1906 yılının dahice tasarlanmış hırsız alarmı!

1906 yılında, bugünün karmaşık alarm sistemleri yokken, bakın hırsızlardan korunmak için nasıl bir alarm kullanılıyormuş...

  • Levent Öztürk
1906 yılının dahice tasarlanmış hırsız alarmı!

1906 yılında tasarlanan bir hırsız alarmı, her ne kadar çok süslü olmasa da, işini oldukça başarılı ve etkili bir şekilde yapıyordu gibi gözüküyor. Literary Digest dergisinin 17 Şubat 1906 tarihli sayısında yayınlanan reklamda, alarmı üreten kişilerin nasıl ilgi çekeceklerini bildikleri görülebiliyor: Hırsızları ortaya atarak...

Reklamda açıklanana göre bu küçük alarm, pile veya herhangi bir kabloya ihtiyaç duymamakta. Tek yapmanız gereken, cihazı kapının altına sıkıştırmak. Böylelikle kapı açılmaya çalışılırsa, zil çalarak uyarıcı bir ses çıkartıyor.

Bu ürünün bedeli ise sadece 1 dolar (enflasyon eklendiğinde yaklaşık olarak 25 dolar) olarak belirlenmiş. Eğer hırsız, çıkan sese rağmen içeri girme kararından vazgeçmezse de, gerisi size kalmış durumda. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Eve bi tane almak lazım.

Hehe. Şimdi bile ise yarar :)

En azından şuanki teknolojik alarmlar gibi hacklenemez. Şuan ki alarmlardan daha iyi. Hırsızlar alarmı hackleyip alarmı kapatıp çıktıktan sonra geri açıyorlar ve log u siliyorlar. Böylece alarmın ne zaman kapatıldığını göstermiyor. Bu alarm için hırsızın hiç hackleme şansı yok. Hacklemek imkansız! Elektronik olmayan aletler şimdikinden daha iyi olabiliyor.

@17 Temmuz 2016 22:27 kapının altından bi çubukla onu ittirip uzaklaştırabilir, bu da bir hack sayılır ;)

O tarihlerde bizde hırsızlık hiç olmadığı için kapılar kitlenmezdi bile. Ama bizdeki uyarı sistemi çok daha iyiydi. Kapının iç tarafına yukarı büyükçe bir çan asılırdı. Kapı açılırken ona çarpar ve gelen olduğunu anlardık. Sesi de çok güzeldi.

Bu basit hırsız alarmını benim torunumun çocuğu icat etmişti. Kendisi zaman yolculuğunda gittiği 1906 yılında; zaman makinasının plütonyum yakıtı bitince 1906 yılında mahsur kalmıştı. Torununla 129 yaşındaki haliyle tanışmak oldukça ilginç bir tecrübe!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play