35 milyon süper fotoğraf artık bedava!

Korsan kullanımın önüne bir türlü geçemeyen dev hizmet, sonunda tüm içeriğini bedava yaptı!

Getty Images artık bedava!

Dünyanın en önemli ve en beğenilen (ve en pahalı) görsel bankası olarak kabul edilen Getty Images, internette üretilen içeriklerde kullanılan ve telifini alamadığı sayısız görsel meteryale karşı bir çare olarak, tüm arşivini ücretsiz olarak açmaya karar verdi.

Yeni uygulama ile dijital yayıncılar, blogger'lar ve benzeri mecralar, Getty Images fotoğraflarını "embed" bir kod olarak içeriklerine gömebilecekler. Bu sayede Getty Images hem sanatçının ismini ve kendi adını görsel üzerinde gösterebilecek, hem de çok ziyaret edilen sayfalarda bu embed kod üzerinden reklam gösterme fırsatına kavuşarak fotoğrafların üzerinden gelir elde etme şansı yakalayacak. Elbette kodlar üzerinden elde ettiği trafik ve kullanıcı istatistiklerini de reklam şirketlerine satarak elde edeceği geliri unutmamak gerekiyor.

Öyle görünüyor ki, görsel fiyatlarında uzun yıllardır indirime gitmeyen tok satıcı Getty Images, artık eskisi kadar kazanamadığını fark ederek kendine yeni bir gelir modeli yaratmak zorunda kaldı. Fotoğraf sanatçılarının da bu yeni model sayesinde gelirlerinin artması bekleniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Çok güzel bir yol bulmuş. İşte bunun gibi yöntemler teknolojiyi hem daha saygılı hem daha kullanılabilir hale getiriyor.

@11 Mar 2014 17:41 Neyin saygısı bu arkadaş adam emek versin milyarlık ekipmanla çekim yapsın saatlerce düzenlmesi vs. sende git bedavaya kullan. Ne güzel iş. Ama şu da varki sattığı eserin % çok azını sanatçıya veren bu sömürü düzeni daha yetmemiş birde bedava kullandırıp reklam üzerinden kazanacak.

@12 Mar 2014 13:12 Reklam üzerinden kazanacak ama kazanılan para sanatçıya da gidecek. Hatta yazıda da bu belirtilmiş ve bunun sanatçı ve firmaya daha çok para kazandırmasının beklenildiği söylemiş.

Sitede Halen Ücretli fotograflar var. Kandırmayın milleti.

çok geriden geliyorsunuz cidden ben bunu 1 hafta önce bir haber sitesinde okdum teknoloji sitesi bile değil bildiğin haber

İLK SEÇTİĞİM RESİM 599 DOLAR SUDAN UCUZ

hala ücretli neresi bedava , hemde o kadar pahalı ki o fotoğrafa vereceğim parayla uçağa biner gider ben çekerim daha ucuza gelir. 600 dolara a fotoğraf mı olur.

chip işte ne beklersiniz başka sxc.hu adresine gidin, gerçek bedava

bedava felan değil hala ücretli ve abartılı derecede pahalı !

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir