seni. Haksız mıyım?

Recep Baltaş
Yorumların kalktığı iyi olmuş. Küfürden başka bir şey yoktu...
____________________________________________________

9 numara yorum ama bazı videoların aslını yorumlar sayesinde öğrenebiliyorduk (Fake, Dublaj, sahte ıvır zıvır vs vs)

ülkemizde ne cevherler var aslında. misal 03:54. adam çatır çatır google ekibine akıl veriyor :) jquery kullanın falan.

Oh bee! Artık küfür göremeyeceğiz.

HD videolar zaten internet icin biraz fazla kacmiyormu. Televizyonlar bile daha HD yayina dogru duzgun gecemedi. Internet de zaten bir videonun net ve kaliteli bir goruntude olmasi yeterli degilmi? :)

Çok iyi olmuş. Aptalca, küfür dolu yorumlardan başka bir şey yoktu zaten.

Bence yorumlar otomatik olarak oylama yontemi ile filtre edilebilirdi. Ornek -5 alirsan yorum silinir. Cunku bir cok videoda yorumlarin onemi cok buyuk. Ben genellikle donanimla ilgili videolari izliyordum ve kullanici yorumlarina bakip bir sey alacagim zaman ona gore karar veriyordum. Yorumlari flickr gibi daha kisa tutup yukarda sogledigim gibi -5 alinca direk sil yontemi gibi daha kullanisli bir yontemle daha etkili duruma getirebilirdi.

Sen de yorum yaz