23.322 kişiyi bekleyen büyük tehlike...

Ülkemizdeki internet yasaklarını unutun! İşte Amerika'daki yeni "yok etme politikası"...

  • Ertuğrul Süngü
23.322 kişiyi bekleyen büyük tehlike...
Suçulu bulunanlar mail atılacak.

Ülkemizde son dönemlerde yaşanan internet yasakları krizine bir yenisi daha eklenmedi ama bu sefer Amerika'da konu hakkında derin bir arama, tarama işlemi başlatıldı.

17 Mart günü, Columbia bölgesi federal yargıcı; "the USCG" yani Amerikan Telif Koruma bürosuna, internet üzerinden illegal dosya indiren kişilerin bilgilerine ulaşılması ve mümkünse bu kişilerin engellemesi için izi verdi. Wired.com'dan sızan habere göre; başta çıplak resimler olmak üzere, henüz piyasaya çıkmamış birçok üç boyutlu film, suçlular aranırken bakılacak kriterlerin başında yer alıyorlar.

Yapılan açıklamaya göre şu ana kadar 23,322 kişinin IP (İnternet protocol) adresleri alınmış durumda. USCG ise alınan adresler üzerinde çoktan araştırmalarına başladı. Yapılacak işlemlerin başında; kullanıcıların gerçek kimliklerine ulaşmak yer alıyor. Özellikle torrent sitelerinden dosya paylaşanlar, bu arayış esnasında en çok dikkat çekecek kullanıcılar olacak. Bulunan suçlularsa, kendilerine atılan bir mail tarafından haberdar edilecekler.

Force.com'da yazılan forum haberlerine göreyse; the USCG tarafından yapılan bir diğer açıklamada, suçlu bulunanların toplamda 150,000 dolara kadar telif yargısı ile mahkeme karşısına çıkacağı yönünde oldu. Gurup yine de bu kişilerin mahkemeye çıkmak yerine, kişi başına 1,500 dolarlık ceza ödeyerek kendilerini bu işten kurtarabileceklerini de açıklamasına ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Türkçede ondalık birim ayırmak için virgül kullanılır.. Bunu yazan ingiliz arkadaşa söyleyiniz..

İnternet çok geniş bir dünya ve hükümetlerin asla tam hakimiyet sağlayamayacağı bir alan.

Dünya sansür haftası seçilmeli bir ara. :D:D

"İnternet çok geniş bir dünya ve hükümetlerin asla tam hakimiyet sağlayamayacağı bir alan."

Tam hüküm hiç bir zaman insan kadar aciz bir varlığın işi değildir zaten... Çünkü kimse ölümsüz değildir.

dünyada interneti kullanan 3 milyar insan var ve bunların 1,5 milyarı en az yasak paylaşım yapıyor.1.5 milyar insanın da 1 milyarı zaten 1500 dolar ödeyemeyeceği için hapisleri boylarsa şehir hapislerinin yapılmasını öneriririm...

Yazılan sayı da ondalık bir sayı değildir ve bu hata sadece bir kere olmuştur. İleride belki boş boş başkalarının yanlışlarını düzeltirim diye matematik dinlemeyen arkadaşa söyleyin lütfen...

korkutalım yapmasınlar hesabı. korsan, black marketing tir. yani korsan bi ürün yayıldığı miktarının belli yüzdesini orjinal ürün satışı olarak geri döndürür. ama yapım şirketleri daha çok para kazanmayı umdukları için bu tür şeyleri sansürü desteklemektedirler.

Haberin çeviri olması kendi standartlarımızı görmezden gelebileceğimiz anlamına gelmemeli. Bu konuda uyarı yapan arkadaşa katılıyorum.

Ip lere ulaşıldı ama şu anda o ipler hala aynımı..
Kullanıcılara ulaşıldı ama adresler nekadar geçerli...
Ceza ödenecek ödemeyi planlayan varmı..
Mahkemelere bunca kişi gitti hangi mahkemelere...
3 milyara yakın kişi sayısı ile interneti suçladınız bence mantıksız....

Sen de yorum yaz