BİLGİSAYAR İPUCLARİ

Sahte antivirüs yazılımından kurtulmak

Sahte güvenlik uygulamalarına dikkat! Bilgisayarınıza sahte güvenlik uygulaması kurulmuş olabilir.

Sahte güvenlik uygulamalarına dikkat! Bilgisayarınıza sahte güvenlik uygulaması kurulmuş olabilir.
   

   
   
                   
Yeni tehdit, antivirüs programı maskesi ardında saklanarak geldi.Zararlı yazılımlarını belirlemek ve yok etmek amacıyla kurduğumuzprogram, zararlı yazılımınta kendisiydi. Zararlı yazılımın hiçşüphelenmeyen PC'imize sızmasının ilk aşaması, güvenerek tıkladığımızbağlantı oluyor.

Bolcareklam sörf yaparken karşımıza çıkan tek şey değil. Asıl tehlikeli olanbu reklamlarda son derece saygın siteleri kendine referans göstermesi.Aslında bu değersiz yazılım kullanıcıları ödeme yapmak için baştançıkartmak niyetinde. En kötüsü de, kendisinin bulaştırdığı zararlıyazılımları yine kendisinin temizleyebileceğini iddia ediyor.

Busahte antivirüs, PC'imize kurulduğu anda ekranımızı sahte ve ısrarcıuyarı mesajlarıyla dolduruyor. Zararlı yazılımları temizlenin tek yoluda belirli bir siteye bağlanıp, ödeme yaparak üst sürüme geçilmesi.Deneme sürümüne sahip olduğumuzu ve zararlılardan kurtulacaksak üstsürümün şart olduğunu yineleyip duruyor.

Sahtekarlık bukadarla kalmıyor. Adı kötüye çıkmış programın başarısı, benzerlerininönünü açmış. WinAntiSpyware, Anti Virus 2008 (2009 şeklindegüncellendi), Antispyware Pro XP, AntiVirus Lab 2009 isimliprogramların hepsi şüpheli ve hiç kuşkusuz ki yakında yenileri peydaholacak.

İnternet üzerindeki sahtecilik, kimlik hırsızlığı,hilekarlıkların farkında olan ve bundan faydalanan dolandırıcılar,insanların güvenlik kaygılarının üzerine oynamak için son derece etkilibir plan geliştirmişler.

Eğer bu yazılımlardan biri PC'mize sızdıysa, bunlardan nasıl kurtuluruz?

Sahte güvenlik uygulamasından kurtulma

Eğer bu yazılımlardan biri PC'mize sızdıysa, bunlardan nasıl kurtuluruz?

  1. Kullanacağımızyöntem, sistemize bulaşan zararlıya göre değişiklik gösterebilir.Bunların en bilineni olan Anti Virus 2009'a odaklanalım. İsim tanıdıkgeliyorsa sahte uyarılara, artan popuplara ve açılış sayfamızı dilediğihale getiren korsanlık numaralarına aşinayız demektir.
  2. Zararlılarısistemden kaldırmak pek de kolay olmayabilir. ParetoLogic's XoftSpySEprogramından yardım almamız gerekebilir. Elbette başka bir yazılımkullanmak isteyebiliriz; ancak kullanacığımız yazılımla zararlılardankurtulacağımızın garantisinin olmadığını bilmeliyiz.
  3. AntiVirus 2009'u kaldıralım ve bilgisayarımızı güvenli kipte baştanbaşlatalım. Elimizdeki antispyware yazılımı ile tarama yapalım.Özellikle sistem dosyalarına dikkat edelim.
  4. Eğerantispyware yazılımımız zararlıyı kaldıramıyorsa, bunu el ileyapmalıyız. CTRL+ALT+DELETE'e basalım ve görev yöneticisinin yardımıylaAnti Virus 2009'un çalışmasını durduralım.
  5. Regedit'i çalıştıralım. Bulabildiğimiz her yerdeki WinAntiVirus girişlerini ortadan kaldıralım.
  6. Unutmayalımki görev yöneticisi kilit rol oynayacak. Eğer arka planda Anti Virus2009 çalışıyorsa aynı girişler tekrar yaratılacaktır. Bu yüzden AntiVirus 2009'un çalışmasını durdurmak son derece önemli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

www.malwarebytes.org işte çözüm ben kurtuldum kesin çözüm deneyin görün.

Sen de yorum yaz

Takip Edin