Recep Baltaş

Hata: İSMEK güncellemesi başarısız oldu!

Belediye kursları iyi ama güncel değil...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen ücretsiz kursları her zaman faydalı bulmuşumdur. Fakat belediyenin "İstanbul Sanat ve Meslek Edinme Kursları" ya da bir diğer adıyla İSMEK kuruluşu tarafından verilen bu kurslardaki müfredatın ne kadar güncel olduğu tartışmaya açık bir konu.

Güncelliğe çok önem veririm. Örneğin bugün hala Windows 7'de çalışmayan disk bölümleme aracı Partition Magic'i öneren ve kullanan, sonrasında da verilerini kaybeden kullanıcılar görebilmek mümkün. İşte bu tür sorunlar, bilgilerin güncellenmemesinden kaynaklanıyor.

Konumuza dönecek olursak İSMEK'de de benzer bir durum mevcut. Bunları örneklendirmek gerekirse kurslarda öğrencilerin kullandığı bilgisayarların çoğunda hala 10 yıl önceki işletim sistemi olan Windows XP kullanıldığını söyleyebilirim. Windows 7 kurmak ise kursta eğitim veren hocanın inisiyatifine ya da öğrencinin azmine ve bilgisine kalmış birdurum.

Şimdi hemen Windows 7'nin performansından bihaber olan XP fanatikleri, standart bahaneleri olan "o bilgisayarlarWindows 7 kaldırmaz" tezini ortaya atacaklar ama bilgisayarların Windows7'yi rahatlıkla kaldırabildiğini söyleyebilirim. Bilakis böyle bir bahane,insanlara eğitim veriyorsanız kesinlikle arkasına sığınılacak bir bahane değil. Siz her zaman mümkün olduğu sürece en son teknolojiyi sunmalısınız. Bunların hepsi bir kenara, 10 yıl eski bir işletim sistemini kullanmanın hiç bir açıklaması olamaz.

Tabii ki güncel olmak sadece güncel işletimsistemi sunmakla bitmiyor. İSMEK'in web tasarım kurslarında halen Adobe yazılımlarının CS3 sürümü kullanılmakta. Şimdi yine bazı kullanıcılar "Belediye her yeni sürüm çıktığında para verip alamaz ki" gibi birsavunma yapabilirler fakat bu yazılımlar eğitim kurumlarına ücretsiz ya da çok cüz-i ücretlerle verilebiliyor. Fakat İSMEK ya Adobe ile görüşmemiş ya da işleri oluruna bırak moduna almış olduğu için kursta sadece eski CS3 sürümleri kullanılmakla kalınmıyor, aynı zamanda kullanılan yazılımların deneme sürümleri kuruluyor.

Yazılım konusundaki bir başka bilgi yetersizliği ise kendini sınavlarda gösteriyor. Örneğin kurs boyunca Dreamweaver ile eğitim gören kursiyerler, sınavda Microsoft'un geliştirmeyi 7 yıl önce bırakıp bir kenara ittiği web tasarım programı FrontPage hakkındaki soruları cevaplamak zoruna kalıyorlar. Tabi FrontPage hakkında en ufak bir fikri dahi olmayan öğrenciler doğal olarak mavi ekran veriyor.

Öte yandan kurstaki sınıflar donanımsal olarak birçok yeterliliğe sahip. Örneğin sınıfların bir çoğunda projektör mevcut.Fakat burada da eksiklikler yok değil. Örneğin projektör olan bir sınıfta bazen perde olmayabiliyor. Bu yüzden de projektörden verim almak imkânsız bir halalıyor.

Kurslar yazılımsal ve donanımsal olarak yetersiz olsa da eğitmenler bu açığı kapamadan başarılı bir role sahipler.Bazısı profesyonel şirketlerde çalışan eğitmenler öğrencilere tecrübelerini gayet iyi aktarıyor ve iyi bir eğitim veriyorlar. Örneğin bir web tasarım kursunu bitiren kursiyerler kendi web sitesini kodlayabilecek bir bilgi seviyesine ulaşıyor.

Özetlemek gerekirse İSMEK kursları faydalı fakat güncellik konusunda biraz çağın gerisinde kalıyorlar. Bu tablo karşısında aklıma lisedeki bilgisayar derslerimiz geliyor. Bilgisayar öğetmenimiz olmadığı için matematik hocamız bu derslere girer ve Windows 98'i kapatıp bize MS-DOS komutlarını öğretmeye çalışırdı...

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-TVTüm Videolar