Zika virüsü hakkında bilinmesi gerekenler

Zika virüsü, herkesi tehdit etmeye devam ediyor.

Zika virüsüne dikkat!

İlk olarak 1947 yılında Uganda'da görülmesinin ardından 2007'de Afrika ve Güneydoğu Asya 2015 yılında da Güney ve Orta Amerika, Bahamalar ve Virgin Adaları'nda görülen Zika virüsü, sivrisinekler yoluyla taşınıyor. Zika virüsü taşıyan sivrisinekler tarafından ısırılan her beş kişiden birisinde hastalık görüldüğünü söyleyen Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, bazı kişilerin hastalık belirtisi göstermediği gibi hafif veya ağır şiddette hastalık yaşandığını belirtti. Ateş, deri döküntüsü, eklem-kas ağrısı, göz iltihaplanması ve baş ağrısı gibi belirtiler gösteren Zika virüsünün henüz aşısı ve belli bir tedavisi bulunmuyor. Yatak istirahati ve sıvı desteğine ek olarak ağrı giderici/ateş düşürücü olarak asetaminofen veya parasetamol kullanılan hasta, sonrasında bağışıklık kazanıyor.

Hastalığın bulaşma yolları nelerdir?

  • Bu hastalığı taşıyan sivrisineklerin ısırması ile
  • Bu virüsü taşıyan insanlardan (taşıyıcı olan)
  • Hamile kadınlarda doğum sırasında bebeklerine geçer. Hamilelik döneminde veya taşıyıcı konumdayken hamile kalanların çocuklarında doğumsal anomaliler özellikle mikrosefali (beynin gelişmemesi) görülebilir. Ancak doğum sonrası hastalığa yakalanan anneler çocuklarını emzirebilir.
  • Cinsel yolla bulaşır. Virüs erkeklerde semende uzun süre canlılığını korur ve virüs taşıyan erkekler hastalığı bulaştırır.
  • Kan nakli ile bulaştığı Brezilya ve Amerika'da rapor edildi.

Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, Centers For Disease Control and Prevention'dan yararlanarak korunma yollarını şöyle derledi;

  • Öncelikli olarak zorunlu değilse, bu hastalığın görüldüğü yerlere seyahat edilmemeli.
  • Bu hastalığın bulunduğu yerlerde uzun kollu giysileri tercih etmeli, kısa pantolon giyilmemeli,
  • Dışarı çıkılacağı zaman sivrisinek kovucu sprey veya losyonlar kullanılmalı. Ancak bu tür maddeler iki aydan küçük çocuklara ve giysi içine kullanılmamalı.
  • Kapı ve pencerelere sivrisineklerin girmesini engelleyecek şekilde takviye yapılmalı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

SARS EBOLA H3N2 derken birde epidemik yayılan bu hastalık çıktı. Neyseki ilaçla tedavisi mümkünmüş. O bölgelere uçan THY personeli, uçak bakım apron çalışanları potansiyel tehdit altında, hastalığın yaygın olduğu yerlere T.C. vatandaşları zaten çok ender gider. Umarım ülkemizdeki bataklık dere kenarlarındaki yerel sivriler evrim geçirip bu virüsü ülkemizde yaymazlar. Pestizide ekolojik açıdan karşıyım fakat insan sağlığı herşeyden önce gelir. Umarım ülkemizi teğet geçer. Esenkalın Chip severler

Abi ben asetaminofen ve parasetamol değil, kasper kullanıyorum şimdiye kadar virüs bulaşmadı, bu zika virüsü benim bilgisayara geçermi?

@18 Nisan 2016 11:38 :D İNSAN VİRÜSÜ BU :)

@18 Nisan 2016 11:38 N diyorsun kardeşim, bu insana bulaşan virüs :D:D

@18 Nisan 2016 11:38 Kardeş bu bilgisayar virüsü değil. Sen çok yanlış anlamışsın :)

@18 Nisan 2016 11:38 Eczacın her kimse iyi bir antibiyotik önermiş!! Piyasada Bitdefender'den sonra hatta en iyilerden. Kullandığın Kaspersky geniş spektrumlu iyi bir antibiyotiktir, bilgisayarına tok karnına 12 saatte bir yutturursun profilakse olur bilgisayarın her türlü virüse bağışıklık kazanır.

@18 Nisan 2016 11:38 Düzeyli cevap veren tüm katılımcılara teşekkür ederim. Yaşamın her alanı sosyolojik açık laboratuvardır, sadece okurların reaksiyonunu ölçmek istedim. Konuya vakıf olup birde izah etmek için vakit ayırmanız takdire şayandır. Hepinize sevgiler saygılar.

@18 Nisan 2016 16:50 İroni yolu ile verdiğiniz cevap çok hoşuma gitti. En alt yorumda konuya açıklık getirdim. Eline yüreğine sağlık bilgilerin için teşekkürler.

ayrıca çocuk yapmayın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost