Dark Executioner

Blog Sayfası Olan Kazanıyor

Blogcular ayda 1000 dolar kazanıyor.Paraya para demiyor...

İnternette blog yayınlamak artık hobi olmaktan çıkıp ciddi bir gelir kapısı halini almaya başladı.

Bloglar, kullanıcılar için çok kısa bir sürede kendilerini internet üzerinden ifade edebilmelerine fırsat veren önemli bir araç. Üstelik popüler hale gelen bloglar, yazarlarına para da kazandırıyor. Türkiye’nin ilk ücretsiz blog platformu Blogcu.com’daki 1.200.000 blogun yaklaşık 200.000’i düzenli olarak güncelleniyor. Üstelik bunların %30’dan fazlası aldığı reklamlar sayesinde ayda 200 dolara varan miktarlarda para kazanabiliyor. Bazı popüler bloglar ise sahiplerine ayda 1.000 dolardan fazla para kazandırabiliyor.

Bloglar üzerinden reklam ile para kazanabilmenin mümkün olduğuna ve bu konuda hızlı bir artış yaşandığına dikkat çeken Nokta CEO’su Tümay Asena, bu aşamaya gelebilmek için blog yazarlarının öncelikle bloglarına belirli bir ziyaretçi hacmi sağlamak durumunda olduklarını belirtiyor. “Bloglara düzenli ve yüksek trafik sağlamak için özgün, kaliteli ve sürekli güncellenen bir içerik gerekiyor. Belirli bir olgunluğa ulaşmış bloglar için para kazanmak gayet basit bir hal alıyor. Çeşitli reklam servislerinin veya satış ortaklığı sağlayan firmaların reklamlarının bloglara eklenmesi ile blog sahibi, tıklama bazında veya satıştan komisyon şeklinde gelir elde edebiliyor. Bloglar, öğrenciler arasında gittikçe popülerleşen bir gelir kapısı. Bununla birlikte akşamları evinden blogunu yöneten ya da kendini yalnızca bu işe veren ve iyi bir gelir elde eden blog yazarları da var.”

Tümay Asena, “Sıradan bir blog yazarı, eğer blogu iyi içeriğe sahipse ayda 200 dolara kadar gelir elde edebiliyor. Biraz daha fazla teknik bilgiye sahip kullanıcıların çok daha yüksek gelir elde etmeleri mümkün. Örneğin, mikrosite haline dönüşmüş bloglar ayda 500 ila 1.000 dolar arasında, hatta bazen daha da fazla reklam geliri elde edebiliyorlar. Bu tip mikrosite olmuş bloglar, markaların da büyük ilgisini çekiyor ve daha yüksek gelir elde edebildikleri blog sponsorluk anlaşmaları da yapabiliyor. Sponsorluklar arasında, blogun marka görselleri ile giydirilmesi, markanın yeni çıkan bir ürününün blog sahibi tarafından test edilip, sayfasında yorumlanması gibi birçok farklı çalışma bulunuyor.”

Blogcu.com üzerindeki 1.200.000’i aşkın blogun en az yarısı periyodik olarak güncelleniyor. Blogcu.com üzerindeki blog yazarlarının %72’si erkek, %28’i kadın. Blog yazarları en çok sinema-TV konulu bloglar hazırlıyorlar ama müzik, spor, teknoloji, yemek ve hobi konul blogların sayısı da oldukça yüksek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

yanlız bir bloga özgün içerik bulmakta kolay bir şey değil.
internet okyanus gibi her alanda uzman birden fazla site var
köşe kapma oyunu gibi yeni alan kollayıp alanınızda uzman olmak gerekiyor.

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler