Dark Executioner

Html nedir. Ne işe yarar

Html'nin ne işe yaradığına şöyle bir üstü kapalı bakalım dedik html için giriş konularını toparladık...

Html Giriş;

Hypertext Markup Language (HTML ) belgelerin birbirlerine nasıl bağlanacaklarını ve belge içindeki metin ve resimlerin nasıl yerleşeceklerini belirleyen ve etiket (tag ) denilen kod parçalarından oluşan bir sistemdir. Belgeleri birbirlerine bağlamak için kullanılan Hypertextler oldukça güçlüdürler. Internet üzerinde yaşayan World Wide Web (Kısaca WWW ya da Web ), HTML sisteminin arkasında etkileşimli, çok platformlu, multimedia ve client/server uygulamaları yaratmak için kullanılır.

Web, formatlı metinler, ses ve resimlerden oluşan "yaşayan" belgelerden oluşur. Bu belgeler Webspace denen alanları oluşturur. Bir webspace tipik olarak,home page etrafında biriken linkli sayfalardan oluşur. Bu linkler webspace içinden bir iç adres ya da dış kaynaklı bir adres olabilir. Bir home page ise bilgi paylaşımını sağlamak için kullanılan bir sanal buluşma ortamı durumundadır.

Aslında HTML bir programlama dili değildir. Programlama dili, bir seri prosedür ve açıklamadan oluşur ve genelde dış bir veriye ulaşmayı amaçlar. Bir HTML belgesi ise, başlı başına verinin kendisidir. HTML veriler içine yerleştirilen "tag" parçaları, metnin, dolayısıyla belgenin, okuyan tarayıcı (browser )tarafından verileri nasıl işleyeneceğini belirler.

Geleneksel yayıncılıkta, yazar içeriği editöre verir ve editör bu içeriği düzenleyerek, basım için hazırlar. En son işlem olarak belge basılır. Bu işlem Web ve HTML yardımı ile yazar ve editör aynı kişidir ve oluşturulan belgeler Web server üzerinden yayınlanır. Bir başka fark, yapılan iş okuyuculara dağıtılmaz,okuyucular tarafından ziyaret edilir. Yaratılan belgeler okuyucunun tarayıcısında, bilgisayarın ortamına göre ve yaratıcının istediği şekilde görüntülenir.

Teknik olarak HTML, Standard Generalized Markup Language (SGML ) Document Type Definition (DTD ) olarak tanımlanır. SGML ilk olarak IBM tarafından 1960ların sonlarında, değişik bilgisayar ortamlarında belge taşıma sorununa çözüm olarak GML (General Markup Language ) olarak geliştirilmiştir. Zaman içinde GML, SGML olarak International Standards Organization (ISO ) tarafından standart haline getirildi. (Referans numarası: ISO8879:1986 )

Bir SGML belgesi üç ana parçaadan oluşur. İlk parça, tag ile normal metni birbirlerinden ayırmak için hangi karakter setinin kullanılacağını tanımlar. İkinci parça, etiketlerin uygun olarak kullanılacağı belge tipini tanımlar. Üçüncü parça ise, belgenin asıl metnini ve işaret etiketlerini içerir. Bu üç parçanın hepsiaynı fiziksel dosya içinde olmak zorundadırlar. Bütün HTML tarayıcıları aynı SGML karakter setini ve belge tipini kabul ederler, böylece kullanıcı yalnız metin içeriğini düşünür.

Bütün HTML etiketleri "<" ve ">" işaretleri arasına yazılır. Bazıları tek olarak kullanılır, <P> gibi, bazıları ise açma-kapama olarak kullanılırlar,>B>Dikkat! >/B>gibi.

Dikkat etmeniz gereken nokta: Bütün başlama kodları "<" ve ">" işaretleri arasında, bitirme kodları da "</" ve ">" işaretleri arasında olmalıdır. Bunların eksik yazılması, sayfanın biçimsiz görünmesine neden olur

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

biraz daha detaylı açsaydın yeni girenler için güzel kaynak olurdu.
xml de de < > karakterleri kullanılır ;)

Güzel bilgiler eline sağlık.

basit komutlar <frameset> <a href> da olsaydı daha iyi olurdu.

aslında kaba tabirce :) xml tagları gibidir html tagları sadece standart hale gelmiştir taryıcılar bunları tanıyıp çıktı verirler <b>kalın yazı</b>
<b> tagının içindeki yazıyı kalın göster gibi tabi herşey bu kadar basit değil ama :) mantığı böyledir.ne kadar hızlı okur ve çıktı verirse o hızlı taryıcı olur.

<king>eyv</king>

teşekkür eden bir Allah 'ın kulu yok :) herkes eksik tamamlama peşinde :)
bari ben teşekkür edeyim :)
güzel bilgiler için teşekkür ederim.

İyi akşamlar
Windows 7 işl.sistemi 32 bit kullanıyorum. bankadan gelen extrelerim daha önce açılıyordu şimdi 2 aydır açılıyor fakat yazı ve rakamlar yok sadece logolar var
adobe ve flas playerim yüklü jawa da yüklü nedeni ne olabilir?
yardımlarınızı bekliyorum

@kocaoglur vallaha billaha 26 likes ben koydum

çok güzel açıklama yapmişsınız gayet açıklaması yapılmış

Güzel tanımlama olmuş teşekkürler...

çok güzel açıklamışsınız güzel bilgiler için teşekkür ederim

güzel bilgiler verilmiş saolun

bilgiler için saolun işime gerçekten yaradı

sayın yazar çok güzel olmuş desem çok büyük yalan olur güzel olmuş desem de yalan olur.ozaman doğruyu söyleyeyim okurken canım sıklıdı hiç güzel OLMAMIŞŞŞŞ...

hiç ilgi çekici değil okurken uykum geldi.Bence vikipedlerle desteklemeniz lazım.Yoksa kimse okumak istemez okurken benim gibi uykuları gelir.Sizin bunları yapmanızı çok isterim.İyi günler...

açıklamalı yapılmış harıka html in ne olduğunu şimdi daha iyi anladım teşekür ederim

html çok güzel anlatılmış şuan çok iyi anladım teknik olarak html in

ne olduğunu anladım gayet iyi tanımlanmış okumanızı tavsiye ederim

hiç anlaşılmıyor onun için anlamadım

çok ilginçti onun için çok beğendim

çok çok kötü hiç anlaşılmıyor açıklayıcı değil

çok ilginçiti çok anladım ama sonra beğenmedim kendinize ii bakın

çok malca bence daha güzel olabilir

ben civciv diye birine aşığım

teşekkürler teşekkürler teşekkürler

şaka şaka çok güzel olmuş elinize sağlık

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler