Mahmut Karslıoğlu

Read.Me (Director’s Cut Extended Edition)

CHIP'in yeni sayısı hazır! Bu sayı yine bomba gibi

İhtiyacınıza göre özenle seçilmiş, doğruluğu onaylanmış kaliteli içerikten vazgeçemeyenler size sesleniyorum :)

Sevgili CHIP okurları,
Ülke olarak son dönemde tüm dünyayı alt üst eden küresel salgına karşı olan başarılı mücadelemizin meyvelerini toplamaya başladık ve normalleşme sürecinde yavaş adımlarla ilerliyoruz.  Bunlar sevindirici gelişmeler. Ancak yine de belki uzunca bir süre eski alıştığımız yaşam biçimine dönemeyeceğiz. Pandemi, bir çok alanda dünyada hayatı durma noktasına getirdi ve hatta geriye götürdü. Ama öyle bir konu var ki bu dönemde mecburiyetten de olsa normalde yıllar sürecek süreci 3-4 ayda geride bıraktık. Evet dijital dönüşümden bahsediyorum. Evlerde geçen dönemde birçok işin fiziksel olarak bir merkez ofiste bulunmadan da yapılabileceği kanıtlanmış oldu. Dolayısıyla normalleşme sürecine girmiş olsak da bugün birçok şirket ofise tam yekûn geri dönüş konusunu tekrar değerlendiriyor. Yapılan anketler, ev ve ofisten hibrit çalışma konusunun revaçta olduğunu gösteriyor. Elbette şirketlerin; veri güvenliğinden, iş hukukuna kadar birçok konuya odaklanması, yeni uzaktan çalışma şartları için çalışanların yazılımsal ve donanımsal ihtiyaçlarını karşılama konusunda yatırımlar yapması da gerekecek. Şirketlerin ayakta kalabilmesi için hızlı uyum sağlamaları şart.

Dolayısıyla biz de yılın 3. sayısında bu hızlandırılmış dijitalleşme sürecinde merak edilen tüm bu konulara değinmeye çalıştık. Dijital ekonominin gelecekteki başarısını garanti altına almak için neler yapılması gerekiyor ve çalışanlar evlerinde oluşturduğu ofis ortamını nasıl daha akıllı ve pratik hale getirebilecekleri gibi konular bunlardan sadece ikisi. Bu sayımızda yer alan karşılaştırmalı testlerin ikisini de yine bu konuya ayırdık. Evden çalışanlar için en uygun dizüstü bilgisayarlar ve uygun fiyatlı monitör testlerimizin size rehber olacağına eminiz.

Son dönemde popüler isimlerin hesaplarının hacklenmesine neden olan Twitter’daki açık, güvenliğin ne kadar önemli olduğunu hepimize bir kere daha hatırlattı. Bu sefer sorun sunucu taraflı olsa da güvenlik açıklarında zayıf halkanın kullanıcılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Yani asıl iş biz kullanıcılara düşüyor. Dijital saldırılara karşı korunma yollarını ve sadece birkaç basit adım ve araç kullanarak siber suçluları engellemeyi anlattığımız makalemiz ile daha güvenli şifreler oluşturmak ve kullanmak üzere hazırladığımız makalemiz size yardımcı olacaktır. Birbirinden ilginç diğer teknoloji konularını keşfetmeyi ise size bırakıyorum.

Sosyal medya ve e-posta aracılığı ile dergiyle ilgili olumlu, olumsuz her tür fikrinizi bana ulaştırabilirsiniz. Yayınlanan içerikler ile ilgili çok değerli yorumlarınızı bekliyoruz. Her sayımızda olduğu gibi bir kere daha hatırlatmak istiyorum ki CHIP’teki onlarca yıllık sektörel deneyimle yorumlanarak hazırlanmış makaleleri internet dâhil başka bir yerde bulmanız pek mümkün değil. Son olarak normalleşme sürecine girmiş olmamızın salgının gücünü kaybettiği ya da bir tedavi bulunduğu anlamına gelmediğini de unutmayın. Dolayısıyla siz yine kendinizi korumaya ve önlemlerinizi almaya devam edin lütfen. Sağlıcakla kalın.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin