1.024 çekirdekli işlemci Epiphany V ile tanışın!

2, 4 ve hatta 8 çekirdekli işlemcileri unutun... Epiphany V isimli bu işlemcide tam 1.024 çekirdek var!

1.024 çekirdekli işlemci Epiphany V ile tanışın!

Bilgisayarınızın işlemcisi kaç çekirdek? 2 mi 4 mü? Artık akıllı telefonlarda bile 8 çekirdekli işlemciler bulunurken, 2010 yılında gelen bu tahminin gerçekleşmeme ihtimali oldukça zordu: 2010 yılında bir Intel araştırmacısı, 1.000 çekirdekli işlemcilerin yapılabileceği fikrini ortaya atmıştı. Ancak daha iyisi oldu: İşte karşınızda tam 1.024 çekirdekli Epiphany V.

Epiphany V, üzerinde tam 1.024 çekirdek taşıyor. İşlemciyi üreten Adapteva'nın kurucusu Andreas Olofsson, çipin oyun için tasarlanmadığını söylüyor ve bunun yanı sıra Windows işletim sistemi için uygun olmadığını açıklıyor. İşlemci Linux ve benzeri açık kaynak kodlu platformlar için uygun yapıda.

1.024 adet çekirdeği bir araya toplayan Epiphany V, ayrıca elbette boyutuyla da ilgi çekiyor. Bir madeni para büyüklüğünde olan Epiphany V, böylece otonom araçlarda ve makinelere öğrenme yeteneği kazandırılmada da kullanılabilecek.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

server ve cluster için iyi bir çözüm olmalı herhalde

@10 Ekim 2016 14:35 evet clustineur ve kuantum clisyoum içinde etkili olacaktır.

Linux varken diğerleri biraz beklemeli. ;)

bu intel varya agırdan alıyor milleti sömürüyor yokmu bir baba yigit türkiyede bu işi çözsün muasır medeniyetlerin üstüne çıkartsın

@10 Ekim 2016 20:05 Dediğiniz sadece işlemci için geçerli değil ki, aynı konu bellek, sabit disk (pci-e dururken sata kullanan ssd'ler) ve ortak belleği kullanan apu'lar için de geçerli.

çekirdek sayısı arttıkça bir sayıdan sonra sonra performans düşmeye başlar. bunu bilmeyenlerin gözünü boyamalık şişirme işlemci yapmışlar. sazan avı.

En sonunda açkk kaynaklı işletim sistemleri için destek gelmeye başladı. Böyle olacak ki satışlar artsın. Rekabet olaun ki son kullanıcı kazansın.

GPU olarak kullanilir ama Gta 5 acarmi o belli degil

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir