Yıllarca inandığımız, 10 astronomi yanılgısı!3. Dünya dışında hayat

3. Dünya dışında hayat

Bilim insanları, diğer gezegenlerde hayat olup olmadığını aramaya devam ediyor. Bazı hipotezlere göre, bir yıldızın ölmeye başlayıp kızıl deve dönüşmesi neticesinde artan ısısı, kendi etrafında dönen buzul gezegenleri ısıtacak ve bu durum, eriyen buzul gezegenlerde hayatın başlamasını sağlayabilecekti.

Bu hipotezi destekleyenler, kendi güneşimiz ölmeye başladığında Mars'ın yeterince ısınarak hayatın oluşumu için destek sağlayabilecek şartlara kavuşabileceğini savunuyordu. Günümüzde bu inanış büyük ölçüde terk edilse de, Dünya benzeri gezegenler arama çabalarımız sürüyor.

2009 yılında NASA tarafından başlatılan Kepler görevi, güneş sistemimiz dışında Dünya benzeri gezegenler aramayı amaçlıyor.

Antik geçmişteyse insanlık, Dünya dışı yaşamın çok daha yakında, Ay'da bulunduğuna inanıyordu. 15. yüzyılda yaşamış bir Alman filozof ve aynı zamanda Katolik başpapazı olan Nicolas of Cusa, Güneş'te bazı mistik hayvanların yaşıyor olabileceğini, Ay'da ise akıl hastası canlıların bulunabileceğini öne sürüyordu.