Corsair Vengeance M60 incelemesi FPS tutkunları için özel olarak geliştirildi.

Özellikle FPS tutkunları için özel olarak geliştirilen Vengeance M60, oldukça kışkırtıcı.

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
85
  • Sniper Tuşu özelliği
  • Kışkırtıcı tasarımı
  • Ağırlık seçenekleri
  • Kablosuz seçeneği yok

Oyuncular için klavye ve mouse, hatta mouse pad bile savaş alanında hayati önem taşır. Özellikle MMORPG ve FRP türü oyunlarla bir hayli ilgili olan oyuncular, bu önemli ekipmanların yanı sıra kulaklık, gamepad, eldiven, kablo tutucu ve mouse kaydırıcı gibi daha pek çok ekipman ve aksesuarın seçimi konusunda da fazlasıyla seçici davranırlar. Corsair tarafından oyunculara özel olarak geliştirilmiş olan Vengeance M60 da, kışkırtıcı dış görünümü ve sahip olduğu yetenekleriyle şu sıralar iyi bir mouse arayışı içinde olan oyuncular tarafından yakından incelenmesi gereken bir ürün olarak dikkat çekiyor.

Oyunculara özel olarak geliştirilmiş olan Vengeance M60'ın; alüminyum kaplamalı tasarımı, agresif görünümü ve az sonra değineceğimiz, özellikle FPS oyuncularına özel yeteneğiyle testimiz sırasında bizi oldukça memnun ettiğini hemen söyleyebiliriz. 5700 DPI çözünürlüğünde optik sensöre sahip olan Vengeance M60'da, DPI çözünürlüğünü 100 ila 5700 DPI arasında istediğiniz gibi ayarlama şansına sahipsiniz. Bu işlemi Vengeance M60'ın hemen üstünde bulunan butonları kullanarak yapabiliyorsunuz. Yine bu butonların ortasında bulunan küçük LED göstergede ise hangi DPI seviyesinde olduğunuzu görebiliyorsunuz. Vengeance M60'ın sol tarafındaki iki adet buton ile sayfalar arasında ileri ve geri hareket edebiliyor, Scroll'u kullanarak da yine sayfaları kaydırabiliyorsunuz. Şimdi tüm bunlara baktığımızda, Vengeance M60 sizde de aslında kışkırtıcı bir görünüme sahip klasik bir mouse izlenimi yaratıyor sanki, değil mi? O halde Vengeance M60'ın özel yeteneklerinden bahsetmemizin zamanı geldi.

Vengeance M60'ı görür görmez sol tarafında bulunan kırmızı tuş ilk dikkatinizi çeken nokta oluyor. Özellikle FPS türü oyunseverler tarafından beğenilecek olan bu tuş, oyun sırasında adeta hayat kurtarıcı olabiliyor. Sniper Tuşu olarak adlandırılan bu tuşu kullanarak, DPI seviyesini anlık olarak aşağı çekebiliyorsunuz. Bu özelliği daha iyi anlayabilmeniz için şu şekilde örneklendirebiliriz: Oyun sırasında 2400 DPI'ı kullandığınızı ve çatışma esnasında Sniper moduna geçtiğinizi varsayalım. O anda Sniper Tuşu'nı basılı tuttuğunuzda DPI seviyesi bir anda -daha önce sizin belirlediğiniz bir değere, örneğin- 400 DPI'a düşüyor ve böylece hedefi kaçırma ihtimaliniz oldukça azalıyor. Bazı oyunlarda Sniper moduna geçtiğinizde daha iyi bir atış için nefesini tutmanız gerekirken, Vengeance M60'ın bu pratik ve iyi düşünülmüş olan özelliği ile tüm FPS'lerde attığınızı vuracağınızı söyleyebiliriz. Elbette bu özellikten yine diğer oyun türlerinde de farklı şekillerde faydalanmanız mümkün. Vengeance M60'la ilgili değinmek istediğimiz son nokta ise, tabanında değiştirilebilir üç adet ağırlık haznesine yer verdiği olacak. Bu haznelere Vengeance M60'ın beraberinde getirdiği ağırlıkları yerleştirerek silahınızı kişiselleştirmeniz mümkün.

Özetle

Vengeance M60'ın, oyuncular ve özellikle MMORPG ve FRP türü oyunlarla ilgilenen kitle tarafından beğenilerek kullanılacağını söyleyebiliriz. Sniper Tuşu'nu mutlaka denemelisiniz.

Corsair Vengeance M60 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Corsair Vengeance M60
Ürün Türü Fare
CHIP Online Notu 85
Üretici Corsair
Teknik Detaylar
Bağlantı USB
Çözünürlük 5700 DPI
Tepki Süresi 1000 / 500 / 250 / 125 Hz
Programlanabilir Tuş 8
Boyutlar 117 x 77 x 37 mm
Ağırlık 123 gram

Alternatifleri

Oyun sırasında daha fazla programlanabilir tuşa ihtiyaç duyan oyunseverler, yine Corsair'in Corsair Vengeance M60 modelini yakından inceleyebilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Fiyatı ne kadar acaba ben logitech aldım 119 tl ye çok harika bir mouse kablolu olanı daha iyi bence tercih edilmeli

10 tuşlu A4 X7 mouse kullanıyorum çokta memnunum hiç de öyle 100, 200 liralık mouselara para vermeye değmez bu tür mouseları kullanıp da fps oyunların da ölümsüz bir savaşçı mı olacağınızı düşünüyorsunuz? Hepsi para tuzağı başka bi şey değil.

piyasada bu fareyi satan yok sanırım. hiçbir yerde bulamadım :P

Sen de yorum yaz