HTC Wildfire incelemesi Fiyat Performans galibi

HTC'nin Tatoo'dan sonra ikinci bütçeye uygun Android fiyat denemesi olan Wildfire, HTC'nin bu amacı

Oynat Apple'ın 1984'de IBM için çektiği video Apple, 1984'de çektiği bu videoda PC devi IBM'i bakın ne duruma düşürüyor...
CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
68
Editörün Seçimi
  • Uygun Fiyat

Bir çok Android telefonunun 1000 TL ve üzeri olduğu bugün, getirdikleri teknolojiler de onlarla birlikte büyüyor. HTC Wildfire mümkün olan en düşük özelliklerle fakat yine de yavaşlamayı en azda tutarak Tatoo'dan daha iyi bir telefon olarak karşımızda...528 Mhz işlemcisi, 3.2" kapasitif dokunmatik LCD ekran, 384 MB bellek ile HTC Wildfire, büyük ağabeyleri olan Nexus One ve Desire ile aynı arabirim olan HTC Sense UI ile birlikte geliyor. İşlemcisinin yüksek fiyatlı diğer Android telefonlara göre düşük olması yine de telefonda herhangi bir yavaşlamaya neden olmuyor gibi görünüyor. Birlikte geldiği Android 2.1'in içine Flash da dahil edilmiş. Yani dolaştığınız web sayfalarında Flash animasyonları oynatabiliyorsunuz. Maalesef yine tüm Android telefonların yaşadığı "Android Market"in Türkiye'de erişilememe sorununu paylaşsa da, diğer resmi olmayan kaynaklardan bir çok uygulamayı başarıyla çalıştırıyor. Fotoğraf özellikleri diğer HTC'ler gibi pek parlak olmasa da 5 megapiksel kamera ve güçlü bir flaş ile birlikte geliyor. Yine yüksek çözünürlüklü video çekimi de yapabiliyor. Kamera sadece arkada olduğu için 3G Görüntülü konuşma özelliği maalesef eksikliklerinden biri.Wildfire'ın bir çok kişiyi cezbedebilecek bir diğer özelliği ise, mevcut dokunmatik telefonların bir çoğundan küçük olması. Yani iPhone veya Samsung Galaxy S, Wildfire'ın yanında boyut olarak devasa kalıyor. 106x70x12 boyutlarıyla elde daha rahat ama konu bir şeyler yazmak ise parmaklarınızın da hassas olması gerek. Bunun bir sebebi de, 3.2" TFT olsa da 240x320 olan düşük çözünürlük. Ama fiyatı da uygun seviyede tutmak için malum yollardan biri de bu. Daha düşük çözünürlük, daha az işlemci gücü, daha rahat hareketler demek. Arabirim oldukça rahat ve kullanışlı. İşlemci gücüyle doğru orantılı olsa da, HTC hiç takılmayan bir arabirim oluşturmayı başarmış. Bir çok Widget ile telefonu zenginleştirmek olası. Yine beraberinde gelen FriendStream adlı uygulama ile rehberinizle birlikte Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlardaki arkadaşlarınızı birleştirebiliyor. Örneğin HTC Caller ID özelliği ile telefonunuza yanıt vermeden arayan kişinin son Facebook durumunu, doğum gününü görüntüleyebiliyorsunuz. Diğer özelliklerine gelirsek, Wi-Fi bağlantısı, HSDPA/WCDMA 3G veya GPRS/EDGE bağlantıları mevcut. Dahili GPS anteni ile ve Google Haritalar yazılımı da yön bulma konusunda size yardımcı olacaktır. 3.5 mm'lik Stereo Ses girişi ile ister Radyo isterseniz yüklediğiniz müzikleri dinleyebileceğiniz yazılımlarla müzikseverleri mutlu edebilir. Yine Bluetooth ile de diğer ekipmanları ve bilgisayarlarınızı bağlayabilirsiniz.Pil ömrüne gelirsek, Wildfire bu konuda da aslında oldukça başarılı. Düşük işlemci gücü ve düşük çözünürlüklü ekran pil ömrüne olumlu yönde katkı yapıyor. Bir çok uygulama kullanımı, sürekli Wi-Fi ve doğal bir konuşma zamanıyla 2 günden daha fazla telefonunuz tekrar şarj gerektirmeyebilir.

asdasd

Özetle

HTC Wildfire, Android ve uygulama destekli dokunmatik bir telefona diğerlerinden daha ucuz bir şekilde sahip olmak isteyenler için oldukça idea bir cihaz. Tabi ucuzlukla gelen performans eksileri yok değil. Ama eğer 3D oyunlara çok da meraklı değilseniz ve bütçeniz daha yüksek seviyedeki telefonlara yetmiyorsa Wildfire sizin için ideal seçim olabilir.

Kimler Almalı

Düşük bütçesi olup, dokunmatik bir telefon almak isteyenler için ideal olsa da, Samsung Galaxy S gibi alternatiflerinin yanında sönük kalıyor.

HTC Wildfire Teknik Özellikleri
Ürün Modeli HTC Wildfire
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 68
Üretici HTC
İşletim Sistemi Android 2.1
İşlemci Qualcomm MM275
Çekirdek (CPU) 1
Ekran Teknolojisi TFT
Ekran Boyutu 3.2 inç
Ekran Çözünürlüğü 240 × 320 px
Bellek (RAM) 0.384 GB
Arttırılabilir Depolama 32 GB
Arka Kamera 5 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Yok
NFC Yok
GPS Var
LTE (4G) Yok
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Bekleme Süresi 780:00 saat
Konuşma Süresi 7:20 saat
Boyutlar 60 × 106 × 12 mm
Ağırlık 118 gr.
Teknik Detaylar
CPU Hızı 528 Mhz
Platform Android 2.1 HTC Sense
Bellek 512 MB ROM - 384 MB RAM
Boyutlar 106 x 60 x 12
Ağırlık 118 gram
GPS Dahili
HSPDA/WCDMA/GSM/GPRS/EDGE
Wi-Fi IEEE 802.11 b/g
Bluetooth 2.1 A2DP, FTP, OPP ve PBAP
Kamera 5 MP

Alternatifleri

Samsung Galaxy S

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz