3 yıl sonra Vista: Çok seveni de var...

Vista her ne kadar beklenen ilgiyi göremese de, etkilemeyi başardığı kullanıcılar da yok değil...

  • Ümit Öncel
3 yıl sonunda Vista ilgi görmeye başladı
DirectX 10, oyuncuların Vista'ya alışmasını sağladı.

Microsoft'un yayınladığı işletim sistemleri arasında en çok tartışılanı olan Vista, aradan ancak 3 yıl geçtikten sonra kullanıcılar ile arasındaki buzları ufak ufak çözmeye başladı. Bir yandan Microsoft'un Vista ile ilgili yaptığı hatalar tartışılmaya devam ederken, diğer yandan da işletim sisteminin Microsoft'a ve donanım üreticilerine verdiği zararlar konuşuluyor. Microsoft ise Vista ısrarından vazgeçmiyor ve bunun için XP'yi feda etmeyi bile göze alabiliyor. İşte tüm bu gelişmeler yaşanmaya devam ederken, yapılan bir araştırma Vista'nın yıllar sonra da olsa kullanıcılar tarafından keşfedilmeye başladığını ortaya koydu.

Yapılan ilk aştırma online oyuncular ile ilgili. Şu anda düzenli olarak internet üzerinde oyun oynama alışkanlığına sahip oyuncu sayısı 2 milyon olarak tahmin ediliyor. Araştırmalar bu kullanıcıların yaklaşık %65'inin halen Windows XP kullandığını gösterse de, Vista kullanan oyuncu sayısı kısa zamanda neredeyse 2 katına çıkarak %34 seviyesine yükseldi.

Diğer yandan bilgi sitemleri yöneticileri, firma çalışanlarından gelen taleplerle yeni bilgisayarlara XP yerine Vista kurmaya başladılar. Anketler bilgi sistemleri yöneticilerinin %30'unun bir sonra tercih edeceği sistemin Vista olduğunu ortaya koydu. Diğer bir %27'lik kesim ise Vista konusunda karar vermemiş olsa da, Vista kurmaya sıcak bakıyor.

Windows 7'nin eli kulağındayken Vista'nın popülerliğinin artması, işletim sistemine baharın biraz geç geldiğinin göstergesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

ben vistadan menmunum herkesede tavsiye ederim şahsen ......

hele bi microsoft xp' ye verdiği güncellemeleri ve benzeri şeyleri kessin bakalım xp kullanan kalcakmı :D

İki yıldır vista kullanıyorum. Oldukçada memmunum. ufak tefek olası sorunlar harici bir proplemde yaşamadım. Vista oldukça iyi bir işletim sistemi ancak satışa çıktığı zaman itibari ile pahalı donanım isteyen bir işletim sistemiydi. Tepki alması, kullanılmak istenmemeside zaten bu donanım sorunundandı. Çıktığında 1 gb lı aram fiyatları 70-80 lira, vistayı sorunsuz çalıştıracak ekran kartı 250-300 lira seviyelrindeydi. Şimdilerde ise 2 gb ram (50 lira), orta seviyelerde ekran kartı(120 lira) ile vista sorun , proplemsiz ve oldukçada stabil çalışmakta. Donanımı vista gereksinimlerini karşılayanlara tavsiye ederim. En azında windows 7 çıkıp sağlamlıını ve performansını ispatlayana dek xpden vistaya geçip, vista keyfinide yaşamalısınız.

mutlaka her programın vista uyumlusu çıkıyor. programlarım çalışmıyor diyenler için internette uyumlusunu aramalarını tavsiye ediyorum.

Dkx64bit ;
Ben demiştim nerden baktığını bilmek çok önemli ; )

bende nerdeyse çıktığından beri vista kullanıcısıyım
çokda memnunum.. hiçbir zaman forum köşelerine girip
vista çok kötü işletim sistemi diye mızmızlanmadım...
(hani yaparlar ya 512 mb ram 2000 model işlemci ile...)

bence vista güzel 1gb ramin var paran yetmiyo 2 gbtına diye kötüleyemezsin

Vista sevmiyorum, kullanmayacağım...

Ben de vistadan memnunum, heryerde de söylüyorum.
2 tb diskim var, çok büyük mp3-resim arşivim bulunmakta, bunları kontrol etmek içinse gerek sağ üst köşedeki arama fonksiyonu gerek sol taraftaki düzenlenebilir kısayol fonksiyonu gerekse alt taraftaki özelliklere sağ tıklamadan bakma fonksiyonu çok işime yarıyor..

vista daha güvenli bir yazılım en azından.1 yıldır kullanıyorum daha virüslere yakalanmadım :)

Windows Vista Business Türkçe Box SP1 e tam 619.21 ytl (evet bir bilgisayar sistemine denk miktarda) para saydıktan sonra, sevmemek ne mümkün! Yaşasın vista, tü ka ka açık yazılım.

vistayı çok iyi kullanıyorum ve herkese öneririm.xp çok çabuk çöküyor ve performans kaybı yapıyor.ama vista süper hele oyunlarda acayip performans sağlıyor.

Arkadaşlar ben xp'de Vista'da kullanıyorum aynı sistemde, Prince Of Persia The Two Thrones ayunu Vista SP1'de 75 fps'yi hiç geçmezken, Xp Sp3'de 200 Fps'ye kadar görebiliyor, bu işletim sistemleri SP'leri sonradan entegre değil ve isteresniz sizde deneyin farkı görün, Windows 7 Xp'den daha hızlı fps verirse işte o zaman geçerim...

ben de memnumum , sistem donanımım iyi, vista sorunsuz olarak çalışıyor

İlk çıktığından beri Vista kullanıyorum.İlk senesinde gerçekten biraz sorunluydu ancak şimdi mükemmel çalışıyor.Memnunum.

evet arkadaşlar bence xp kulanırken çok d,kkat etmeme rağmen pc çok çabk çökerdi.ama vista daha dayanıkl.windows7 dahada perfect bence

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Arkadaşlar ben xp'de Vista'da kullanıyorum aynı sistemde, Prince Of Persia The Two Thrones ayunu Vista SP1'de 75 fps'yi hiç geçmezken, Xp Sp3'de 200 Fps'ye kadar görebiliyor, bu işletim sistemleri SP'leri sonradan entegre değil ve isteresniz sizde deneyin farkı görün, Windows 7 Xp'den daha hızlı fps verirse işte o zaman geçerim...
10 Şubat 2009 Salı, 18:05

1- 75 fps neyine yetmiyor :(

2- muhtemelen bu büyük fark directx9 ve directx10'dan kaynaklanıyor ,xp ayrıca hızlı olabilir ama bu kadar fark olmaz .

.:)
Windows xp' den sonra resmen çöküşe girdi. Ayrıca xp de eskidiği için Microsoft Windows düşüş zamanına girecek(Her ne kadar TR de bu kolay kolay gerçekleşmiyecek olsa da :)). Win 98 de olduğu gibi Kurup da 3 hafta kullandığım windows 7 Beta da da, Kullandıkça yavaşlama(Şişme) olduğu için, Windowsu Harddiskimden sildim attım :) Sanal sürücü de duruyor o kadar.

Ubuntu ile windowsta yaptığım herşeyi şuan ubuntu da da yapabiliyorum :)
Ne zamanki şişmeyen bi sistem çıkarır windows biz de o zaman tekrar düşünürüz kendilerini :) güle Güle Windows.

200 FPS ile 75 FPS arasındaki farkı anlarsanız size ekran kartı verceğim. İnsan gözü 25 FPS algılıyor, ahtapotlar 60 FPS. Şimdi ha 75 olmuş ha 200?

1 yıla kadar genel kesim bencede vistaya geçiş yapıcak özellikle sp2 çıktığında sp1 de yetiyo yetmiyo değil ama bence sp2 ile vistayı ms vazgeçilmez hale getiricek windows 7 çıkıtıgı zaman bir çok programla hatta hemen hemen tüm programlara uyumsuz olucak bunun yerine oturabilmesi için 3-4 yıl gibi bi zaman geçmesi gerekiyo bence şu aralar bence vista artıq pclere kurulmalı bende ultimate sp1 kullanıyorum gayet memmunum.

An1L kardeş Xp ye verdiği şeyleri kessin diyorsun da hiç bir şey vermiyorki zaten herşeyi kesmiş durumda SP3 çıktıktan sonra kalktı herşey bitti.Şimdi XP tek başına bir işletim sistemi..

Arkadaşım Sen Dikey Sekranizazyonunu KapatDa Gör Fps Yi :) Böyle BasiT Şeyler İcin Kurma Cümleni.
Vistayı İLK Cıktığı GÜnden Beridir Kullanıyorum Xp Den Hem GörüNüş Olarak Daha Güzel ,Performans Olarakda CoK İyi ''Bence''
Vista 7 De Beta Bir Sistem oda Ful Cıktığında Bütün Driverler YÜklendiğinde Oda Vista Gibi Olucak İLK Başlarda Yamalarla Halledicekler, Burayada Yazıyorum. Windows 7 Falan Hikaye Ama Yenilikci Olup Kullanıcaz

vista en yüksek özellikli sistemlerde dahi xp kadar seri değil..

Ben de Vista kullanıyorum. İlk defa 1 yıl boyunca işletim sistemini yeniden kurmadım. Gerçekten Vista'da zamanla yavaşlama ve çökme olmuyor.

BEN LAPTOPLA BİRLİKTE GELEN VİSTA HOME KULLANDIM. ÇOK HANTAL BİR PROGRAM. TEKRAR XP YE DÖNÜŞ YAPTIM. ŞU AN ÇOK RAHATIM.

Biligisayarınızın xp için driver desteği varsa xpden şaşmayın windows 7 gelene kadar

windows 7'nin beta'sı bile vistadan iyi.Microsoft aceleyle vista'ya optimizasyon yapıp seneye windows 7 adıyla satacak.Demek ki istenince hızlı ve stabil olabiliyor sistemler.Donanım satışlarını artırmak için yapılan çabalar vista'nın sonu oldu ama sonunda akıllandılar.Windows 7 çıktığında zaten vista kullanıcısı kalmayacağı kanısındayım

vistadaki oyun performansı görselliği teknik desteği xpde yok

şu xp den şaşmayın diyen arkadaşlar bilgisayar kullanmayı hiç ama hiç bilmiyorlar. gerçekten hayret ediyorum...!!!
xp tam bir saçmalık ya, vistanın tırnağı bile olamaz.

bilgisayar destekliyor ve kaldırıyorsa xp de kalmanın mantığı ne anlamıyorum.verdiği özellikler karşılaştırıldığında vista xp ye 1000 basar.oyun da da harika çalışıyor.xp de ki sorunaları vistada neredeyse göremiyorum.

windows 7de de vista gibi ram sorun olacak mı yani oyun yuklemeden önce sistem gereksinimlerinde 2gb vista için 3gb win7 için dicek mi en önemlisi o şimdilik

laptopun yanında windows vista verdikleri için vista kullanmaya başladım ve gayet iyi bence xp daha az kasıyo ama özellikler ve görsellik bakımından xp vistanın eline su dökemez iyi özellikli bilgisayarlara kaldırabildiği halde vista kurmamak saçma

her oyuncu W7 ye geçmeye hazır olmalı, halo3 w7 ye geliyo :D

bende vistacıyım ve ram dışında bir sorun da yok. hatta bugun makinaya virus girdi, bir hesabı kapattımi öbürüne geçtim eser kalmadı. XP de olsaydım çokdan format yemişti makina....
artık oyunlar 3 gb ram istiyor minimum alşın artık, yok xp iyi yok ramden yemiyo vs vs bırakın artık, XP yemese Crysis yiyo o 3gb rami, değişen bir durum yok anlıyacağınız. Zaten bilgisayarlarda 3 gb ram ve üstü standart oldu, olmayan da alınmıyor...

vista4ever

Vista,söylenildiği gibi kötü bir işletim sistemi değildir.Orijinal Vista kullanıyorum,gayet memnunum.Evet,XP'ye göre daha fazla ram kullanıyor;ama getirdiği artıları unutmayın.Vista,daha güvenli bir sistem ve Service Pack 1 ile daha da iyi oldu.

Zaten iyi makineye sahip olanlar 3-4 GB Ram takıyor,o zaman hiç sorun olmuyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play