Dark Executioner

Pardus'u neden tercih etmeliyiz.

Tamamiyle türk yapımı açık kaynak kodlu bu işletim sistemini kullanmamız için ne bekliyoruz.

Niçin Pardus Kullanmalıyız?

Milliyetçiler, Pardus kullanır. Çünkü milli işletim sistemimizdir.
Emperyalizme, kapitalizme hayır diyenler Pardus kullanır. Çünkü özgürdür, ücretsizdir. Emekçi dostudur.
Dindar insanlar Pardus kullanır. Çünkü Pardus özgürdür. Amerikan-İsrail zulmüne destek olmamış olursunuz.
Vatanseverler Pardus kullanır. Çünkü Windows'a ödenen milyarlarca dolar ülkemizde kalır.

Milli işletim sistemimiz Pardus'a destek olmak, kullanmak için birçok sebebimiz var:
-Bize has bir üründür. Linux mimarisi üzerine gönüllü katılımcılar ve TÜBİTAK desteğiyle geliştirilmektedir.

- Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ne kullandığınızı bilirsiniz. Microsoft XP, Vista, 2007, Mac sistmlerindeki gibi gizli kodları yoktur.

-Ücretsizdir. İşletim sistemi, ofis programları, grafik programları, oyunları vb, uygulamaların tamamı bedavadır. www.pardus.org.tr veya www.ozgurlukicin.com 'dan indirir ve gönül rahatlığıyla kullanırsınız.

-Güvenlidir. Virüs, trojan vs. bulaşma riski yoktur. XP ve Vista gibi çürük değildir.
Bir kere kurarsınız, yıllarca kullanırsınız. Birkaç ayda bir format atma sıkıntısından kurtulursunuz.

-Pardus'u kurduğunuzda ekran kartını, ses kartını, modeminizi, yazıcınızı bilgisayarınıza tanıtacağım diye saatlerce sürücü cdleriyle boğuşmak derdiniz olmaz. Çünkü Pardus akıllıdır. İşletim sistemini kurduğunuzda bunları da tanır. Ayrıca kurmazsınız.
En çok beğendiğim özelliklerinden  

-Programlama bilenler üzerinde istedikleri değişiklikleri yapabilir. Çünkü açık kaynak.

-Pardus kurduğunuzda ofis yazılımlarını da kurmuş olursunuz. Çünkü ofis de kurulum CD'sinin içindedir ve formatla birlikte kurulur.

-Codec yükleme derdiniz olmaz. Bütün ses,video, resim codecleri hazır yüklü olarak gelir.

Amerikan Microsoft firması ve sahibi Bill Gates bilişim alanında küresel bir hegemonya kurmuş ve bu sayede dünyanın ne zengini olmuş. Bu kazandığı parayı insanlığın hayrına kullandığını söyleyemeyiz.

Devlet daireleri, belediyeler, şirketler vb. lisanslı yazılım kullanmak zorundalar. Lisanslı Windows işletim sistemi, Ofis programları ve diğer lisanslı yazlılımları kullanıyorlar, kullanmak zorundalar. Ülkemiz çok büyük maddi kayıplarla karşılaşıyor. Oysa Pardus tamamen ücretsizdir.

Haberlerde çıktı, ASAL, yani Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Askerlik Şubesi açık kaynak, özgür yazılım, ücretsiz olan Pardus'a geçmekle 2 milyon Dolar tasarruf sağlamış. Yani 2 milyon Dolar ülkemizde kaldı, Amerika'ya, Bill Gates'e, Microsoft'a gitmedi.

Pardus kullanmayı ve tanıtmayı, Amerikan emperyalizmine karşı ciddi bir mücadele olarak düşünüyorum. Hatta -belki iddialı gelebilir- ekonomik ve bilişim cihadı olarak görüyorum. Bilindiği üzere cihad sadece silahla olmuyor.

Bütün devlet dairelerini (bakanlıklar, bağlı il müdürlükleri, hastaneler, sağlık ocakları, okullar, adliyeler vb.) belediyeleri, şirketleri, şahısları, bu hesaba dahil ettiğimizde müthiş rakamlar çıkacaktır. Hesaptan anlayan bir arkadaş bunu kabaca bir hesaplasa iyi olur.
Bizler de bu milli işletim sistemimizi ne kadar öğrenir, bilir, tanıtıp yaygınlaşmasına katkıda bulunursak o kadar hayırlı bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum. Böylece yöneticiler üzerinde de bir baskı olacak ve ciddi ciddi özgür yazılıma -Pardus'a- geçelim artık diye düşüneceklerdir.

İlk kurduğumda biraz zorlandığımı itiraf etmeliyim. Tamamen farklı bir sistem çünkü. Bir haftada alıştım.
Ortalama bir kullanıcı bile aylarını, yıllarını vermiyor mu Windows'u öğrenmek için. Hatta hala öğrenmeye devam etmiyor mu?
Bir hafta nedir ki ...


Windows'a para verip almanız ayrı bir sıkıntı, kaçak (kırık, korsan) kullanmanız ise apayrı bir sıkıntıdır. Kaçak kullanmanız yasal değildir. Kanunen sorumlusunuz, suçlusunuz. Vicdanen ve dinen de sorumlusunuz. Çünkü başkasının emek verdiği bir ürünü, izinsiz olarak kullanmış yani çalmış oluyorsunuz.
Oysa Pardus'un Kamu Lisansı vardır, dolayısıyla ücretsizdir.

Windows’a mahkum değilsiniz.
Mahkum kelimesine dikkatinizi çekerim.
Size sadece bir marka kullanmaya mecbur tutsalardı
kendinizi nasıl hissederdiniz?

Örnek verelim:
Size sadece bir markanın kolasını içebileceğinizi,
sadece bir markanın kalemini,
sadece tek marka saat,
tek marka cep telefonu,
sadece filan marka çay alabileceğinizi söyleselerdi,
sadece tek bilgisayar markası sunsalardı
vb. vb. kendinizi nasıl hissederdiniz?

Evet, Windows’a mahkum musunuz? Dünyanın en zengin insanına (niye bu kadar zengin acaba?), bir Amerikalıya mahkum musunuz?

Yoksa özgür müsünüz?

*Dört ayda bir çöken, sürekli yavaşlayan, kilitlenip kalan, paralı ve virüs bulaşan çürük, hastalıklı Windows XP, Vista vb. sistemleri kullanmaya devam edecek misin?

*Pardus kullanmaya ne dersin? Rahat edersin  

*Pardus 2009 çıktı. Yaşasın özgür yazılım.

Not : Çoğu kişi okuduğunda şunu söyleyebilir.Pardus'un yeteri kadar geliştiğine inanmıyorum ve bunun için kullanmıyorum ama unutmayınki Pardus'u geliştirmek sizin elinizde Pardus açık kaynak kodlu bir işletim istemi olduğu için her türlü geliştirmeye açıktır.

Son Not: Yok ben ne formattan anlarım nede pardus'u geliştirebilirim diyenlerede lafımız yok.Umarım bir gün Pardus Dünya devi olur ve tüm dünya Pardus2u kullanır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 88 Yorum

harfi harfine katılıyorum.oyunlar için bir çözüm bulunsun anında kurarım.

Aynen kuruyorum..ve sonuçlarını bekleyin

ben ubuntu yu tercih ediyorum;) o da açık kaynak...

Biz Onların Sistemlerini Crackledik = )

Pardus 2008'i kurmuştum. Kararlılığı ve sürücü açısından ümit verici idi. 2009'u dolayısıyla daha yüksek bir beklenti ile inceledim. Ama 2008 kadar kararlı olmayan bir sürüm ile karşılaştım. Hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarımda sık kilitlenme sorunları yaşadım. Ayrıca ses kartı sürücüleri uğraştırdı. Bu sorunlar giderildiğinde, daha yüksek bir yüzde ile tamamlanmış bir sürüm yayınlandığında iyi olacaktır.
En büyük sıkıntının windows'a alışmış olduğumuzu düşünürsek kullanıcı arayüzünü kolay alışabilir bulacaksınız.
Denemek için sabit sürücünüzün boş bir kısmını partition düzenleme programları ile ayırıp kurabilirsiniz.

Birinci ve ikinci ziyaretçi İçin (06.47 ve 07.09)

Aslında windows tabanlı çoğu oyun pardusta oynanabiliyor bir kaç oyunda sorun yaşayabilirsiniz o kadar ve tabii ki pardus un kendi yarattığı onlarca belkide yüzlerce oyun olduğunuda söylemek isterim.

İkinci yorum beni gerçekten heyecanlandırdı eğer pardus'a bir katkım olucaksa ne mutlu bana :)

driver sorunu halledilsin anında geçerim yoksa güzel bir işletim sistemi vede gayet aktif sistem gereksinimleride normal değerlerde o yüzden pardusu seçin diyorum yakında bende geçeceğim.Ayrıca pardusu yapan firmayada başarılar diyorum herkesin bayramını kutluyorum.

Tam da Windows ağırlaşıp kilitlenmişken bu yazıyı okumak içimi rahatlattı, bilgisayarı kırmaktansa Windows'u siler kurtulurum daha iyi.
Zaten güvenlik duvarını, açık portları kontrol ede ede paranoyak oldum vallahi...

TÜBİTAK mı yazmış, helal olsun, ellerine sağlık, çok sevindim...

Böyle güzel şeyleri çıkar çıkmaz hemen duyurduğunuz için Chip Online'a ve yazara çok çok teşekkürler...

illaki pardus mu kullanmak zorundayız be benim modemimi tanımıyor mesela ama ubuntu tanıyor ve pardustan daha güzel sonuçta sonuçta ikiside açık kaynak isteyen istediği ni kullanır o kullanıcıya kalmış ama yinede eline sağlık.emeğe saygı.

bende denemek istiyorum ama inş becerebilirim..

Yorum saat 15.32'ye

Rİca ederim.Pardus'u tanıtmak ve kullanıcı kazandırmak beni inanın çok mutlu ediyor.Bizde birşeyler yapabiliriz,bizde başarabiliriz bunu unutmadığımız sürece her ne olursa olsun Türk'ün elinde kurtulmaz.Hiçbir millet bizden üstün değildir ancak biz çalışanın hakkını verirsek Bu Türk malı bundan bişey olmaz şeklindeki fikirleri aklımızdan çıkarırsak işte o zaman dünya devi oluruz.

Yorum 16.36'ya

İllaki pardus kullanmak zorunda değilsin yazıdakiler kişisel görüşler,tecrübelerden ibaret ama neden pardus kullanmalısın işte bunu biliyorum; Çünkü "TÜRK" yapımı ve tübitak gerçekten bu işe çok fazla emek harcıyor seninde dediğin gibi emeğe saygı

Ayrıca senin modemini tanımıyor olabilir ama hiçbirşey en başta "en iyi" değildir geliştirilmesi gerekir bu yaklaşım doğrudur ama geliştirilebilmesi için önce kullaanılması gerekmez mi ?

linux felsefesinde yazının başında ifade edilen ayrımcı laflar olmaz.Milliyetçilik dincilik linux kullanana yakışmaz.

ayrıca linuxun yapamadığını windows, windows'un yapamadığını linux yapabilir birbirlerinin tam karşılığı olamazlar.

Açık kaynağı geliştirmekten bahsediyorsunuz da, şimdilik Firefox'u bile geliştirmek yeterince karmaşık. Mesela ben Personas için tema yapıyorum, userstyle.org'a katkıda bulunuyorum, eklenti ve tema geliştirmeye çalışıyorum..Koca bir işletim sistemine katkıda bulunabilmek için çook zaman ihtiyacım var.
Bir de teknik bilgisi olmayan kullanıcıları düşünün...
Elbette paramız yabancıya gitmesin isteriz ama, kullandım denedim, bence 5-6 yılı var daha Pardus'un.

Ben de Ubuntu kullanıyorum. Pardus'u ise sırf böyle Tamamen Türk yapımı vb kelimeleri yüzünden kullanmıyorum kullanmakta istemiyorum. Ayrımcılık iyi bir şey değildir. Ha türk yapımı olmuş ha gavur sonuçta Linux Linux'tur. Pardus da bir Linux dağıtımından başka bir şey değildir. %bilmem kaç bilmem ne yapımı diye yırtınmaktansa bir işi de Windows tan veya bir başkasından daha iyi yapabiliyor diye çıksa insanların karşısına eminim daha çok ilgi çeker. Ama ileride olduğu gibi geride kaldığı yerler de var ve hiçte azınlıkta değil.

Kubuntu Deneyin derim Bir Linux Sever olarak. Pardus çok kısıtlı..!

türk yapımıymış.. pardus un sadece ismi türk yapımı ama türkçe değil. geri kalanı ise hiçbir millete ırka ya da dine ait değildir. parudus sevmememin başında onun sıradan bir linux dağıtımı olduğundan çok sözde türk yapımı olduğunun ön plana çıkarılması dır. bu da koca bir kandırmaca dır.

simdi pardus iyi de demissin ki pardus saglamdır.pardus niye saglam cunku saldırı almıyor.nıye saldırı almıyor cunku kucuksuyorlar ugrasmak ıstemıyorlar pardus ile.ama windows dunya devi herkes onla ugrasıyor cunku senelerdır adı pardus kotu demıyorum.ama sunu unutmayın buyuk olursan cabuk yutulmaya calısılırsın.yani pardus suan ıyı bende windows kullanıcısıyım.parduse geccem.ama daha eksıkleri var bunların tamamlanması uzun surer.once bu eksıklerınden bıraz daha kurtulması gerek.windowsu nasıl cracklerlerse pardusude yaparlar.hanı pardus suan saglam olabılır.ama ılerde onuda yaparlar cracklı hıc merak etme

Ubuntu güzel bence. Eğer bir Linux sürümü kullanacaksanız Ubuntu yu tavsiye ederim.

Pardüs kullandırtmak için güzel bir teşvik yazısı olmuş.Bende tüm dünyada en cok kullanılan işletim sistemi olsun isterim fakat bunun gerçekleşe bilmesi için öncellikle linux tabanlı işletim sistemlerinin dünya üzerindeki kullanım oranının artması gerekir.Pardusu şuan için devlet daireleri ve resmi kurumlarda kullanılır ancak.Kişisel kullanım için yeterli bir işletim sistemi değil.Neden değil diyecek olursanız cevabı basit Linux tabanlı olmasından dolayıdır.Örneğin bir web tasarımcı photshop dreamweaver coreldraw fireworks gibi yazılımlara ihtiyaç duyar ama bunları pardus de kullanması mümkün değildir.Çünkü linux tabanlı olmasından dolayıdır.Yazılımları bir şekilde benzerleri çıkar az cok idare ettik diyelim.Oyunlar için bu mümkün değil Şuan Call of Duty Modern warfare 2 oynamak isteyen birisi oynaması mümkün değil.İşi biraz daha abartayım overclock yani hız aşırtma yapmak isteyen bir kullanıcı Pardus de işini göremez.Geçelim başka bir konuya yazıda güvenlidir diye yazılmış ama emin olun Windows Pardusden 1000 kat daha güvenli bir işletim sistemi,bir lamer(hacker acemisi) veya script kiddieler biraz uğraşarak pardusu hacklerler çünkü ne doğru düzgün bir güvenlik sistemi var nede bir güvenlik yazılımı var.Geçelim başka bir eksi yönüne Core i7 veya AMD Phenom II x4 işlemcili marka veya toplama bir bilgisayar aldınız.Buna Pardus kurduğunuzda o donanıma yazık olur(diğer donanımlardan bahsetmıyorum bile).Hemde verdiğiniz paraya yazık Core i7 alsanız bin lira gibi bir fiyatı var şuan tamamen israf olur.Şuana kadar yazdığım eski yönler bazıları hariç tüm linux tabanlı işletim sistemli için geçerli.Zaten benim amacım Pardusu kötülemek değil Linux ün ne kadar yazık bir sistem olduğunu anlatabilmek.

Keşke Tübitak linux tabanlı bir işletim sistemi geliştirmek yerine kendisi hiç bir şeye bağlı kalmadan bir işletim sistemi yapsaydı.Çok daha fazla başarı yakalardı.Birde windowsda çalışan exe ve msi formatındaki yazılımları tam anlamıyla windowsda çalıştırıyormuşcasına kusursuz bir şekilde çalıştıran bir yazılım geliştirseydi.Şuan türkiyede windows un kullanım oranının ciddi bir düşüş yaşadığını görürdünüz.Bana göre Tübitak linux tabanlı bir işletim sistemi çıkartıp bunu milli işletim sistemi olarak lanse etmelerini kolaycılık olarak görüyorum.Burda işletim sistemi yazmak sandığın kadar kolay değil gibi bir cevap gelebilir.Tabiki kolay değil ama madem bir işletim sistemi çıkartacaksın.Milli işletim sistemi diye lanse edeceksin o zaman işini tam yapacaksın.Yapamayacaksanda bu işe el atmayacaksın.Avrupada,Amerikada bir vatandaşa sorduğunda "bir linux sürümü" cevabını almak yerine "Ne Windows a benziyor Ne Linux tabanlı işletim sistemlerine benziyor.Windows'u kendine alternatif yapabilecek bir işletim sistemi" gibi bir cevap alacağım bir işletim sistemi çıkarmaları beklerdim.Belkide ben fazla şeyler bekliyorum ama bu kadar yıktırıp bir sistemde(linux) yazılmış bir işletim sistemi "MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ" olamaz.Yapılan Emeğede saygım var onuda belirteyim.

indirdim ama kuramadım veya xp üzerine kuruluyormu?

evet bence de birazdaha pişmesi gerek. ve aynen türk işletim sistemi ayakları sıktı artık. başka ayak alalım...

donanıma yazık diyen kişiye sesleniyorum.

dünyanın en hızlı bilgisayarları linux kullanıyor

tabiki bazı kişiler için uygun bir işletim sistemi olamaz ama ofis kullanıcıları için sadece bir işletim sistemii asgari düzeyde kullanan ne biliyim film izleyen msne giren akşama kadar wordde yazı yazan bi sürü kullanıcı var aramızda.evet benim için de çok uygun değil ama hiç olmazsa başka bir işletim sisteminin varlığından haberdarım.ve istiyorumki herkes içinde bu böyle olabilir. bilelim kullanalım öğrenelim birgün cidi bir altarnatif durumuna geldiğinde geçiş sürecimiz daha hızlı olacak bunu bilin yeter.

Açık kaynak kodlu yazmışın hacklenmesi daha basit oluyo evet büyük programcılar küçümser hacklemez ama programcılığı yeni öğrenenler deneme olarak kullanırlar bu porogramı :D + bir arkadaşındediği gibi linux tabanlı değilde kendin tabanlarını oluştursalara daha ii olurdu .

"Pardus'u kullanmak için ne bekliyoruz?"

kablosuz ağ kartımı tanımasını.. :)

"Evet, Windows’a mahkum musunuz?"

hayır canım macintosh kullanıyorum. :)

tamamı türk dediğiniz yazılım linux tür

oyunlara da çözüm bulamaz çünkü oyunlar directx le çalışır zaten linux un temelinde directx yok

arkadaşlar yukarıda paylaşıldığı gibi hakikaten pardusü biz kendi sitemimiz olarak kullanabiliriz. alt yapı demişiz bizde sistem yazılımı alanında uzman kişiler yokmu elbette var. bunu kullanmayı yaygınlaştırırsak altyapıyıda kurabileceğimizi düşünüyorum. yukarıdaki metinde tüm kartları tanıyor diyor neden tanımasınki ben bugün indirip kuracağım lütfen destek verelim......

para kazandırmadıktan sonra windows kullanmamın bir sakıncası yok.pardus kullansam bilgisayarımın tüm özelliklerini verimli kullanabileceğimi sanmıyorum.

Pardus 2009 kurdum 30 dk sonra kaldırdım

Windows 7 akar

Pardus 2008 ve 2009 sürümlerini denedim. Pek sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Staj yaptığım yerde Ubuntu kullanıyorlardı ve gayet işlevseldi. Linux kullanacak olanlara Ubuntu öneririm. Fakat ben oyunlar ve kullanım kolaylığı açısından Windows 7 kullanıyorum.

Linux'un ne yazık ki donanım tanımama ve yazılım eksikliği sorunu var.
Pardus kullanıyorum. Sistem çok güzel ama ne yazık ki temel ihtiyaçların dışındaki ihtiyaçların hiçbirini karşılamıyor; çünkü mevcut programların çoğunun kalitesi düşük ve bazı kategorilerde ise ne yazık ki hiç program yok.

Örneğin:

Bir web sayfasının tam sayfa snapshotını alamıyorum. Scrolling ile programlardan snapshot alma özelliği yok. SnagIt'i arıyorum.

Sıkıştırma programıyla SFX oluşturamıyorum ve şifre atayamıyorum. WinRar'ı arıyorum.

PDF'leri doc'a veya html'ye çeviremiyorum. Webware kullanmak zorundayım. PDFtoDoc programını arıyorum.

WMA formatındaki şarkıları kolayca MP3'e çeviremiyorum. Audio-Video Convertor yok. Şarkıları WMA'dan MP3'e çevirmek için hepsini Audacity'e yüklemek zorundayım. BlazeMedia programını arıyorum.

Menülü DVD'lerin menülerini kullanamıyorum. DVD'nin içine girmek zorunda kalıyorum. Windows Media Player'ı arıyorum.

İnternetteki sesleri çalınma esnasında kaydedemiyorum. Audacity'nin ses kaydetme özelliği çalışmıyor. YouTube'dan ve Grooveshark'tan şarkıları bilgisayara bu şekilde kaydediyorum. Super Mp3 Recorder'ı arıyorum.

WebDav'ı kullanamadığım için Online Storage alanıma giremiyorum. Windows'un yokluğu hissediliyor.

Kolayca ve hızlıca çok güzel ve basit bir websitesi tasarlama imkanım yok; çünkü BlueFish'de designer mode yok. Satır satır kod yazmak zorundayım. FireWorks 'u arıyorum.

Gimp ile yıldızım hiç barışmadı;çünkü pratik değil. Fireworks'u arıyorum. Bana göre sıradan kullanıcıların Gimp'i kullanabilmesi de pek de mümkün değil.

KsCd ve Kaffeine hariç hiçbir player, CD'den track okuyamıyor. Kaffeine ise track listesini göstermiyor. Hangi şarkıyı çaldığını bile göremiyorum.Gnome Player da hata veriyor. Winamp'i arıyorum.

Açık kaynak kodlu programlar arasında bir VirtualCD programı da göremedim.

KRadio hata veriyor.

Bu liste böyle uzayıp gidiyor...

TUBİTAK'ın acilen duruma müdahale etmesi gerekiyor. Üniversitelerle anlaşma imzalanması, temel ve orta seviyeli ihtiyaçların eksiksiz bir şekilde karşılanabilmesi için kaliteli programlar üretilmesi gerekiyor.

Başka şekilde Pardus'un da diğer Linux dağıtımlarının da fazla bir şansı yok ama Linux donanım tanımama ve yazılım eksikliği sorununu çözerse, bu fiyatlarla da Windows'un Linux'a karşı şansı yok.

Oyun oynamak isteyenler de kendilerine bir zahmet bir PlayStation alsınlar.

arkadaşım komik misin sen? türkiye'yi linux'a geçiremezsin, boşuna uğraşma ve ne bu milliyetçilik ayakları anlamadım ben? olayı siyasi boyutlara taşımışsın, biraz dur. linux yerinde kullanılır. linux son kullanıcıların ihtiyacını karşılamıyor. istediğin kadar modül dök, paket dök. son kullanıcı onu yapamaz, o zahmete girmek istemez, zor gelir ona ki haklıdır yani, adam bilgisayar kullanmak istiyor sadece. bi kere pardus nasıl tamamıyla türk yapımı oluyor ki? core'u yabancılar geliştirdi zaten, türk var mı bilmiyorum, belki vardır. ama babası torvalds olduğu için yabancı. yani boşa yırtınma derim. pardus kullanmayın demiyorum, kullanın tabii ama belli bi teknik bilgiye sahip olanlar altından kalkabiliyor linux'un, yoksa adam 1 hafta dayanamayıp siliyor.

Arkadaşlar bakıyorumda yazım bazı kesimler tarafından yanlış anlaşılmış.

Yazıda ne milliyetçilik çok fazla öne çıktı nede siyasi görüşler ve bunların nerden bulup ortaya attığınızıda anlamadım.

Yazının amacı sadece Pardus'u desteklemek ve tanıtmaktır.Yeni kullanıcılar bulmak ve pardus'un gelişmesine katkıda bulunmak.Herhangi başka amacı yoktur.

Bazı yorumlar ise şu şekilde ékardeşim nasıl pardus &1000 türk güldürme bizi"

Tamam Linux tabanlı ama geliştiricileri ve tübitak tamamiyle türk değilmi yani bunu geliştiren ortaya atan ve bunun için çaba gösteren türkler değilmi işletim sistemi dendiğinde aklına insanların bilgisayarın hangi parçaları geliyor merak ediyorum doğrusu...

windows a en fazla 10 tl harcamışımdır
xp zaten korsan. office 2003 arkadaştan aldım neroyla kopyaladım sp3 ü indirdim kota yedi yaklaşık 300mb 3 tl ediyor
2 cd aldım tanesi 50kr 1 tl
3 saat elektrik parası
yaklaşık 7tl falan

zaten çoğu kişinin windowsu korsan
verdikleri 5tl gibi bişey
tanıdıklarından alsalar bedava, işi bitince verirler
birde korsanı engellemeye çalışırlar korsana evet yabancılar kazanmasın
örneğin fifa10 ankamallda 200tl sahtesi en fazla 10 tl
yani türkiye windowsa çok az miktarda para kazandırıyor adamın zengin olmasının nedeni tüm dünyaya satmış olmasıdır amerikada korsan yok herkes orjinal windows kullanıyor

türk yapımı
türkler eskisi gibi değil tembelleştik artık herşeyi baştan sağma yapıyoruz
bunuda baştan sağma yapmışızdır umarım yanılıyorumdur
ben 4gb ramlik 4 çekirdeklik en9500gt mi bu sisteme emanet edemem
daha yeni yazılım birsürü açığı vardır

neden tercih etmemeliyiz demeliydin. hiçbir uyumluluk modu yok. herşey sıkıntılı çalıştırıyor. mutlaka hata veriyor.

Engin'in çok iyi niyetlerle yazdığı bir yazı olduğunu zannedersem herkes kabul ediyordur.Ancak TUBİTAK büyük düşünüp büyük oynamadığı sürece Pardus'un ne yazık ki hiçbir şansı yok.

TUBİTAK yazılım ve donanım sorununu çözmediği sürece Pardus'un geniş kitlelerce kabul görmesi mümkün değildir.

Bizler üstümüze düşeni yapıyoruz:Pardus'a tam destek veriyoruz.TUBİTAK da üstüne düşeni yapmalıdır.

ülkesini seven, korsan windows kullanır... :))

Güzel bir yazı teşekkürler...
-PArdus kullanıcısı olarak-

ya pardus iyide hiç bir zaman ma os x gibi bir işletim sistemi olmayacak bnm leptobumda vista kurulu yanında da pardus ama pardus çok harika bir işletim sistemi değil ubuntu daha iyi:)

her deneyişimde bilgisayarıma format atmama neden olan,hiçbir donanımı desteklemeyen,masaüstü görüntünü bile seçemediğin bu sistemi kullanmak saçmalıktır.ayrıca ulusal işletim sistemi diyorsunuz da hazır kodların üzerine iki şık şıkla değişme yapmış göstermek kandırmacadan başka birşey değildir

Kaç kere internetten indirdim, hatta bir bilgisayar dergisi 2009 CD sini verdi. Onunla da denedim ama bir türlü yüklemeyi beceremedim. Kurabilseydim kullanacaktım. Ama kurulum aşamasında takıldım kaldım.

Pardus yerli işletim sistemi dedim bir milleyetçi olarak ve bilgisayarıma kurdum.Gördüm ki,hazırlayanlar kesinlikle türk degil.Hayatımda bu kadar kötü türkçe kullanılan bir program daha görmedim. conquer kelimesi yerine türkçemizde hiçmi karşılık bulamadılar.İnanın windows kat kat daha türk.En azından türkçeye çevirenler adam gibi türkçe biliyor.

henüz çok zayıf bir işletim sistemi kesinlikle kullanmayı düşünmüyorum tübitak boş yatmayıp biraz çalışsa çok iyi olacak diye düşünüyorum

türk yapımı
türkler eskisi gibi değil tembelleştik artık herşeyi baştan sağma yapıyoruz
bunuda baştan sağma yapmışızdır umarım yanılıyorumdur
ben 4gb ramlik 4 çekirdeklik en9500gt mi bu sisteme emanet edemem
daha yeni yazılım birsürü açığı vardır

bu kadar saçma bi yazı hayatımda görmedm :D işletim sistemiyle pcnin hiçbi alakası yoktur ayrıca pardus kdr güvenli sorunsuz bi işletim sistemi yoktur kimse bilip bilmeden yorum yapmasın. (pckolik)

Arkadaşlar, yazanlar tabii ki Türk, TÜBİTAK'ta yabancı uyruklulara maaş verilseydi haber olurdu hep birlikte duyardık, Türk değiller demek doğru değil, birisi size Türk değilsiniz dense hoşunuza gitmez, aynı durum söz konusu. Yazanlar Türk.

Bozuk Türkçe'ya katılıyorum, ancak çok az sayıda, bunun da nedeni Pardus İşletim Sistemi'nde olmayan ama bu sisteme eklenmiş Pardus ile birlikte verilen yazılımların gönüllüler tarafından acele ile çevrilmesinden kaynaklanıyor ve düzelir. Yani işletim sistemi ile yardımcı programları birbirine karıştırıyoruz.

Windows'a alışık olanlar başlangıçta zorlanıyor, alışkanlıklarından vazgeçmeyi göze alabilenler, genç ve zeki olanlar hiç zorlanmıyorlar.

Pardus gerçekten çok güzel bir işletim sistemi ve yakın bir gelecekte değeri daha çok anlaşılacaktır. Çekirdek sürümü yeni diye nadiren yeni bir donanımda sürücü tanımaması oldu diye eleştirmeyin. En yeni donanımları bile tanıyor. Tanıyamadıklarından da Pardus değil sürücüsünü zamanında yayınlamayan üretici suçludur.

"evet bence de birazdaha pişmesi gerek. ve aynen türk işletim sistemi ayakları sıktı artık. başka ayak alalım..."

AYNEN katılıyorum.Hiç de güzel değil.Doğru düzgün bilgisayar kullanmayı bilmeyen insanlara yabancılardan biraz değiştirme kullanması ve hazırlaması zor ve sürekli paket indiren bir pardus. "ADAM GİBİ" bir işletim sistemi sıfırdan geliştirin "BAŞIMIZ GÖZÜMÜZ ÜSTÜNE" kendi kendinizi ve bizi kandırmayın beyler.
PARDUS bu kafa ile adam olmaz...

PARDUS linuxlar arasındaki en dandik işletim sistemi yukarıda vadedilenlerin hiçbirini bize vermiyor. Türk işletim sistemiymiş pehhhhh linuxa arayüz hazırla programlara maymun şempanze gaydırıgubbak gibi isimler tak sonra adını türk işletim sistemi koy. Bu kadar vasat bir şeyi bu şekilde pazarlamaları biz Türklere hakaret gibi bir şey. Bütün dünyanın pardus kullanması Dünyayı kurtaran adamın oğlu filmini anımsatıyor bana :D arayüzündeki terimleri anlamak zaten bir zulüm gibi. örnek: atıyorum windowsta "disk birleştirici" deyince hımmmmm bu uygulama diski birleştiriyor yani defrag olayıııı diyebiliyoruz ama sen tut maymun kaplan aslan gibi isimler koyarsan benn aynen şöyle düşünürüm" inşallah bir açıklaması vardır bu etçilin tıklarsam beni yermi diye düşünebilirim:) Yaw birde Türk dilinde uzman arkadaşlarından faydalansalarmış iyi olurmuş ben sokakta konuşmam pardus lisanını :D

Pardus'un en sürümünü denedim.İlk sürümlerine göre bayağı yol almış.Artıları kolay kurulum,sürücüleri otomatik olarak yüklemesi,Ubuntu'da çalışmayan birçok programın Pardus'ta rahatlıkla(Örneğin:KRadyo,TvTime) çalışması ve tamamen Türkçe olması,sistem performansının üstünlüğü,eksileri ise veri depolarının çok kısıtlı olması,KDE masaüstünü standart olarak kullanması.Bu durum Pardusun KDE içine gömüldüğü hissini uyandırıyor.KDE masaüstü süslü püslü fakat maalesef en küçük müdahalede çöküyor ve geri dönüşü çok zor hatta olanaksız.Gnome KDE'ye göre çok daha sağlam ve biraz uğraşıldığında KDE'den katbekat sağlam ve daha da güzelleştirilebiliyor.Linux işletim sistemlerinin vazgeçilmezi olan compiz-fusion,Metacity ve emerald maalesef Pardusun içerisinde yüklü gelmesine rağmen NVİDİA ekran kartları haricinde açığa çıkmıyor.Sadece KDE kabuğundan kısıtlı özellikleri ile çalışıyor.Ekran kartları çin performans yazılımları yüklendiğinde KDE kesinlikle çöküyor.Tabii bu durum sadece Pardusta değil Ubuntu,Kubuntuda daaynı.Yani KDE kesinlikle çok sorunlu bir masaüstü programı.Pardusta kullanılan hayvan isimlerine gelince.Gerçektende bu durum biraz abartılmış Tübitak tarafından.Öyle ki komut satırındaki install komutu bile şöyle (sudo pisi it.....dosya adı) Yani paket yöneticisi pisi, install komutunun yerini alan isimde it.Çok tuhaf.Oysa ubuntuda bu komut şöyle kullanılıyor. (sudo apt-get install) İşte bu kadar.Bence Tübitak biran önce KDE'yi bırakmalı ve gnome üzerine yoğunlaşmalı.

Gördüğüm en iyi ve en güzel Linux masaüstü KDE'dir.Gnome'nin KDE'nin yanında lafı bile olmaz.

Son bir aydır yalnızca Pardus kullanıyorum ve KDE'nin canını çıkarmama rağmen yalnızca Plasmoid çökmesi yaşadım.

Grafik kartım ATI ve biri hariç bütün masaüstü efektlerini destekliyor.

Masaüstü Efekt Yöneticisi Beryl'in Pardus'ta standart olarak bulunması çok güzel ve Beryl'in sadeleştirilmiş olması da karmaşıklığı ortadan kaldırmış.

Pardus, donanım tanımama (Yazıcı, Scanner, Wireless Kartı, TV Kartı vs.) ve kaliteli yazılım eksikliği sorununu giderdiği anda benim birincil sistemim olacaktır.Bu iki sorunun halledilmesinin Pardus için yaşamsal bir önemi vardır.

Çözüm basittir:
1)Her sene o sene çıkmış ve Pardus tarafından desteklenen -her gruptan- en az 3 donanımı yayınlasınlar.Pardus kullanmak isteyenler hangi donanımları almaları gerektiğini bilmelidirler.

2)TUBİTAK, üniversitelerle anlaşma imzalasın.Temel ve orta seviyeli ihtiyaçların eksiksiz bir şekilde karşılanması için kaliteli programlar üretilsin.Kimse kendilerinden AutoCad geliştirmelerini beklemiyor.Türkiye yazılım alanında varlık gösterebilmek istiyorsa, bu tür projeleri desteklemelidir.

Dünyadaki hiçbir teknoloji ürünü saf değildir.Tabii ki Pardus da safkan Türk değil.

Bir görev dağılımı söz konusudur.Bir grup çekirdeği, bir grup sistemin altyapısını, bir grup sistemin arayüzünü, diğer bir grup da sistemde çalıştırılacak olan programları üretir ve son olarak da birileri bunların hepsini bir araya getirir ve üzerine kendi özelliklerini de ekleyerek bir Linux dağıtımı oluşturur.

Bunların hepsini tek başına kolay kolay hiç kimse yapamaz.Microsoft gibi güçlü firmalar hariç.Kaldı ki üretim aşamalarının içinde Türkler de mevcuttur.

29 Kas 2009 16:59'da yazılmış olan yorumu da okuyun.(4'de)

pardusu kullandım bana göre biraz daha gelişmesi gerekiyor wındows da çalışan proğramları çalıştıramıyorsunuz. yardımcı proğramın çalıştırdığını söylüyorlar ama yanlış calışmıyor: sadece internete girecekler için ideal

Bir şey savunulmaya çalışılmış ama olmamış.

Alıntı:Virüs, trojan vs. bulaşma riski yoktur.

Yanlıştır.Linux'a bulaşan birçok virüs vardır ama bu risk elbette Windows kadar değil... Linux piyasanın %90'ına hakim olsaydı (ki en çok istediğiniz şey) virüslerin %99'u Linux'a yazılırdı.Bu konuda şüpheniz olmasın.

Alıntı: Pardus'u kurduğunuzda ekran kartını, ses kartını, modeminizi, yazıcınızı bilgisayarınıza tanıtacağım diye saatlerce sürücü cdleriyle boğuşmak derdiniz olmaz. Çünkü Pardus akıllıdır. İşletim sistemini kurduğunuzda bunları da tanır. Ayrıca kurmazsınız.

Bu kesinlikle yanlış zaten.3 saat uğraştıktan sonra tanıtmayı anca başardığım ses kartım buna rağmen cızırtılı ses veriyordu.
USB modemimi ise hiç tanıtamadım.
Doğru düzgün ses alamayıp internete giremeyeceksem ne işe yarar o sistem?
Kusura bakmayın da CD takıp 2 dk. modem sürücüsü yüklemeyi 3 saat uğraşıp cızırtılı ses almaya tercih ederim.
Ayrıca hiç Windows 7 kurmadığınız da belli oluyor.Windows serileri çıktıkları tarihe kadar olan donanımların çoğunu tanıyor.9600GT takılı sistemde Win7 kurar kurmaz Burnout paradise oynamışlığım var.

Alıntı : Amerikan Microsoft firması ve sahibi Bill Gates bilişim alanında küresel bir hegemonya kurmuş ve bu sayede dünyanın ne zengini olmuş. Bu kazandığı parayı insanlığın hayrına kullandığını söyleyemeyiz.

Yapmayın bırakın bu tür saçmalıkları.Paramı kimbilir nerelerde harcıyor dediğin Bill Gates şu anda bir vakıfta çalışıyor bildiğim kadarıyla.
-----------------------------------------------------------------------

Kusura bakmayın ama,Pardus şu anda kullanılabilecek bir sistem değil.Linux kullanılacaksa Ubuntu kullanılmalıdır.Onda da ses cızırtısı yaşadığımı belirteyim ama...

yahu iyi hoş ama pardusta sonuçta bize ait bir işletim sistemi değil... linux tabanlı olması bence çokta milli yapmıyor... eğer gerçekten herşeyi ile Türk malı yapalım korsanını kullanan şerefsizdir :)

Pardus kullanılsın (?) Ama önce devlet kullansın(!)
Soru: Bu işletim sistemini kim yapıyor. Mali açıdan sıkıntısını kim çekiyor.
Cevap: Devlet.
Sonuç: Para vatandaşın, ister bedavasını kullanır ister ücretsizini. Ben uzun süre pardus kullandım. Ve hala bilgisyarımda kurulu.(Acil durumlar için) Ama hala ana işletim sistemim windows. Niye kullanıyorum. Bir devlet kurumunun sitesine girdiğinizde pardus bu sayfayı açamıyorsa vatandaş ne yapsın bu sistemi. Bin dereden su getireceğinize, su şebekesini çekin benim kurak kalmış pardusuma. Önce devlete kullandırım. Hem bedava dediğiniz maliyetin hakkını almış olursunuz, hem yapılan emeklere ve verilen paralara değmiş olur.

Milliyetçiler, Pardus kullanır. Çünkü milli işletim sistemimizdir.
Emperyalizme, kapitalizme hayır diyenler Pardus kullanır. Çünkü özgürdür, ücretsizdir. Emekçi dostudur.
Dindar insanlar Pardus kullanır. Çünkü Pardus özgürdür. Amerikan-İsrail zulmüne destek olmamış olursunuz.
Vatanseverler Pardus kullanır. Çünkü Windows'a ödenen milyarlarca dolar ülkemizde kalır.
--------------------------------------------------------------------

deseydinki bizim geliştirdiğimiz işletim sistemi kullanıp destek olalım arkadaşlar, seve seve derdim.. ama şu giriş kısmı olmamış, bikere microsoft ile kıyaslaman hata, kapital demişinde microsftun yaptığı işe neden rakip yok sence, çokmu basit bir iş yapıyolar, neden hergün bir antivirüs firması çıkıyorda işletim sistemi yazan firma çıkmıyor, emin ol ondan iyisi çıksa linux u övmene gerek yok , zaten insanlar direk geçer, milyonların nokia yı terkedip iphone alması gibi !

israile destek demişsin, sen yaktığın benzinden ,içtiğin asitli içeceklerle eğer böyle bişey varsa zaten destekliyorsun, hepimiz aynı şekilde tabiki, tam anlamıylada dikkat edebilen varsada ona molla derim ben.

microsoft para alıyor işletim sistemine, alacakta bunlar hep gider işleri, işinin en iyilerini çalıştırıyor para, dağıtım ar-ge,donanımlar, yetenekli beyinlere ödenen paralar saymakla bitmez, bir dvd gökten düşmüyor adamların önüne kopyalayıp satsınlar, emekçi demişsin orada çalışanlar emek harcamıyorlarmı ?

microsoft kimseye işletim sistemi üretmeyin diyormu böyle bir engelmi koyuyor tabiki hayır, onların yapabildiğini yapan bir firma çıksa daha iyisini yapsa insanlar zaten en üste diğerini çıkartır, firefox tan chrome ye geçiş gibi !

son olarak sorumda şimdi ben microsoft kullanıyorum benim yaptığım işlere en pratik cevabı veren beni yormayan, işlerimi daha hızlı bitirmemi sağlayan işletim sistemini tercih diyorum,w7 en son aldığım işletim sistemi ve çokta başarılı buldum.şimdi ben ve benim gibi microsoft programları kullananlar vatansever değilmiyiz biz ?

peki siz yaşamınızda amerikan üretim mallarının hiçbirini kullanmıyormusunuz tüketmiyormusunuz ?
kullanıyorsanız vatansever değilmisiniz ? bu yazınızdan sonra kullanmamaya mı başladınız ?
benim cevabımı okuduktan sonramı kullanmayacaksınız ?

kardeşim bir keresinde Türkiye de öyle herkes sanki işletim sistemi çöktüğü zaman gidiyor ms işletim sistemi alıyor gibi gösterme Türkiye de çoğu kişi ms i korsan kullanıyor eğer devlet lisanslı kullanıyorsa o devletin bileceği bir iş ben ms xp kullanıyorum çokta memnunum sen kendin pardusun geliştir ben o işlere giremem.sana şimdiden başarılar

Çok afedersiniz ama sizin dünyadan haberiniz yok...
Şimdi şu an ulaşabileceğiniz en yakın nesne , eşya ,cihaz neyse işte ona bakın acaba 100 de 100 yerli mi? Maaş aldığınız bankanın ortağı nereliymiş?(Şayet maaş alıyorsanız),Üzerinize giydiğiniz elbise ne malı?Yabancı ortağı var mı?

Son olarak bana Linux'ta 1 tane sadece 1 tane program gösterin,Birinin evine ekmek götürmek için kullandığı profesyonel bir program gösterin.Bakın alternatif demiyorum,zaten alternatifleri bir iş görmüyor.

Bill Gates sizinle gurur duyuyor. Amerika'nın kahraman evlatları, bu gayretleriniz boşa gitmeyecektir. İşte her daim böyle yiğitçe savunmalısınız.

Bill Gates sizinle gurur duyuyor. Amerika'nın kahraman evlatları, bu gayretleriniz boşa gitmeyecektir. İşte her daim böyle yiğitçe savunmalısınız.
------------------------------------------------------------------------

bu yorumu yazarken kullandığın bilgisayarın, donanımını hangi ülke üretiyor merak ettim ?

Bill Gates sizinle gurur duyuyor. Amerika'nın kahraman evlatları, bu gayretleriniz boşa gitmeyecektir. İşte her daim böyle yiğitçe savunmalısınız.
------------------------------------------------------------------------

bu yorumu yazarken kullandığın bilgisayarın, donanımını hangi ülke üretiyor merak ettim ?

................................................................................................

Çocukça cevaplar bunlar,
donanım bedava olsun, daha iyisi olsun niçin para verip kötüsünü kullanalım.
Windowsu savunmakla elinize ne geçecek? Microsoft özel bir kuruluştur. Özel ticari bir firmanın savunuculuğunu yapıyorsunuz. Reklamlar. Dünyanın en büyük kuruluşuyla mücadele etmek kolay değil tabii.

Konunun önemini anlayamıyorsanız ne yapalım.

Aşağıda tuhaf mesajlar yazılmış, elinizi vicdanınıza koyup düşününüz lütfen. Varsa bir yeteneğiniz bu işletim sistemine destek olunuz, habire köstekleyici mesajlar yazılmış. İlla yazmak zorunda değilsiniz ki ...
Eleştiri en kolay iş, konuşmak, yazmak da, var mı bir marifetiniz, geliştirilmesi için destek olunuz. Yaygınlaşması için destek olunuz. Lütfen.

Çocukça cevaplar bunlar,
donanım bedava olsun, daha iyisi olsun niçin para verip kötüsünü kullanalım.
Windowsu savunmakla elinize ne geçecek? Microsoft özel bir kuruluştur. Özel ticari bir firmanın savunuculuğunu yapıyorsunuz. Reklamlar. Dünyanın en büyük kuruluşuyla mücadele etmek kolay değil tabii.

Konunun önemini anlayamıyorsanız ne yapalım.

Aşağıda tuhaf mesajlar yazılmış, elinizi vicdanınıza koyup düşününüz lütfen. Varsa bir yeteneğiniz bu işletim sistemine destek olunuz, habire köstekleyici mesajlar yazılmış. İlla yazmak zorunda değilsiniz ki ...
Eleştiri en kolay iş, konuşmak, yazmak da, var mı bir marifetiniz, geliştirilmesi için destek olunuz. Yaygınlaşması için destek olunuz. Lütfen

-----------------------------------------------------------------------

konu genel bir olayken, neden tek bir firmaya yükleniyorsunuz bunu anlamış değilim, çocuk gibi sanki şekerinizi o aldı elinizden, microsoft gibi onlarca firma var.

donanımlar neden bedava olsun nasıl bir mantık bu :) hizmet veya üretim bunlara emek harcayan yokmu.

sana göre kötü olan başkasına göre iyi olabilir,geliştirilmesi için ayrı konu, yukarıdaki yazıda kullanın deniyor, işine gelen kullanır, çoğu mesajda buna karşı yazılmış, microsoft ürünü kullanan vatansever değildire kadar gitmiş yazı, bukadar basitmi bu işler, kimin vatansever olduğu ermeydanında belli olur, linux kaldı ki Türk üretimi değil, dolayısıyla pardus ta değil.

siz takılmışsınız microsofta, microsofta gelene kadar neler var, onları görmezden gelip konuyu sadece o firmaya kitlemek çok çocukça değilmi, madem savunuyorsun bu işi tam anlamıyla savun, işine geldiği gibi düşünme, kalkıpta bukadar emek harcanan programı adamlar sana bedava vermez, sizin düşünceniz bu, bedava olsa o program emperyalizm yok kapitalizm , emekçidir kimse bunlardan bahsetmez, o firmada çalışanlar robot çünkü emekçi değiller, bedava dağıtsınlar,adamlar 250 ytl 12 taksitle en az 4 sene kullanacağın programı veriyolar, hangi programı bu şekilde alabilirsin, kaldı ki rakipleri yok, en basitinden bir muhasebe programı al bakalım nekadar diyeceler, anti-virüs al hersene para ödersin, sizin olayınız lafta herşeye eyvallah microsofta kapitalizm, benzinde yakma ozaman, amerikadan alıyoruz, bukadar basit düşünülemez bir konuda.

herşeyin amerikanını kullan, microsoft kötü, bak sen şu işe.

12.14.09 17.17'ye

microsoft ürünü kullanan vatansever değildire kadar gitmiş yazı, bukadar basitmi bu işler, kimin vatansever olduğu ermeydanında belli olur

microsoft ürünü kullanan "vatansever" değildir şeklinde ifadem nerde geçmiş ben göremedim yorumlarınızı sağlam temellere dayanarak yazarsanız en azından haklılık payınız olmuş olur diye düşünüyorum.

Ayrıca ben yazımla kimseyi pardus kullanmaya zorlamıyorum.Bunuda yapamam zaten.Tek amacım bizimde birşeyler yapabildiğimizi göstermeye çalışmak.Pardus'un geliştiricileri türk bu yüzden destek olunmalı.diye düşünüyorum...

Ayrıca yazının sertliğini ve diğer tüm eleştirileri de anlıyorum ama dikkat uyandırması için biraz sert ve ayrımcı olmalıydı.Yoksa ne bu konu bu kadar ön plana çıkardı nede sizler bu kadar yorumla bu konuyu bu kadar ön plana alırdınız.

Merak ediyorum şu yazıyı okuyupta kaç kişi arama motorlarına "pardus" yazıp aratmıştır acaba...işte tek amaç bu;Pardus'u küçümseyenlere "önce bi araştır kardeşim tahmin ettiğin kadar kötümüymüş" demek

''microsoft ürünü kullanan "vatansever" değildir şeklinde ifadem nerde geçmiş ben göremedim yorumlarınızı sağlam temellere dayanarak yazarsanız en azından haklılık payınız olmuş olur diye düşünüyorum.''

---------------------------------------------------------------------------------

Yanlış anlamayında yazı yazıyorsunuz neyazdığınızı bilmiyorsunuz sayfanın en başındaki paragrafta 6. satırın başında , yapmayın ne yazdığınızı benden iyi bilmeniz gerekir.
''Vatanseverler Pardus kullanır'' diye geçiyor, kullanmayanlar sevmiyor mu yani ?

anlıyorum, sert olmanız gereklide tek bir noktadan ve tek bir firmadan hareketle genel bir değerlendirme ne derece doğru olur, sizcede çok acemice değil mi ?

siz direk muhalefet olarak bir yazı sunarsanız, hadi bir deneyelim diyecek olanıda itersiniz, alışkanlık meseleside var bu işin içinde,amacınız hiçbir işletim sistemi kullanmayanı kazanmak değil, windows kullananı kazanmak ise daha makul istemelisiniz bunu, çünkü bilgisayar başında oturan ve sizin yazınıza kadar ulaşabilen ve okuyan biri , bazı şeyleri çözmüş insanlar olma ihtimalleri çok yüksek ve muhalefet bir yazıya tepki vermeleride gayet normal, siz nasıl ''vatansever pardus kullanır'' derseniz, kullanmayanlar vatanını sevmiyor mu diye sorar, pardusa geç vatansever ol diye birşey yok, bununla ölçülmez o iş.

neticede işlermizin hızlı çözülmesi, pratiklik, ama temel olan hız dır, belkide biz bu konuyu tartışırken, içimizden bir Türk kardeşimiz, microsoft programları yardımı ile , bir Türk programı yazdı, veya bir buluşa gidiyor, işin özü şudur milli menfaat neredeyse biz orada olmalıyız.

ve şuandada bize gerekli konforu sağlayan, hızı ve pratikliği sağlayan, bir sistemde hızlı olamamızı sağlayan microsoft ise , bu iş onunla olacaktır,çünkü kimse sizi beklemez, şu gelişsin bunla devam edelim şunuda çözelim dersek geriden geliriz, bir nokta daha var , malesef bedava mallar bir noktada tıkanmaya mahkum, buda işin başka bir gerçeği.

siz ,bence tabi benim fikrim , size kalmış yine, bu yazıyı , pardusu anlatarak neler yapılabileceğini, windows ile arasındaki benzerlikleri eksileri detaylı olarak anlatırsanız, bence amacınıza ulaşırsınız, benim ubuntu denemem dediğim gibi bir yazı sayesinde olmuştu halada ara ara kullanırım, tabi size kalmış sadece öneridir.Saygılar.

öncelikle merhaba demek istiyorum en başta yazan arkadaşımızı canı gönülden kutluyorum bakın arkadaşlar belki buraya mesaj atanların çoğu lise veya üniversite öğrencisidir ama bazı şeyleri değerlendirirken sanki bir suçlunun hatalarını ararmış gibi arkadaşımızın hatalı yazılarını arayıp onu suçluyorsunuz insanların hatalarını arayacağınıza bence kapatmaya çalışın ve bende bir windows
kullanıcısıyım ama yazdıklarından alınmadım çünkü doğru söylüyor doğru söyleyincede bazı arkadaşların işine gelmiyor saygılarımla

selam millet yazılacak son sözler yazılmış..anlamak kişinin kendi elinde başka yerlere çekilirse ne anlamı kalır..bak arkadaşımız ne güzel açıklamış ve diyorki bizim kendi bağcemizde olmuş tatlı bal gibi meyvalarımız var hemde allah rızası için ücrette istenmiyor..ve siz niçin paralarınızı boş yere yabancı mahallenin meyvalarına para veripte harçlıklarınızdan oluyorsunuz diyor..anlayana sivri sinek saz anlamayanada davul zurna az.. ata sözü tam buraya cuk oturdu dimi..yapmayın biraz kendimiz için yaşayalım başkalarından bize ne..bakın pardus çok güzel bir işletim sistemi kendimde kullandım.lakin gerekli ilgiyi görmeyince güncelleme programlarıda geride kalıyo.o yüzden ilgi alaka bekliyor kendi insanından...Dahası bu iş hükümetin programında olmasıda gerek diye düşünüyorum....Saygılarımla

ben pardus kulanıyorum coooooook memnunum yasasın özgürlük yasasın pardus yasasın TÜRKİYE

Bakın olaya Milliyetçilik açısından bakmayınız.Linuxun doğasına karşı çıkarsınız:) Tmm pardus Türklerin yaptığı bir sistem ancak herkese açıktır .Linux'un amacıda budr ve şuan pardus kurulu ama pek açmıyorum .KDE Pencere yönetmini pek sevmiyorum :) O yüzden Ubuntu kUllanıyorum. Ayrıca Pardus daha çok yeni bir Dağıtım daha gelşşmesi lazım çok can sıkıcı hatalar ortaya çıkabiliyor ;) Ubuntu Kullanmamın sebebide bU...

kesinlikle indirip kullanacağım şuan net kotalı olduğu için indiremiyorum ama indirip kullanacağım biz türkler amerikan ve israillerden neyimiz eksik? bütün bilgisayar kullanıcılarına tavsiye edeceğim...

Şöyle birsey var benim evimde bir güçlü laptopum var onda vista kurulu stabil sekilde calısıyor , birde deskop pcim var bu pc eski p4 1.600 512 sdram 32 mb ekran kartı falm var. bu bilgisayarı film izlemek muzik dinlemek için kullanıyorum. Xp bu bilgisayarda kasılıyor. Pardus kurdum stabil bir sekilde çalıstı. Bu sekilde ağır işler olmayan bilgisayarlar için tavsiye edilebilir bir sistem.

Bilgisayarıma XP HOME kurdum.Trojan bulaşmasından format atmaktan gına geldi.Hatta birgün sinirlenip bilgisayarı tekmeledim.Pardus canis aureus kurdum.Oh dedim.Emeği geçen herkese teşekkürler.

evet sanırım herkes haklı yoğudu ayran yapıp içmeliyiz hep bunu yapmalıyız saygılar.

arkadaşlar iyi güzelde pardus gelişmiş bi sistem değil. demişsiniz yukarda(son notun üstündeki notta) :"Çoğu kişi okuduğunda şunu söyleyebilir.Pardus'un yeteri kadar geliştiğine inanmıyorum ve bunun için kullanmıyorum ama unutmayınki Pardus'u geliştirmek sizin elinizde Pardus açık kaynak kodlu bir işletim istemi olduğu için her türlü geliştirmeye açıktır." güzel de fakat herkes de geliştiremez, katkı sağlayamaz. bence suan pardus biraz daha gelişmeli. açıkçası ben ubuntu 10.04 dururken pardus 2009/2 yi kurmam...
saygılarımla...

gerçekten windows 7 iyi ama o da virüsten etkileniyor o yüzden linux ve dagıtımlarını tercih etmek lazım macbur kalmadıkça windows u açmıyorum .....pardus 2009 kullanıyorum

Her zaman gezmeyi sevdiğim bi site olarak chip'ten bekleneni vermiş milli bir değer ve sanal da olsa bu bi savaştır ve unutmamalıyız ki açık kaynak kodlu bir yazılım ve uğraşan hevesi olan herkes kod yazabilir tabi en önemli parçası fikirdir düzgün çalışmadır planlı olarak diyebiliriz ve toplu çalışmaktır kim bilir belki pardus bir gün dünya çapında kullanılıcak olursa göğsümüzü geren neden biz olmayalım siz söyleyin?

Pardusu da uzun süre kullanmış biriyim. Malesef gerçekler ortada. Pardus 2009.2 en son sürümü bile bırakın Win7 yi XP nin yanında bile oyuncak gibi kalıyor. Daha çok yol katetmesi lazım.

@coskunkolik NAPIYON COŞKUN ABİ :D

bence Pardus'un geliştirilmesi lazım şu anda zaten kullandığımız windowsların yarısından çoğu korsan bunun pek bir fayda ediceğini sanmıyorum

bence pardus 2011.2 cervus elaphus derim

bana göre daha çok geliştirilmesi lazım

Pardus kullanmaya başladım hiç windowsu aramadım çok kulanışlı her işinizi görür(kapalı kaynak oyunlar hariç) hemen alışırsınız herkeze öneriyorum.

sanki windowsu satın alan var türkiyede

Tamam, tamam da konuyu palavralar sıkmadan ele almak doğru olur. Doğru gizli kodlar içeren yazılımları atalım. Gizli kodlar içeren işlemciler ne olacak? Pardus'un pek de milli değil. Amerikan Debian üzerine kurulu. Menülerin, açıklamaların %70 i İngilizce. Türkçe bile değil. Sık sık donması da cabası. Kurulması ise bir alem. TÜBİTAK bol keseden para dağıtırken biraz da buna para ayırsa ya....

Yorumların çoğunu ve tabiki yazınızı okudum:D Nasıl olur, ne kadar zamanda olur bilemem ama SIFIRDAN böyle bir işe girişmek galiba en güzeli, EN DOĞRUSU olacak. İşte o zaman ücretli de olsa %100 yerli bir işletim sistemimiz olacaktır. Ayrıca bir çok kişinin de dediği gibi linux tabanlı sistemler yazılım açısından hiç de yeterli seviyede değiller. Zaten tabanı da yerli değil. Bu taban üzerine birşeyler yapmak yeni bir işletim sistemi meydana getirmek değildir!! Yine de emeği geçenlere saygılar.

Benim milletim benim devletim bir şeyler üretiyor bir şeyler yapmak için çabalıyorsa sonuna kadar buna destekçiyim. Şuanda kuruyorum.

Güçlü Türkiye için Pardus

windowsun aynı arayüzünü yapsinlar enazından rahat kullanırız

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler