Zorla güzellik olmaz; ama parayla olur

Alışveriş sitelerinde okuduğunuz yorumlar bazen çok da masum olmayabilir. İşte bunun kanıtı...

  • Ümit Öncel
Zorla güzellik olmaz; ama parayla olur
İşte e-ticaret sorumlusunun Amazon Mechanical Turk'e verdiği ilan.

İnternet üzerinden alışveriş yapmanın en faydalı yanlarından biri de kullanıcı yorumlarına tek tıklama ile erişebilmek. Bu sayede gerçekten ürünü test etmiş diğer alıcıların tecrübelerinden yararlanarak, daha sağlıklı bir satın alma kararı vermek mümkün olabiliyor. Fakat bu yorumları, kullanıcıyı kandıracak şekilde yönlendirmeye çalışan uyanıklar yüzünden bugünlerde kullanıcı yorumlarına da dikkat etmek gerekiyor. Ülkemizde de satışı yapılan bir ürünün e-ticaret sorumlusunun bu konudaki çabası, hem güldürüyor hem de düşündürüyor.

İnternet üzerinden yapılabilecek ufak görevler karşılığında, ufak ücretler veren Amazon'un Mechanical Turk adlı hizmetini kullanan bu firma yetkilisi, verdiği ilanda karşılığında ödeme yapmayı vaat ettiği olumlu yorumların özelliklerini bile yazmış. Bu sahte olumlu yorumların 25 – 50 kelime arası, düzgün bir İngilizce ile, ürünü gerçekten kullandığınız izlenimi verecek şekilde ve tabii ki mümkün olan en yüksek puanı vererek gönderilmesi gerekiyor. Bu sırada da ürünü satmakta olan web sitesine de teşekkür edilmesi ve diğer bulunan olumsuz yorumların da "yanlış" olarak işaretlenmesini istiyor. Üretici kendi ürününe güvenmiyorsa, ne hallere düşebildiğinin acı bir örneği.

Not: Haberde şirketin adını vermemeyi uygun gördük; zira bir çalışanın yapmaya çalıştığı uygulama için tüm bir markayı lekelemenin doğru olmadığını düşünüyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Merhaba.

Alışveriş sitelerindeki yorumlara hiç güvenmem.Bir ürün alacaksam forumlarda araştırırım.Çünkü birisi o ürünü mutlaka incelemiştir.Kullanmıştır.Eksilerini ve artılarını bilir.

Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Not: Haberde şirketin adını vermemeyi uygun gördük; zira bir çalışanın yapmaya çalıştığı uygulama için tüm bir markayı lekelemenin doğru olmadığını düşünüyoruz.
-------------------------------------
CHIP Online'ın böyle bir hassasiyet göstermesini tebrik ediyorum.

eeee yuh artık yani. yazıklar olsun...

Ben zaten hep düşünmüşümdür bu durumu. Bizim Türk sitelerinde de olma ihtimali yüksek, en azından stok eritmeleri açısından.

Bu ticaret kanununa gorede suc olmasi gerekiyor yanlis hatirlamiyorsam,
ayrica mechanical Turk derken ne demek istemisler oda ayri bir olay zaten.
su siralarda Turklerle cok ugrasiyorlar ozellikle amerikalilar Turklerden ustun olduklarini kanitlama yarisindalar.
Rise of foot soldier izlesinler biraz ahhaahh

Aldığım ürünle ilgili yazdığım düzgün usluplu eleştirel yorum yayınlanmadı. bir kere daha yolladım gene yayınlanmadı.sansür var!
Gerek bilinçsiz müşteriler gereksede art niyetli firma yetkililerrinden ötürü "kötü mal" iyiymiş izlenimine uğruyor. ürün segmenti hakkında bilgisi olan biri şişirme yorumları hemen bilir zaten ama bilmeyen kişi yanlış yönlendirilir.

Bu tarz organize değil ama bizde de yok mu sanki.Ürünün sizde hayal kırıklığı yarattığını belirtin,tamamdır,anında sansür. Ama yağ çek (bir de yağ çekenlerin yaşına bakıyorsun çoğu ancak baba parasıyla alışveriş edebilecek çocuk yaşta,tecrübeleri,deneyimleri kısıtlı) hemen anında yayınlanıyor ve de puan (!) kazanıyorlar. Ne güzel değil mi.Nerede bu demeyin, bir örneği hemen buralarda bir yerlerde, bir diğer örneği de 6-7 ay önce topu atmıştı.

Kendini kandırmak istersen bu tarz yorumlara bakarak karar verirsin.Ama ben enayiyim, tanımadığım kişilerin yorumuna değer veriyorum dersek o başka.Adama ''lütfen önden buyurunuz'' deyiverirler.

Bu ticaret kanununa gorede suc olmasi gerekiyor yanlis hatirlamiyorsam,
ayrica mechanical Turk derken ne demek istemisler oda ayri bir olay zaten.
su siralarda Turklerle cok ugrasiyorlar ozellikle amerikalilar Turklerden ustun olduklarini kanitlama yarisindalar.
---------------------------------------

Amazon Mechanical Turk, Amazon.com'un 3 Kasım 2005 itibariyle kullanıcılarına sunmuş olduğu soru-cevap hizmetidir.

İsmini tarihe "Satranç Oynayan Türk Otomatı" olarak geçmiş otomatik makineden alır. Bu makinenin özelliği görüntüde otomatik olarak satranç oynayabilmesi, fakat aslında sadece içinde seyirciden gizlenen satranç oyuncusunun hareketlerini tekrarlamasıdır. Böylece tüm sistem izleyicilere satranç oynayabilecek kadar zeki görünmektedir. Amazon Mechanical Turk de ardındaki insan zekasını gizleyerek benzer bir akıllı sistem yanılgısı yaratır.

ben o firmayı tahmin ediyorum ama neyse bende kalsın adı

Sadece nette değil ki bu uygulama ,büyük firmalarda da satış elemanları biraz bilgisizseniz hemen sizi kazıklamaya çalışıyo .adını vermek istemediğim bir mağazada bi baba ve oğluna ,muhtemelen çocuğun ilk bilgisayarı olduğu için çok heyecanlıydı ,özellik olarak e2180 dual-core işlemci ve 256 mb ekran kartlı 1 gb ram'li bir sistemi çok iyi diye satmaya çalışırken gördüm çünkü çocuğun tek bildiği oyun counter-strike'dı ve satıcı gerçeği yansıtmadı .

"Zorla güzellik olmaz; ama parayla olur" misal Ajda Pekkan

"Zorla güzellik olmaz; ama parayla olur" misal Ajda Pekkan

süper yaa :D:D

zuhaha manyak bişey helal adamlara ya :D

adamlardaki kurnazlığa bak bee...

bilmeyeni herkes kazıklamaya çalışıyo zaten...

Sen de yorum yaz