200 Çekirdekli işlemci yolda!

Çok çekirdekli işlemcilere alışkınız; ama tam 200 çekirdek de neyin nesi oluyor? İşte detaylar...

İşlemci piyasasında ilginç çok çekirdekli işlemcileriyle adını duyuran Tilera, TileGX sistemleri için 200 çekirdekli bir işlemci planlarını açıkladı.

Bu işlemci hafıza ve diğer kontrolleri üzerinde barındıracak ve diğer çekirdeklere ağ şeklinde bağlanacak. Tek bir çip üzerine bu kadar özelliği sığdırmak ve tasarlamak hiç de kolay değil. Ama bitmiş ürünü sunucu imalatçısı Quanta pazarlamayı planlıyor.

Bu yeni proje, Intel Atom işlemcilerden oluşan gelişmiş sunucuları oldukça zorlayacak gibi görünüyor. Bu sunucuların dezavantajı mimarilerinin açıklanmaması ve sadece özel bir Linux sürümüyle çalışmaları; bununla birlikte Intel işlemcilerden daha fazla gücü, daha az elektrik tüketimiyle, daha ucuza sağlamayı vadediyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Sadece linux üzerinde çalışacak olması kötü. Sonuçta bu ürünün normak kullanıcılardan çok 3D modelleme, animasyon, grafik ve video işmele ile uğraşanlara hitap ediyor. Bu programların 90% windows tabanlı programlar.

linux de bile olsa fazla bir fark yapacağını sanmıyorum.bu ürünü alan zaten buna ihtiyacı olandır.son kullanıcı alacak değil, video, grafik render işlemlerinde sunucu vazifesi olarak kullanılır, ki windows tabanlı program da kullansan fark edeceğini sanmıyorum. sonuçda linux video ve grafik formatlarını testekliyor, video ve grafig programları entegre sistem yazsa sorun hallolur. Windows Bilgisayarınızda Montoj, 3d modelleme ya da grafik modellemenizi yaparsınız. render aşamasında bu sunucunun işlem gücünü kullanır.mantıken böyle bir yapı belirdi aklımda :)

Sadece linux üzerinde çalışacak olması kötü. Sonuçta bu ürünün normak kullanıcılardan çok 3D modelleme, animasyon, grafik ve video işmele ile uğraşanlara hitap ediyor. Bu programların 90% windows tabanlı programlar.
----------------------
Normal kullanıcı için değil bu, serverlar için. Ev bilgisayarı değl yani.

linux sa salla boş kim özel sistem program yazacak sadece bir işlemçi için hiç kimse ha x86 gibi bir platform olur herkez kullanır ama böle özel cartcurt dedinmi büyük serverlara bile girmesi zor onlarda belli bir üretim işlemci ve programları kullanıyor bu işlemci gazoz agacı olur ancak

bunu alan hosting şirketi bayağı bi zengin olsa gerek

Ne cahilce yorumlar! Linux, sunucu sistemlerde windowstan daha başarılıdır.Hatta en üstün tarafı budur. Sunucu sistemleri Desktop sistemlerle karşıtırmayın. 200 işlemci boşuna değil aynı anda binlerce kullanıcının bağlanacağı bir sistemler bunlar. Araştırın bakalım büyük internet şirketleri sunucularında işletim sistemi olarak ne kullanıyorlar. Ayrıca linux port edilebilir modifiye edilebilir değiştirilebilir bir sitemdir şirketin kendi sunucularına özel bir linux hazırlaması doğaldır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play