2014'de sıkça göreceğimiz 5 mobil teknoloji!

2014'ün cep telefonları, en çok bu 5 özelliğin yaygınlaşması ile konuşulacak!

  • Zeynel A. Öztürk
2014'de trend olacak 5 mobil teknoloji!

2014'ün mobil teknolojisinde en önemli trend, kavisli veya bükülebilen ekranlar olacak gibi görünüyor. Samsung Galaxy Round ve LG G Flex şu sıralar en çok konuşulan cepler arasında. Peki hepsi bu kadar mı? İşte önümüzdeki sene görmeyi umduğumuz 5 yenilik daha.

Kablosuz şarj

2014'te kablo karmaşasından ve evimizin her köşesindeki elektrik prizlerinden kurtulacak mıyız? Belki... Lumia 920 gibi bazı yeni Nokia cepleri, kablosuz şarjı destekliyorlar. Bu yüzden Apple ve Samsung'un benzer bir işlev sunması an meselesi olabilir.

Daha akıllı akıllı cepler

Telefonlar her geçen gün kendilerinden daha haberdar hale geliyorlar. Bu, hakkınızda sahip oldukları verilerle daha akıllı şeyler yapabilecekleri anlamına geliyor. Örneğin telefonunuz takvimize erişime sahip olduğu için ne planladığınızı, nereye gitmeniz gerektiğini ve nerede olduğunuzu biliyor. Bu bilgiler, örneğin bir sonraki randevunuz için trene yetişmeniz gerektiği gibi uyarılar görmenizi sağlayabilir.

Google Now, bu tür uyarılar için ilk adımı atmış bulunuyor. İşlev 2014'te Android ve iOS'la daha derinden bütünleşerek hayatımızı kolaylaştıracak daha çok işlev sunabilir.

Daha az pil harcayan GPS ve fazlası

Daha az pil harcayan GPS

GPS, üzerimizdeki uyduları kullanarak matematikten faydalanarak konumumuzu tespit eden harika bir teknoloji. Ancak GPS, pil tüketimi yüksek olduğundan dikkatle kullandığımız bir işlev.

Ancak bu değişebilir. Microsoft araştırmacıları, pile yük getiren GPS hesaplamalarını bulutta yapmanın bir yolunu buldu. Hesaplamaların sunucuda yapılıp telefonunuza gönderilmesi, hedefinize giderken aradığınız yolu bulmak üzere GPS'i açık bıraksanız bile pilinizin hızla tükenmeyeceği anlamına geliyor.

NFC daha da yaygınlaşabilir

Apple, teknolojiyi cihazlarına dahil etmek istemese de NFC, her geçen gün hayatımızın içine daha çok giriyor. Ancak bu sadece başlangıç. NFC'nin daha fazla kabul görmesi halinde örneğin sinemaya girdiğinizde cebinizin sesi otomatik olarak kısılabilir, otomobilinize bindiğinizde Bluetooth kendiliğinden açılarak cebinizi hands-free sisteminize bağlayabilir.

NFC bunlardan başka birçok akıllıca görev üstlenebilir. Belki de tüm gereken bunun için sadece biraz beklemek.

Parmak izi

Apple'ın parmak izi teknolojisini iPhone 5S'in en önemli unsurlarından biri haline getirmesinden sonra diğer üreticiler de benzer teknolojiyi yavaşça sunmaya başlayacaklardır. Bu yüzden 2014'de parmak izinin ve bununla ilgili suçların sıkça konuşulmasını bekleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

kablosuz şarj özelliğinden beklentim birebir temas olarak değilde en azından 10 metre gibi uzaktan şarj edebilme olmalı yani ismi gibi gerçekten kablosuz olmalı artık.

@noss_bar ONU YAOPSALAR IŞINLAMAYI DA BULMUŞLAR DEMEKTİR DOSTUM..dukça hatrısayılır bir enerjinin transferinden bahsediliyor .10 mt den bir cihazı şarj edebilecek bir enerji transferi sanki az tehlikeli gibi geliyor bana..lazer gibi mesela..

@27 Kas 2013 10:18 bkz Nikola Tesla.

Kablosuz şarj nasıl olmalıdır biliyor musun, Chip? Telefonunu herhangi bir yere koyarsın ve telefonun şarj olur. Kısaca buna Kablosuz Elektrik Aktarımı diyoruz. Sence bu dünyada bunu yapan birisi var mıdır? Nasıl olur, imkansız değil mi, Chip?:).. <Cleverman>

parmak izi derken epıl'ın ayfon 5s ile dünyaya tanıttığı meme ucu ile açıldığını internette okuduğum teknolojiden mi bahsediyorsunuz?

yeni telefonlar gelse ne olcak pil sorununu halletmeleri gerek.

Kopyacı nokia

@27 Kas 2013 12:50 iftiracı ziyaretçi :D

Nikola Tesla bundan 120 yıl önce kablosuz elektrik aktarımını gerçekleştirebiliyordu. Hatta 40 kilometre öteden ampulleri yakabiliyordu. Bunu yaparken ufak bir depreme ve şimşeğe neden olduysa da gökyüzünün katlarından biri olan iyonosferi kullanarak tüm dünyaya kablosuz elektrik aktarılabileceğini düşünüyordu. 120 yıl önce bunlar yapılıyorken günümüzde 10 metre mesafeden elektrik aktarımını istemek çok da abes değil bence. Kablosuz güç aktarımı için araştırmalar da yapılıyor. Belki birkaç yıl içinde bu teknolojiyi görmeyeceğiz ama eninde sonunda elektrik aktarımı da kablosuz yapılacak.

Yurtdışında bazı cafe ve restaurantlarda bişeyler içerken yada yerken Lumia'nızı masanın üstüne bıkıyorsunuz şarj oluyor. keşke Türkiye'deki masalarda da olsa.

Uzaktan şarj demek elektriğin radyo dalgaları gibi yakalanması değildir. Kablosuz şarj denilen olay elektrik alanının(manyetizma) içinde kalmak demek. 10m den şarj yapmak mümkün, hatta kendiniz bile yapabilirsiniz. 10m çapında manyetik elektrik alanı oluşturabilmek için PC kasası büyüklüğünde bir elektro mıknatıs yapın, oluşan manyetik elektrik alanı içinde kalarak lumia 920'yi gezdirin. Bir telefon şarj etmek için ayda 2bin lira fatura ödesiniz. Üstelik kuvvetli elektrik alanı insan sağlığı için zararlıdır. Bu yüzden bilinen yollarla kablosuz şarj 5cm den öteye gitmesi mümkün ama yapılması saçma ve yersizdir. Tesla meselesi de yalnızca efsane.

gerçekten güzel bir teklonoji

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost