Windows 8'i tek tıkla kapatın

Başlat menüsü olmasa da, Windows 8'i sadece tek bir tıklamayla kapatmak mümkün. İşte yolu...

windows 8, bilgisayar, kapatın, kısayol, charm
Zeynel A. Öztürk

Windows'da sıkça kullandığımız işlevler, Windows 8'in arayüzünde farklı yerlerde bulunuyorlar (veya yoklar). Örneğin bilgisayarınızı kapatmak için öncelikle farenizi sağ tarafa sürükleyerek Charms çubuğunu açmanız, buradan Ayarlar'a tıklayarak Kapat'a tıklamanız gerekiyor.

Windows 8'li bilgisayarınızı bu yöntemle kapatmak size zor geliyorsa, bu iş için bir masaüstü kısayolu oluşturabilirsiniz. Masaüstünüze sağ tıklayarak yeni bir kısayol oluşturun ve konum alanına şunları yazın:

Shutdown.exe /s /t 0

Kısayola "Bilgisayarı kapat" gibi bir isim verin ve sihirbazı tamamlayın. Şimdi kısayola sağ tıklayıp özelliklerini açarak ona uygun bir simge seçin.

Artık kısayolunuza sağ tıklayıp "Başlangıca sabitle" seçeneğine tıklayarak onu Windows 8 Modern arayüzüne sabitleyebilirsiniz.

Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • ewet bencede -a kapatma iptalidir

  Ziyaretçi
  05 Şub 2013 15:47

 • iyi geceler arkadaslar... bugun wındows 8 yukledım ana ekranda mail dıye sayfa war gırdım ama cıkıs yapamıorum tekrardan bana yardım edersenız sewınırımmm

  Ziyaretçi
  28 Oca 2013 23:28

 • Peki uykuya almak için bir kısayol verebilirmisinz

  Ziyaretçi
  28 Oca 2013 14:59

 • Arkadaşlar Bilgisayar Mühendisi olarak kısa bir çözüm söyleyeyim : Masaüstünü açın . Sağ tıklayın Yeni adlı bir dosya olacak Ona tıklayın ve ek dosya çıkacak Onlardan Kısayol ' a tıklayın Dosya adı ''shutdown.exe -s -t 00'' kopyalayıp o alana yapıştırın Sonra tekrar bir alan boşluğu çıkacak oraya da buton ismini yazın [İstediğiniz olur.] ÖR./ Başlat ya da Kapat ...

  Ziyaretçi
  07 Oca 2013 20:21

 • Kapatma bir yanlışlık var bu komutu uygularsanız olmaz Shutdown.exe - s -t -00 yapmanız lazım "a" kapatma iptali için kullanılır..

  Ziyaretçi
  19 Ara 2012 11:21

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Hayat İpuçları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lumia 520 vs Lumia 530Windows Phone'u adeta uçuran Lumia 520 ve onun yerini alan 8.1'li Lumia 530 karşı karşıya!

ENnie Ödülleri'nde bir Türk!En prestiji oyun ödüllerinin jürisinde bir Türk'ü görmek istiyorsanız, işte yapmanız gereken!

PC henüz ölmedi!DataStar Shuttle firmasının mini PC'lerini satışa sunmaya başladı. İlk model bu Shuttle XPC'ler oldu

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar