20 bin site birden yasaklandı

İnternette site yasaklanmasını çok sık görüyoruz ama 20 bin sitenin aynı anda yasaklanması bir ilk!

  • Ertuğrul Süngü
Pakistan'dan büyük yasak!
Yasakların devamı gelecek

Geçtiğimiz gün, Pakistan hükümeti tarafından "Kabul edilemez" kategorisi altında 20 binden fazla siteye erişim engellendi. Pek çok müslüman ülkede olduğu gibi, Pakistan'da bu yasakların altında "Innocence of Muslims" isimli filmin yayınlanması yatıyor. Bahsi geçen film ve benzeri şekilde içeriğe sahip olan tüm sitelere girişler engellenmiş durumda.

Başlangıçta video konusunda bir şey yapmamayı seçen Google, Suudi Arabistan, Libya ve Mısır gibi ülkelerden gelen baskıya dayanamayıp, videoyu "restricted" yani özel koşullar halinde izlenebilme, kategorisine sokmuştu. Ancak geç kalmış gibi görünen bu engelleme, ne yazık ki amacına ulaşamadı ve video, binlerce sitede boy göstermeye başladı. Bu yüzden pek çok ülke, binlerce siteye engelleme getirdi. Tabi engellenen sitelerin başında YouTube geliyor.

Google'ın işi şimdilik bir hayli zor gözüküyor zira Pakistan hükümeti, dini olumsuz şekilde gösteren ve niteleyen filmlerin YouTube üzerinde özgürce dolaşabildikleri sürece koydukları engellemeyi kaldırmayacaklarına değindi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Filmlerde inançların kötü gösterilmesine karşıyım. Filmlerin yasaklanmasına da karşıyım. Yasaklanan şeyler ilgi ve cazibe uyandırır, daha çok dikkat çeker. Tüm topluma iyi ve kötüyü ayırdedemeyecek çocuk muamelesi yapılması kabul edilemez. Bırakın izleyen izlesin, eleştiren de eleştirsin.

müslüman ülkelerin hali içler acısı ne yazık ki rezalet.....

Ya bizene müslümanlardan eğer sende müslümansan sen girme yeter böyle cahilsiniz

hristiyan ülkeye git orada daha rahat edersiniz.Filmi izlemek için ilk önce o kategoriye girmesi lazım.ne olduğunu bilmediğim arkadaşlar sizin hayatınızdaki en değerlilere hakaret eden veya dalga geçen bir video yu izleyip eleştiri yaparmıydınız?Yapabiliyorsanız diyeceğim bir şey yok izlemek gibi izlememkte özgürlüktür.ben çocuğumun izlemesini görmesini istemiyorum.Anlaşılan özgürlük anlayışı herkese göre değişiyor.

Herkes aynı anda bu yasaklamaları yapsalar, büyük şirketler Dünyaları kaybettiğini görünce önem vermeye ve özen göstermeye başlarlar. Bence haklılar.

Abuk subuk siteler illaki olacaktır ve gerçektir. Lağım gibi. Yapılması gereken de, çevreyi pisletip insanları rahatsız etmemesi için engellenir. Özgür internet demek, bazı insanların akıllarındakileri istedikleri anda kustukları bir ortam demek değildir, olamaz.

İyi ki musluman degilim.

her isteyen her istediğine hakaret ederse bu özgürlük değil başıboşluk demektir

Filmi izlemedim, çok dandik bir şeye benziyor. Her ne kadar müslüman olmasam da belli bir inanç sistemine bu şekilde saldırmak etik değil. Yasaklamak ise etik olmamaktan öte mide bulandırıcı bir durum. Gören de filmi izleyen dinden çıkıyor sanacak.

@13 Eki 2012 23:59 Açıkçası bu düşünce de benim midemi bulandırdı. Etik değil ne ya. Etik ne ya. Allaha şükür dünyaya senin mantığın hakim değil. Din le dalga geçen iğrençlikler etik değil, ama herkes görebilsin, hırsızlık etik değil ama herkes yapabilsin, çocuk tacizleri etik değil ama herkes yapabilsin, dışkılama yerinden ilişkiye giren erkekler etik değil ama herkes izleyebilsin. Bu nasıl bir mantalite ya. Eğer internet te siber yaşam ise, nasıl ki toplum içinde yaşarken sokak ortasında herkese açık bir şekilde her halt yapılamıyorsa, nasıl ki bir insana veya gruba sokakta hakaret edemiyorsan, internette te de bazı iğrençlikler herkese açık yapılamaz, yapılmamalı.

Sen de yorum yaz