Oyun oynamak: Yararlı mı zararlı mı?

Oyunlar... Öğretici mi, sadece eğlence mi, yoksa şiddetin kaynağı mı? Oyun dosyasını açıyoruz...

Bu konuda okuyacaklarınız:
 1. Oyun oynamak: Yararlı mı zararlı mı?
 2. Olumlu yönleriyle oyunlar
 3. Şiddet bizi korkutuyor
 4. Şiddet her yerde…
 5. Gözünü bilgisayarla açmak
 6. Kadınlar: Ne onlarla ne onlarsız
 7. Günün tutkusu: Online oyunlar
 8. Macromedia etkisi
 9. Oyunsuz bir dünya
Otuzuncu yaş gününü çoktan kutlamış olan bilgisayar oyunları endüstrisi, yaşam tarzlarından yemek yeme alışkanlıklarına, müzikten sinemaya kadar etrafındaki hemen her şeyi etkileyerek gelişmeye devam ediyor. Peki ama oyunların zararlı yönleri de var mı? Ya da oyun oynamanın bizlere neler kazandırdığını biliyor muyuz?

İnsanoğlu, varoluşundan bu yana kendisinden başka biri olmayı hayal edip durmuş. Hep olmazları yapmak istemiş, erişilmezlere kavuşmayı düşlemiş. Çağlar boyunca hep yapabildiklerinin değil yapamadıklarının özlemini duymuş. İşte, enternasyonal adıyla video oyunları veya Türkiye'deki yaygın kullanılışıyla bilgisayar oyunları, bizi tam da bu en derin ve eski boşluğumuzdan yakalıyor: Başka birisi olmak ve daha da ötesi kahraman olmak.

Tabii ki bilgisayar oyunu konusu bu kadar kısa bir tanımlayla açıklanabilecek kadar basit değil. Oyunların bugün geldiği nokta ve insanlar üzerindeki etkileri üniversitelerde tez konusu olabiliyor; hatta oyunlar hakkında sosyoloji konsferanslar bile düzenleniyor. Aslında bu duruma şaşırmamak gerekli. Gittikçe daha gerçekçi hale gelen, oynayanı içine çeken, hatta kendisine bağımlı hale getirebilen oyunlar, bir de internetin gelişmesiyle birlikte toplu bir eyleme dönüşünce, konu çok daha önemli ve kritik bir hale geliyor.
DEVAMI:Olumlu yönleriyle oyunlar
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • istediğim bu değil

  Ziyaretçi
  22 Nis 2014 17:40

 • Ben şimdi sınava çalıştım yarın sınav var.Birazcık oyun oynasam çalıştığım yerleri unuturmuyum korkuyorum.Lütfen cevaplayın.

  Ziyaretçi
  27 Kas 2013 21:42

 • kesinlikle zararlı. kafanı sadece sanal aleme veriyosun ve gerçek hayattan kopuyosun ,sürekli oyunu düşünerek bağımlısı oluyosun oysaki önemli olan gerçek hayattır oyun olmasa sahilde kordonda yürüyüş yapar gezer tozarsın böylesi çok daha iyi. ben oyunlara karşıyım.

  Ziyaretçi
  06 Ara 2011 19:30

 • yok yaw bnc kötü deil

  Ziyaretçi
  20 Eki 2011 21:07

 • bence çokta zaralı değil.çünki yani tek zaraları yok yaralarıda var zeka geliştirici oyunlar var mesela ama bilgisayarada çok oturmamalıyız.işte o zaman çok zaralı olur bilgisayar sınırlarımızı bilmeliyiz.işte o zaman bilgisayara girince zara görmeyiz

  Ziyaretçi
  14 Nis 2009 18:19

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güneş tutulması kareleri!Haftanın duvar kağıtları: Sık şahit olmadığımız güneş tutulmalarını konu alan kareler, burada!

Yepyeni 50 duvar kağıdı!Haftanın duvar kağıtları: Yüksek çözünürlüklü, büyüleyici kareler, sizi bekliyor!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar