Aduket'ten Şoryuken'e Street Fighter tarihi

Street Figter 4'ün piyasaya çıkışı şerefine, 22 yıllık efsaneyi mercek altına aldık.

Bu konuda okuyacaklarınız:
 1. Aduket'ten Şoryuken'e Street Fighter Tarihi
 2. İlk oyundan karakterler
 3. Serinin bütün oyunları
Ali Güngör
Street Fighter 4'ün resmi çıkışının şerefine nostaljik bir inceleme ve dev bir galeri hazırladık.

Orijinal yazılışları Hadouken ve Shouryuken olabilir ancak gençliğini "atari salonlarında" geçiren oyuncular bu iki süper hareketi söylendiği gibi bilir ve yazar.

İlk Street Fighter oyunu 1987 yılında çıktığında görselliğiyle oyuncuları hayran bıraktı. Kendisinden önce gelen One-Two Kung Fu ve Karate Champ gibi oyunların en iyi yönlerini birleştiriyor ve çok daha ötesine geçiyordu. Atari salonları bu heyecanlı ve bağımlılık yapıcı oyunu oynarken ceplerindeki jetonları boşaltan insanlarla doluydu.

Salonlardaki makinaların kolları ve tuşları doğrusu iyi dayanıyordu.
Atari salonlarındaki makineler demişken, işin ilginç bir detay var. Bu da oyun ilk çıktığında sadece iki saldırı tuşu bulunması. Bu tuşlar basınca göre hafif, orta ve sert saldırı yapmaya yararken, insanların kafası çok karıştığı için altı tuşlu sisteme geçilmiş. Sonuç: bir elde deli gibi sallanan bir joystick, diğer el ise altı tuşa hırsla basmakta. Yüz ifadesi değişmiş, hırslı ama sonuçta mutlu ve rahatlamış oyuncular.

7 Temmuz 2009 itibariyle resmi olarak satışa sunulan Street Fighter IV'ün PC sürümünün bu açılış gününe özel sizler için bir Street Fighter Özel Dosyası hazırladık.
DEVAMI:İlk oyundan karakterler
GALERİStreet Fighter ile zamanda yolculuk Street Fighter IV - Montage
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • abiler ben her ne kadar zamane çocuğu olsam da yine de street fighter ı çok seviyorum zamane çocukları gibi playstation bağımlısı değilim . ben de sizingibi o günlere geri dönmek istiyorum. ah eskiler ahhhhh.......

  Ziyaretçi
  14 Eyl 2014 14:53

 • ne günlerdi be nasılda bu oyun için paramızı harcardık çok güzeldi o günler keşke geri gelse o günler en sevdiğim karakter kendi

  Ziyaretçi
  03 Tem 2014 17:01

 • Heyt bea ne oynardik ateri salonlarinda harbi resmen makinaya jeton boşalırdık orda uykuya kaldığımı bile hatirliyorum.Ve unutmadan gerçektende oynarken bi elimde joy stick sallanıyordu diger elimlede tusları içeri gömercesine basiyordum :).

  Ziyaretçi
  12 Ağu 2009 12:28

 • ataride daha dün'e kadar başında ayrılmazdık vay bee..

  Ziyaretçi
  17 Tem 2009 21:31

 • Ken ne zaman beyaz giyiniyordu ya, ben onu kırmızı hatırlıyorum. Ayrıca son Boss Sagat değil de Mr.Bison dı diye hatırlıyorum. Farklı sürümlerden mi bahsediyoruz acaba..

  Ziyaretçi
  16 Tem 2009 21:02

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

40 harika duvar kağıdı!Haftanın duvar kağıtları: Masaüstünüz için yepyeni, yüksek çözünürlüklü duvar kağıtları burada!

Güneş tutulması kareleri!Haftanın duvar kağıtları: Sık şahit olmadığımız güneş tutulmalarını konu alan kareler, burada!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar