3D oyunların macerası!

3D oyunların dünden bugüne macerasına hazır olun! Nereden, nasıl başladı; nereye geldi?

Eskiden oyunlar 2D çizimlerden oluşuyordu. 2D Grafikler emekleme çağında zayıf ama zirveye ulaştıkları noktada oldukça etkileyiciydiler.

2D'nin sorunu her karenin piksel piksel el emeği göz nuru çizimlerden oluşmasıydı. Karakter animasyonları için çizgifilm gibi uğraşılarak farklı pozlar çiziliyor ve hızla oynatılıyordu.

Dahası bu zirve noktasına kadar da genellikle oyunların kendi grafikleriyle, kutu kapağındaki çizim arasında dağlar kadar fark oluyordu. Yine de bu çizimler hayalgücünü besliyordu ve o eski oyunlar hala hafızalarımızda yer ediniyor.

Bundan yaklaşık 20 yıl kadar önce bir devrim yapıldı ve 3D oyunların çağı başladı...

İlk başarılı 3D oyun: Battlezone

3D devrini başlatan oyun Battlezone oldu denebilir. 20 de değil tam 30 yıl önce vektör grafikler kullanan bu oyun günümüzde basit görünse de o zamanlar için oldukça karmaşıktı.

Kendisinden önce denemeler olsa da başarılı oldu ve 3D potansiyeli konusunda yapımcıların aklını çeldi. Kare kare çizmek yerine 3D bir model tasarlamak ve onu her yönden göstermek mümkündü.

Üstelik bunun üzerine fizik modellemeleri, Ragdoll yani bez bebek fizikleri ve yokedilebilir ortamlar, çevre ile fiziksel etkileşim gibi pek çok şey yıllar boyunca ufak ufak eklenecekti.

2D'nin zirvesine ulaşıldığında görüntü muazzamdı ama herşey çok fazla emek istiyordu ve artık kısıtlamalar kendisini hissettiriyordu. 3D bir çıkıştı ama bu macera da kolay olmadı. İlk 3D oyunların grafikleri gerçekten rezaletti...

3D ve 2D harmanı

1987 yılında ilk Freespace oyunu olan Driller çıktı ve tam anlamıyla 3D bir dünya sundu.

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu ilk 3D oyunların grafikleri 2D oyunların estetiğine yaklaşamıyordu bile. Üstüne üstlük yavaş çalışıyordu ve bazı oyunlar pek eğlenceli değildi.

Freescape oyun motoru daha sonra Castle Master olmak üzere farlı oyunlarda kullanıldı. 3D oyunlar kendilerine medyada da yer buldu ve insanları potansiyelden haberdar etti.

Daha da geriye gidersen 1981'de de 3D Monster Maze gibi 3D oyunlar yapılmıştı ama çok kötüydü. Ultima 3D ile 2D'yi birleştirerek başarılı olmuştu. Ultima 3D konusunda diretmeden tepeden çapraz, izometrik bakış üzerine gitti ve 2000'lere kadar başarılı pek çok RPG bu formülü takip etti.

3D'nin en büyük sorunu

Sorun her zaman için bu 3D grafiklerin işlemciyle işlenmesinden kaynaklanıyordu.

Sistem gereksinimleri yüksekti bu yüzden de düzgün doku yani texture pek mümkün değildi. Oyunlar çirkin ve çıplak oluyordu, modeller de küp küp, detaydan ve hayattan yoksun.

Buna karşın Lara Croft'u meşhur eden Tomb Raider gibi bazı oyunlar eğlenceliydi ve inanılmaz popüler olarak 3D'nin önünğ daha da açmayı başardılar.

Gittikçe poligon sayısı ve gerçekçiliği artan bu seksi karakter, dünya çapında inanılmaz bir üne sahipti. Ama bu gelişmeler yaşanana kadar donanım kısıtlamalarını aşmak için pek çok hile kullanıldı. Örneğin en meşhur 3D oyunlardan Doom'da mekanlar 3D ama yaratıklar 2D'ydi.

Quake devri

3D meselesi türlere göre de farklılık gösteryordu. RPG'ler gb özellikle Ultima gibi oyunlar düşük tempolu oldukları için daha rahattılar ama FPS türü oyunlar hızlı ve akıcı olmak zorundaydı; bu da kaplamalardan fedekarlık demekti.

Wolfenstein 3D 1992 yılında çıktığında kaplamaları birbirinin aynı olan katman katman Nazi zindanlarından oluşan 3D bir harita sunuyordu. Bu da bazı oyuncularda baş dönmesine sebep olabiliyodu. Etkileşim de kapıları açmak ve düşmanları vurmaktan ibaretti.

Ancak daha sonra çıkan Duke Nuke'm 3D gibi oyunlar daha fazla espri, daha fazla eğlence katarak durumu değiştirdiler. 1996 yılında çıkan Quake ise modern 3D FPS'lerin atası oldu. Quake'de düşmanlar 2D değil, 3D modellerdi ve oldukça modern bir görünümü vardı.

Voodoo büyüsü

3D oyunlar geliştikçe bilgisayarlar zorlanıyordu ve işlemci yetersiz kalıyordu.

Animasyonlar gelişirken, yaratıklar gittikçe şekillenirken, herşey daha gerçekçi hale gelirken bir eksik vardı: Bu işi sırtlanacak bir donanım. Böylece işin içine 3D kartlar ve DirectX'in yaygınlaşması, OpenGL'in başarısız olması ile standart hale gelmiş ekran kartları girdi.

3D Diamond, S3 Virge gibi klasik isimlerden sonra Nvidia ve ATI rekabetinin temelleri, oyun endüstrisinin gelişimine bağlı olarak atılacaktı. Oyuncular paralarını daha fazla hız için ekran kartına akıtacaktı.

Bir kez ekran kartı yarışı başladıktan sonra kapılar açılmıştı. Oyun yapımcıları korkusuzca daha da gelişmiş grafikler için çalıştı ve ekran kartı firmaları gerekli gücü sağladı.

Shaderlar

Bu ekran kartlarının 1997'de etkin olmasıyla birlikte, ilerleyen yıllarda sadece 2D'den 3D'ye geçişten çok daha fazlasını yaşadık.

Günümüzde iskelet animasyon, fizik efektleri ve en önemlisi shaderlar oldu. Shaderlar sayesinde bir bayrağa dalgalanma animasyonu vermek için poligon sayısını arttırmaya gerek yoktu.

Hareket esnasındaki bulanıklaşma efektinden, görüş alanı derinliğine, hacimsel aydınlatmadan yumuşak gölgelere kadar yeni teknolojiler daha gelişmiş shader modelleriyle birlikte oyunlara girdi.

Dokulardan öte 3D'nin en büyük avantajı animasyonlar oldu. 2D kalitesinde dokuların başarılması uzun zaman aldı ama buna değdi. Sonrasında Bloodlines gibi oyunlar ile dudak animasyonları ile daha etkileyici bir oyun atmosferine kavuştuk.

Neler oldu, neler olacak?

Half-Life ile ünlenen Valve 3D'nin nimetlerinden büyük oranda yararlandı. Özellikle Source oyun motoru yeni ufuklar açtı. Daha öncesinde Doom, Quake ve Unreal oyun motorları devrim yapmıştı.

Grand Thef Auto III 3D'ye geçerek geniş bir 3D şehri keşfetme ve kırıp dökme imkanı vermişti. Ancak oyunlar gelişip karmaşıklaştıkça bölüm tasarımları ve diğer alanlarda verilen emek de arttı. Oyun yapmak 1 yıldan 4 yıla kadar tırmandı ve büyük bütçeler isteyen bir iş haline geldi.

Şimdi mesele para, PC oyun pazarı eskisi kadar parlak görünmüyor ve oyun yapımcıları sabit donanıma sahip Xbox 360, PlayStation 3 ve Wii'ye yöneliyorlar. Üstelik yeni nesil konsollar da kapıda. PC'de grafikler daha iyi olsa da oyun satmak konsolda daha garanti.

Üstelik konsollar yeni nesil 3D geniş ekran televizyonların pazarlanması için de önemli. 3D'den sonra bizleri bekleyen yeni alan, gerçek 3D görüntü oluyor. Crysis 2 gibi uç noktada grafiklere sahip oyunlar yeni ufuklar açarken, işin ticari yönü her zaman ağır basıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

Gerçek bir oyun keyfi arıyorsanız tabiki kral PS3 dür. namı diğer konsol dünyasının epılıdır kendisi. 5 sene oldu banamısın demedi makina. en sağlam exclusive oyunlarda PS3 e çıkar.....

Konsola hayır,Sonuna kadar PC

Bilgisayara oyun çıkarmayı bırakırlarsa bilgisayara kaliteli oyun çıkaran oyunları almaya devam ederim olur biter oyun oynamak için ps v.b. aygıtlara para vermeye değmez.

nerden nereye ve daha nereye gidecek ....

Tabiki oyun yapımcılarıda haklılar. PS3 e oyun geliştirmek birçok açıdan daha avantajlı. Ve birçok iyi oyun sadece PS3 e çıktı maalesef. Örneğin Fifa street, örneğin red dead redemption. Korsanın kırılması bu oyunların pc ye gelmesinide sağlayacaktır. Ya da çok iyi bir emülatör :) Ancak bu durum şu an için hayal görünüyor. Bu yüzden konsol almanın bu açıdan mantıklı olacağını düşünüyorum. Ancak bana göre bu konsol ya ps3 ya da ps vita olmalı.

PC DE MONİTOR DİBİNDE OYUN OYNAMANIN BEDELİ: ORTALAMA 3000 TL (SAĞLAM BİR OYUN PC Sİ)

PS3 FİYATI: 700 TL

PC CİLERİN BİR OYUNU KURABİLMELERİ İÇİN KENDİLERİNİ KASARKEN VE EKRAN KARTI VS DONANIM TOPARLAMAK İÇİN PARALAR HARCARKEN, PS3 OYUNCUSUNUN O OYUNU ÇOKTAN BİTİRİP PC CİLERE GÜLMESİ: PAHA BİÇİLEMEZ :))))

Konsola hayır,Sonuna kadar PC
03 Mar 2012 09:26
--------------------
Neden böyle düşünüyosun?PS3 pc den çok daha ucuz. Ekran kartı mavi ekran vs. Sorunları yok. Oyunlarda takılma vs. gibi sorunları yok.Eş değer oynamaya pc den oynamaya kalkarsan 3000 tl vericen enerji tüketimin en az 5 e katlanıcak o ekran kartıyla(500 watt kasa lazım, 2000 watt ufolarla ısınıyoruz).Konsollar bence oyun için çok mantıklı bir seçim.

PC DE MONİTOR DİBİNDE OYUN OYNAMANIN BEDELİ: ORTALAMA 3000 TL (SAĞLAM BİR OYUN PC Sİ)

PS3 FİYATI: 700 TL

PC CİLERİN BİR OYUNU KURABİLMELERİ İÇİN KENDİLERİNİ KASARKEN VE EKRAN KARTI VS DONANIM TOPARLAMAK İÇİN PARALAR HARCARKEN, PS3 OYUNCUSUNUN O OYUNU ÇOKTAN BİTİRİP PC CİLERE GÜLMESİ: PAHA BİÇİLEMEZ :))))

------------------------------------------------------------------------

1- PS3 OYNAYANLARIN SADECE OYUN OYNAMAK İÇİN VERDİĞİ 700 LİRAYA GÜLMENİN VERDİĞİ ZEVK PAHA BİÇİLEMEZ

PC DE MONİTOR DİBİNDE OYUN OYNAMANIN BEDELİ: ORTALAMA 3000 TL (SAĞLAM BİR OYUN PC Sİ)

PS3 FİYATI: 700 TL

PC CİLERİN BİR OYUNU KURABİLMELERİ İÇİN KENDİLERİNİ KASARKEN VE EKRAN KARTI VS DONANIM TOPARLAMAK İÇİN PARALAR HARCARKEN, PS3 OYUNCUSUNUN O OYUNU ÇOKTAN BİTİRİP PC CİLERE GÜLMESİ: PAHA BİÇİLEMEZ :))))

------------------------------------------------------------------

Bilgisayarın özelliklerini sayarım ağlarsın akıllı ol

PC DE MONİTOR DİBİNDE OYUN OYNAMANIN BEDELİ: ORTALAMA 3000 TL (SAĞLAM BİR OYUN PC Sİ)

PS3 FİYATI: 700 TL

PC CİLERİN BİR OYUNU KURABİLMELERİ İÇİN KENDİLERİNİ KASARKEN VE EKRAN KARTI VS DONANIM TOPARLAMAK İÇİN PARALAR HARCARKEN, PS3 OYUNCUSUNUN O
-----------------------------------------------------------
:D ya ps3 sadece kendi yetiyomu sanıyon onun için hd tv de lazım en az 100tl hemde ps eskidimi çöpe atıcan :D oyun ürretilmicek bi zamandan sonra pc en eski oynarsın :D ps1 1 sene boyunca toplam en fazla 10 oyun çıkar ps2 20 oyun :D ve sonra çöpe tüm para giti :D hemde ps de oyun oynarsın başka pek bişe yapamasın. pc yapa bilceği çok şey var pc deyince dvd cd oynatıcı demek,müzik seti demek,oyun konsolu demek,iletişim aracı deme,iş imkanı demek,bilgi kaynağı demek kitam öğretmen demek,mazan demek,uzaaar gider pc de aldınmı sırf oyun oynanan makinamı aldığını sanıyon o oynadığın oyunlar pc üzerinden yapılıyor pc olmasa oyun biraz zor yapılır.pc teknolojisi sayesinde ps var ps ninde içinde ekran kartı var.ekran kartı neden üretilmiş neye üretilmiş anarsın.izlediğin filimler pc teknolojisi kulanıyor şu mobilyalar pc ortamında tasarlanıyor. ya say say bitmez bide ps aldınmı neler yapa biliyon say bakıyım.ps sayesinde neler olmuş

1- PS3 OYNAYANLARIN SADECE OYUN OYNAMAK İÇİN VERDİĞİ 700 LİRAYA GÜLMENİN VERDİĞİ ZEVK PAHA BİÇİLEMEZ
-------------------------------------------------------------
GO TO POWER :))))))))))) 3000-4000 TL NERDE 700 TL NERDE, AZ MATEMATİK ÖĞRENDE GEL

1- PS3 OYNAYANLARIN SADECE OYUN OYNAMAK İÇİN VERDİĞİ 700 LİRAYA GÜLMENİN VERDİĞİ ZEVK PAHA BİÇİLEMEZ
----------------------------------------------------
OYUN HARİÇ HER İŞİ GÖREN BİR BİLGİSAYAR= 1000 TL.. PS3=700 TL.. FULL HD TV=1500 TL...
SENİN GİBİLERE GÜLMENİN ZEVKİ HİÇBİŞEYLE KIYASLANAMAZ :))))))))))))))) YAZIK YA :)))))))))))

Sonuna Kadar mobil PC

D ya ps3 sadece kendi yetiyomu sanıyon onun için hd tv de lazım en az 100tl hemde ps eskidimi çöpe atıcan :D oyun ürretilmicek bi zamandan sonra pc en eski oynarsın :D ps1 1 sene boyunca toplam en fazla 10 oyun çıkar ps2 20 oyun :D ve sonra çöpe tüm para giti :D hemde ps de oyun oynarsın başka pek bişe yapamasın. pc yapa bilceği çok şey var pc deyince dvd cd oynatıcı demek,müzik seti demek,oyun konsolu demek,iletişim aracı deme,iş imkanı demek,bilgi kaynağı demek kitam öğretmen demek,mazan demek,uzaaar gider pc de aldınmı sırf oyun oynanan makinamı aldığını sanıyon o oynadığın oyunlar pc üzerinden yapılıyor pc olmasa oyun biraz zor yapılır.pc teknolojisi sayesinde ps var ps ninde içinde ekran kartı var.ekran kartı neden üretilmiş neye üretilmiş anarsın.izlediğin filimler pc teknolojisi kulanıyor şu mobilyalar pc ortamında tasarlanıyor. ya say say bitmez bide ps aldınmı neler yapa biliyon say bakıyım.ps sayesinde neler olmuş
-------------------------------------
GENÇ SEN LAFLARI OKUMADAN YORUM YAPIYORSUN.. BEN DİYORUMKİ OYUN PC SİNİN FİYATLARI ÇOK PAHALI, ONU ALACAĞIMA HEM GÜNLÜK İŞİMİ GÖREN BİR BİLGİSAYAR ALIRIM HEM PS3 LIRIM.. HD TV ARTIK HERKESİN EVİNDE VAR O PROBLEM DEĞİL.. PS3 ESKİDİ Mİ ÇÖPE AT DİYOSUN AMA Bİ HESAPLA BAKAYIM.. BEN 2007 DEN BERİDİR PS3 KULLANIYORUM HİÇ BİR UPGRADE YAPMADAN PİYASADAKİ TÜM OYUNLARI HİÇ TAKILMADAN MAXIMUM GRAFİK KALİTESİNDE OYNUYORUM.. PEKİ DÜŞÜN ŞİMDİ 2007 YILINDA ALDIĞIN BİR PC İLE ŞU ANDA NE OYNAYABİLİRSİN.. SUPER MARİO OYNARSIN.. ANLADIN MI ŞİMDİ.. SENİN O DEDİĞİN MULTİ MEDİA OLAYINI 1000 TL LİK PC LERDE YAPIYOR.. PS3 PC DEN DAHA İYİDİR DEMİYORUM DÜZGÜN OKUMADAN 50 SATIR KAFANA GÖRE YAZI YAZMIŞSIN.. BEN DİYORUMKİ PS3 TE OYUN OYNAMAK PC DEKİNE GÖRE HEM DAHA KALİTELİ, GRAFİK OLSUN SES OLSUN OYUNUN AKICILIĞI OLSUN, HEM DAHA EKONOMİK.. ANLADIN MI ŞİMDİ

Bilgisayarın özelliklerini sayarım ağlarsın akıllı ol
---------------------------------------------------------
DÜZGÜN KONUŞ ADAM OL

alirsin bir Pc her 5 senede bir iki ram ,bi grafik karti takarsin her oyunu yuksek kalitede oynarsin.konsolda iki kelime yazacam diye ugrasacagima pc de keyboard kullanirim.oyunlari istedigim gibi patchleri mod lari yukler hatta kendi haritami bile yaparim boylelikle oyundan tam zevk alirim.konsol alip konsol firmalarina bagli kalmak bana kolelik gibi geliyor.ayrica bi pc toplamak okadar da pahali degil,kendi pc mi 1500 tl den az bir maliyetle topladim..Intel i5 2500k,4gb ram,1tb harddisk,nvidia 550ti SC,mouse Logitech g500,Asrock anakart(usb3,easy overclock,16gb ram kapasitesi,7.1 sound vs) daha ne istenirki...uyanik olun kafayi calistirin.

konsolda oynama örneği gördüm ve pc de aynı anda bilgisayardaki süper fps deneyimi yaşarken konsoldaki oynucam diye kendini yırtıyordu

"alirsin bir Pc her 5 senede bir iki ram ,bi grafik karti takarsin her oyunu yuksek kalitede oynarsin.." "uyanik olun kafayi calistirin."
-----------------------------------------------------------------
:)))))))) iyi güldüm yaa :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

alirsin bir Pc her 5 senede bir iki ram ,bi grafik karti takarsin her oyunu yuksek kalitede oynarsin.
-------------------------------------------------
bilgisayarın b sinden anlamayan yeniyetmelerle muhattap oluyoruz arkadaş ya.. tak 2 grafik kartını bi de ram 5 sene oyun oyna :)))))))))))

alirsin bir Pc her 5 senede bir iki ram ,bi grafik karti takarsin her oyunu yuksek kalitede oynarsin.
-------------------------------------------------
bilgisayarın b sinden anlamayan yeniyetmelerle muhattap oluyoruz arkadaş ya.. tak 2 grafik kartını bi de ram 5 sene oyun oyna :)))))))))))

1- PS3 OYNAYANLARIN SADECE OYUN OYNAMAK İÇİN VERDİĞİ 700 LİRAYA GÜLMENİN VERDİĞİ ZEVK PAHA BİÇİLEMEZ
----------------------------------------------------
OYUN HARİÇ HER İŞİ GÖREN BİR BİLGİSAYAR= 1000 TL.. PS3=700 TL.. FULL HD TV=1500 TL...
SENİN GİBİLERE GÜLMENİN ZEVKİ HİÇBİŞEYLE KIYASLANAMAZ :))))))))))))))) YAZIK YA :)))))))))))

------------------------------------------------------------------------

GERÇEKLERİ GÖREMEDİĞİN İÇİN KİM KİME GÜLÜYOR GÖRÜYORUZ

Neden böyle düşünüyosun?PS3 pc den çok daha ucuz. Ekran kartı mavi ekran vs. Sorunları yok. Oyunlarda takılma vs. gibi sorunları yok.Eş değer oynamaya pc den oynamaya kalkarsan 3000 tl vericen enerji tüketimin en az 5 e katlanıcak o ekran kartıyla(500 watt kasa lazım, 2000 watt ufolarla ısınıyoruz).Konsollar bence oyun için çok mantıklı bir seçim.

------------------------------------------------------------------

1-Mavi ekran sorunuyla şu ana kadar hiç karşılaşmadım.

2-PC de süper bir internet keyfi yaşayabilirsin ps3 te oturup 24 saat oyun oynucak bir insan değildir herkes

3-Oyunlarda takılmayı çözünürlükle aştım kasma çözülüyor sadece grafik biraz bozuluyor bazı oyunlarda o kadar.

4-1.500 tl ye bilgisayar aldım çözünürlüğü yaptıktan sonra battlefield 3 ü takılmadan oynadım başka oyunlar sayardım ama şu an eski oyunlarla takılıyorum

5-Ben Ufoyla ısınmıyorum burda gerek olmuyor yaz kış o kadar soğuk geçmez elektrikten sıkıntı yok yani

6-Dediğim gibi ben internetteki oyunlarımı oynarım vs. mouse olmazsa da bu iş çok zor olur(bence)

GERÇEKLERİ GÖREMEDİĞİN İÇİN KİM KİME GÜLÜYOR GÖRÜYORUZ
------------------------------------------------------------------------
HAKLISIN HALA KENDİNİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEYE DVAM EDİYORSUN.. PS3 PC BUNLAR FANİ ŞEYLER.. BİRAZ KENDİNE SAYGIN OLSUN

oyun pcsi için 3000 tl gerekiyor diyen arkadaşım bunu benden duymak zorunda kaldığın için üzgünüm ama seni çok fena kandırmışlar.

oyun pcsi için 3000 tl gerekiyor diyen arkadaşım bunu benden duymak zorunda kaldığın için üzgünüm ama seni çok fena kandırmışlar.
-------------------------------------------------
Eş değer oynamaya kalkarsan diyorum.Ekran kartı fiyatlarından haberin yokmu?Aynı performansı sağlayan ekran kartları 700-1000TL aşağıda fiyat alırsan eş değer oynayamazsın. Seni bu aynı ps3 ekranındaki 1080p çözünürlükte ve 3d stabil görüntü sağlar diyip 300-400tl lik bi ekran kartıyla kandırmışlarsa bilemem.Pc inde blueray okuyucu varmı örneğin? Sadece okuyucu300-500 TL.
-----------------------------------------------------
1-Mavi ekran sorunuyla şu ana kadar hiç karşılaşmadım.

2-PC de süper bir internet keyfi yaşayabilirsin ps3 te oturup 24 saat oyun oynucak bir insan değildir herkes

3-Oyunlarda takılmayı çözünürlükle aştım kasma çözülüyor sadece grafik biraz bozuluyor bazı oyunlarda o kadar.

4-1.500 tl ye bilgisayar aldım çözünürlüğü yaptıktan sonra battlefield 3 ü takılmadan oynadım başka oyunlar sayardım ama şu an eski oyunlarla takılıyorum

5-Ben Ufoyla ısınmıyorum burda gerek olmuyor yaz kış o kadar soğuk geçmez elektrikten sıkıntı yok yani

6-Dediğim gibi ben internetteki oyunlarımı oynarım vs. mouse olmazsa da bu iş çok zor olur(bence)
-------------------------------------------
1-Mavi ekran sorununu görmek istiyorsan eşdeğer oynamaya çalış.Çözünürlüğü düşürme.Ben eşdeğer oynamaktan bahsediyorum.PC ni ısıtma aracı olarakta bu çözünürlükte kullanabilirsin ve muhtemel mavi ekranı görürsün.
2-ps 3 tede internet keyfi yaşayabilirsin.Dilersen crack edip linux bile yüklersin.Bluetoot klavye ile masa başından ayrılıp ayağını divana sırtını yastığa dayayarak dev ekranda internet keyfini yaşayabilirsin.
3-Oyunları çözünürlüğü düşürmek zorunda kalmadan rahat bi şekilde kasmadan, ısınmadan oynarsın
4-1500 tl ye alıcağın bi pc ekran kartı zaafından eşdeğer performans sunmayacağından çözünürlüğü düşürürsün.(650 tl ye ps3 almak varken yanlış seçim oyun için)
5-Sıkıntı elektiriğin olmaması değil elektrik faturasından bahsediyorum.500 watlık bi alet günde 6-8 saat çalıştırılırsa yaklaşık 80-100 tl faturaya neden olur.PS3 e yaklaşık 600-700 tl verirsin ayda mininum 50-60 tl faturanda düşmeyi görürsün.Bu şekilde elektriğe verecğin 10 aylık para ile ps3 kendini amorti eder...
6-ps3 e bağlanabilen mause satılıyor.Dilersen alırsın bu şekilde kullanırsın.
-------------------------
Alıp almamak, beğenip beğenmemek size kalmış.Ben 400 tl ye blueray okuyucu alacağıma 700 tl ye aynı işi ve fazlasını gören ps3 taraftarıyım.xbox ın kinect özelliğini hangi pc yapıyor nerede eş değer oynuyosunuz merak ediyorum.Elle oturduğun yerden kumanda ediyon, kamera senin hareketlerini algılıyor oyun oynuyon,siz battlefield 3 ü çözünürlüğü düşürdüm oynuyom.1000 tlye pc topladım süper diye anlatıyosunuz.Çok vermişin 700 e topluyolar masa üstünü oyun oynanır diye satıyolar.AMD 6 çekirdek 1 GB ekran kartı:)))...

GERÇEKLERİ GÖREMEDİĞİN İÇİN KİM KİME GÜLÜYOR GÖRÜYORUZ
------------------------------------------------------------------------
HAKLISIN HALA KENDİNİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEYE DVAM EDİYORSUN.. PS3 PC BUNLAR FANİ ŞEYLER.. BİRAZ KENDİNE SAYGIN OLSUN

---------------------------------------------------------------------------

GEÇ SEN BU İŞLERİ GEÇ

1-Mavi ekran sorununu görmek istiyorsan eşdeğer oynamaya çalış.Çözünürlüğü düşürme.Ben eşdeğer oynamaktan bahsediyorum.PC ni ısıtma aracı olarakta bu çözünürlükte kullanabilirsin ve muhtemel mavi ekranı görürsün.
2-ps 3 tede internet keyfi yaşayabilirsin.Dilersen crack edip linux bile yüklersin.Bluetoot klavye ile masa başından ayrılıp ayağını divana sırtını yastığa dayayarak dev ekranda internet keyfini yaşayabilirsin.
3-Oyunları çözünürlüğü düşürmek zorunda kalmadan rahat bi şekilde kasmadan, ısınmadan oynarsın
4-1500 tl ye alıcağın bi pc ekran kartı zaafından eşdeğer performans sunmayacağından çözünürlüğü düşürürsün.(650 tl ye ps3 almak varken yanlış seçim oyun için)
5-Sıkıntı elektiriğin olmaması değil elektrik faturasından bahsediyorum.500 watlık bi alet günde 6-8 saat çalıştırılırsa yaklaşık 80-100 tl faturaya neden olur.PS3 e yaklaşık 600-700 tl verirsin ayda mininum 50-60 tl faturanda düşmeyi görürsün.Bu şekilde elektriğe verecğin 10 aylık para ile ps3 kendini amorti eder...
6-ps3 e bağlanabilen mause satılıyor.Dilersen alırsın bu şekilde kullanırsın.

--------------------------------------------------------------------

1-Çözünürlüğü neden düşür müycem ki ? oyun zaten değişmiyor grafik olarak kasma sorunu hallediliyor.Mavi ekran sorununu görmek için niye çalışıyım ki allah allah.

2-Windows yoksa onda 15 bin tl vermek zorunda kalsam bile bilgisayara onu almam almam alamazsam da hiç olmasın daha iyi..Ben zaten bilgisayar başında ayağımı rahat uzatıyorum sırtım yastıkta çözümü devletten beklemeyin kendiniz üretin.

3-Isınmasına bakmadım ama ısınma kaynaklı sorun yaşamadım hiç bir zaman

4-Grafik zaafı olmuyor ve fps oyunlarıda mükemmel oynuyorum tek grafik kaybını gta 4 de yaşadım oda tam olarak bilgisayar için çıkmadığı için yada onun gibi birşeydi.

5-Ne alakası var günde 10 saat çalışıyor ve elektrik faturası 40 tl yi geçmiyor.Elektriğin olmaması derken ısınmak için elektriği az harcıyoruz anlamında demiştim.O payıda bilgisayar alıyor işte açığı kapatıyor yapboz parçaları.

6-Windows olmazsa mouse çöp.

Alıp almamak, beğenip beğenmemek size kalmış.Ben 400 tl ye blueray okuyucu alacağıma 700 tl ye aynı işi ve fazlasını gören ps3 taraftarıyım.xbox ın kinect özelliğini hangi pc yapıyor nerede eş değer oynuyosunuz merak ediyorum.Elle oturduğun yerden kumanda ediyon, kamera senin hareketlerini algılıyor oyun oynuyon,siz battlefield 3 ü çözünürlüğü düşürdüm oynuyom.1000 tlye pc topladım süper diye anlatıyosunuz.Çok vermişin 700 e topluyolar masa üstünü oyun oynanır diye satıyolar.AMD 6 çekirdek 1 GB ekran kartı:)))...

--------------------------------------------------------------------

Hayal dünyan güzelmiş senin.O gamepad la oyun mu oynanır kaç tuş var onda ki .Öyle oynuyacağıma sökerim klavyedeki tuşları tek wasd yle oynarım.

oyun pcsi için 3000 tl gerekiyor diyen arkadaşım bunu benden duymak zorunda kaldığın için üzgünüm ama seni çok fena kandırmışlar.
---------------------------------
GO TO POWER ? :)))))))

Eş değer oynamaya kalkarsan diyorum.Ekran kartı fiyatlarından haberin yokmu?Aynı performansı sağlayan ekran kartları 700-1000TL aşağıda fiyat alırsan eş değer oynayamazsın. Seni bu aynı ps3 ekranındaki 1080p çözünürlükte ve 3d stabil görüntü sağlar diyip 300-400tl lik bi ekran kartıyla kandırmışlarsa bilemem.Pc inde blueray okuyucu varmı örneğin? Sadece okuyucu300-500 TL.
----------------------------------
görüyorum ki hala yanlışında ısrar ediyorsun.. öncelikle belirtmeliyim ki özgüvenini takdir ettim. bu kadar cahil olup hala birşey biliyormuşçasına ahkam kesebilmek herkesin harcı değil. neyse gelelim konuya:
bir eş değer lafı tutturmuşsun papağan gibi tekrarlıyorsun. bilmediğin şey ise çoğu konsol oyunun 720p ve altı çözünürlükte olduğu. (hatta AA bile yoktur yine azımsanamayacak bir bölümünde) ama görüntü televizyona göre upscale edilir ve senin gibi bilgisizler de 1080p doğal çözünürlükte oynadığını zannedip eşdeğer performans için 3000tl pc, 1000tl ekran kartı lazım diye atıp tutarlar sağda solda.
gtx 460 ile 1920x1080 çözünürlükte oynadım ben battlefield 3'ü. araştır bakalım gtx 460 kaç liralık kartmış..(xbox ve ps3 te 1280x704 çözünürlükte çalışıyor BF3 yani 720p bile değil)
yani neymiş? 300-350tl lik ekran kartıyla bile ps3 kalitesinin çok daha üzerinde rahatça oyun oynanabiliyormuş.
tipik konsol fanboyu işte..

görüyorum ki hala yanlışında ısrar ediyorsun.. öncelikle belirtmeliyim ki özgüvenini takdir ettim. bu kadar cahil olup hala birşey biliyormuşçasına ahkam kesebilmek herkesin harcı değil. neyse gelelim konuya:
bir eş değer lafı tutturmuşsun papağan gibi tekrarlıyorsun. bilmediğin şey ise çoğu konsol oyunun 720p ve altı çözünürlükte olduğu. (hatta AA bile yoktur yine azımsanamayacak bir bölümünde) ama görüntü televizyona göre upscale edilir ve senin gibi bilgisizler de 1080p doğal çözünürlükte oynadığını zannedip eşdeğer performans için 3000tl pc, 1000tl ekran kartı lazım diye atıp tutarlar sağda solda.
gtx 460 ile 1920x1080 çözünürlükte oynadım ben battlefield 3'ü. araştır bakalım gtx 460 kaç liralık kartmış..(xbox ve ps3 te 1280x704 çözünürlükte çalışıyor BF3 yani 720p bile değil)
yani neymiş? 300-350tl lik ekran kartıyla bile ps3 kalitesinin çok daha üzerinde rahatça oyun oynanabiliyormuş.
tipik konsol fanboyu işte..
--------------------
Hakarete varan bu yazın gerçekten komik.Papağan gibi tekrar eş değer yazıyorum çünkü anlamıyosun, anlamanı beklemiyorum.Çözünürlükler hakkında yazdıkların gerçekten komik. oyunun üzerinde yazar hangi çözünürlüğü desteklediği ama senin gibi zor anlayanlar için bu sorun haline dönebilir.Çözüm kutuya bakmakta.Killzone 3 gibi harekete duyarlı olarak nasıl eş değer oynuyosun?Bi açıklama yapta eş değer kavramını anlat bakalım.blueray filmleri nasıl izliyosun?Ben ps3 ün dnla özelliği ile kablosuz ekran bağlıyorum. Sen eksta bi bluray okuyucu almak zorundasın.300-400TL vermak zorundasın.Anlamakta zorlandığın için ps3 ün 600-700TL civarı fiyatı olduğunu yazarak devam edeyim. 400 tl blueray okuyucuya vereceğimi 200-300 TL fazla vererek böyle bir oyun canavarını alabilileceğini hatırlatıyım.hem 300GB veri saklayabileceğin yerde gelir. Şimdi PC ye senin rakamlarınla hesap yapalım. 300gb harddisk 100tl+350 tl ekran kartı+blueray okuyucu300tl=750 TL şimdi tekrar oku anlamaya çalış.Cahilce konuşup güldürdüğün için teşekkürler cavabını gülerek bekliyorum.Fanboy un sözlük anlamınıda öğrenmen senin için iyi olacaktır.Doğru cümlede kullanırsın böylelikle.

Hayal dünyan güzelmiş senin.O gamepad la oyun mu oynanır kaç tuş var onda ki .Öyle oynuyacağıma sökerim klavyedeki tuşları tek wasd yle oynarım.
---------------------------
:)) nedesem ikna olmazsın.Al yada alma bana ne.Gamepad yeterli olmasa adamlar nasıl oynayacak?Oyun konsollara çıkıyor sonra pc ye düşüyor yani o game padde oynansın diye çıkıror.Tuş sayıları vs uygun inanmasanda.Klavyeyimi sökermisin takarmısın ben bilmem.Ama inanmasanda o game padla oynuyo adamlar...Hemde şakır şakır(İnanması sence güç ama gerçek)

1-Çözünürlüğü neden düşür müycem ki ? oyun zaten değişmiyor grafik olarak kasma sorunu hallediliyor.Mavi ekran sorununu görmek için niye çalışıyım ki allah allah.

2-Windows yoksa onda 15 bin tl vermek zorunda kalsam bile bilgisayara onu almam almam alamazsam da hiç olmasın daha iyi..Ben zaten bilgisayar başında ayağımı rahat uzatıyorum sırtım yastıkta çözümü devletten beklemeyin kendiniz üretin.

3-Isınmasına bakmadım ama ısınma kaynaklı sorun yaşamadım hiç bir zaman

4-Grafik zaafı olmuyor ve fps oyunlarıda mükemmel oynuyorum tek grafik kaybını gta 4 de yaşadım oda tam olarak bilgisayar için çıkmadığı için yada onun gibi birşeydi.

5-Ne alakası var günde 10 saat çalışıyor ve elektrik faturası 40 tl yi geçmiyor.Elektriğin olmaması derken ısınmak için elektriği az harcıyoruz anlamında demiştim.O payıda bilgisayar alıyor işte açığı kapatıyor yapboz parçaları.

6-Windows olmazsa mouse çöp.
-------------------
1-Oyunu değişmemesi normal ama görüntü kalitesi düşecektir.Mavi ekran olmuyo ben böyle bir sorunla karşılaşmadım dediğin için oyunun görüntü kalitesini yaklaştırman gerekir onun için yazdım.Yani böyle bir sorun var windowsta.Ben uydurmuyorum yani.Hatta 2 sene önce aldığım core 2 çift çekirdekli laptop oyun oynamazken bile 2 saatte ısınmaya bağlı olarak mavi ekranı gösteriyor bana.
2-windows tercihi sana kalmış.Malesef konsollarda bahsettiği işletim sitemi yok.
3-Isınma pc lerin genel sorunudur.Bir kaç program takviyesi yapıldığında önce ağırlaşır pc sonra ısınma sonra mavi ekran.Yük altında özellikle coventer programlarda 13 gb lık bir filmin formatını değiştirmek istersen demek istediğimi anlarsın.
4-Ekran kartının kalitesine göre kayıp artar yada daha yüksek çözünürlüklere ulaşırsın.Verdiğin para ile doğru orantılıdır.Performansı arttırmak için yüksek paralar ödersin.
5-Ekran kartlarının çektiği elektrik yükü performansıyla doğru orantılıdır.Kimi ekran kartları 500w üzeri yük çekebilir.(Teori değil gerçek)Anakart üzerine takılı yuvadaki elekrik yeterli olmadığında anakartın kuzey yada güzey köprüsünden enerji bağlarsın.Buda işlemcinin performansının düşmesine neden olur.40 tl elektrik faturası olduğuna göre ekran kartın performanslı olamaz.Söylediklerimşi bir bilgisayarcıya sorman halinde ekran kartına ve çalışma saatine göre net bir fatura çıkarabilir.500 wat kasa de 40 mı 140 mı gör.
6-fareyi pencere harici kullanmak mümkün, sen alıştığın için diyosun.İlk fare amiga bil. daydı.şimdi android telefonlara dahi mause bağlanabiliyor.Onlarıda çöpemi atalım?

Hakarete varan bu yazın gerçekten komik.Papağan gibi tekrar eş değer yazıyorum çünkü anlamıyosun, anlamanı beklemiyorum.Çözünürlükler hakkında yazdıkların gerçekten komik. oyunun üzerinde yazar hangi çözünürlüğü desteklediği ama senin gibi zor anlayanlar için bu sorun haline dönebilir.Çözüm kutuya bakmakta.Killzone 3 gibi harekete duyarlı olarak nasıl eş değer oynuyosun?Bi açıklama yapta eş değer kavramını anlat bakalım.blueray filmleri nasıl izliyosun?Ben ps3 ün dnla özelliği ile kablosuz ekran bağlıyorum. Sen eksta bi bluray okuyucu almak zorundasın.300-400TL vermak zorundasın.Anlamakta zorlandığın için ps3 ün 600-700TL civarı fiyatı olduğunu yazarak devam edeyim. 400 tl blueray okuyucuya vereceğimi 200-300 TL fazla vererek böyle bir oyun canavarını alabilileceğini hatırlatıyım.hem 300GB veri saklayabileceğin yerde gelir. Şimdi PC ye senin rakamlarınla hesap yapalım. 300gb harddisk 100tl+350 tl ekran kartı+blueray okuyucu300tl=750 TL şimdi tekrar oku anlamaya çalış.Cahilce konuşup güldürdüğün için teşekkürler cavabını gülerek bekliyorum.Fanboy un sözlük anlamınıda öğrenmen senin için iyi olacaktır.Doğru cümlede kullanırsın böylelikle.
-----------------------
cahil denmesi gücüne gittiyse bilmediğin konularda ahkam kesmeyeceksin kardeş. "1080p konusunda attıklarım tutmadı bari blu-rayden falan bahsedeyim" düşüncesiyle yine boşboş konuşmuşsun. o 300-400 tllik aletlerde blu-ray, dvd, cd yazma özellikleri de var. senin ps3 blu-ray yazabiliyor mu mesela ? birde senin gibi sürekli fiyat konusunu öne çıkaran birinin ps3 oyunlarının aynı oyunun pc versiyonundan çoğu zaman daha pahalı olmasını görmezden gelmesi de ilginç :)
çözünürlük hakkında söylediklerimi komik bulmuşsun. asıl komik olan ne biliyor musun? "söylediklerin yalan yanlış şeyler onun doğrusu budur" diyemeyip ancak komik falan filan diye mazeret uydurman :)
neyse daha fazla uzatmayacağım. çünkü ne desem yine cevap veremeyip komiksin falan gibi boşboş laflar edeceksin.
tamam ps3 en süperi pcden bile çok daha kaliteli görüntü veriyor eşdeğer kalitede oynamak için nasanın bilgisayarını ödünç almak lazım..

cahil denmesi gücüne gittiyse bilmediğin konularda ahkam kesmeyeceksin kardeş. "1080p konusunda attıklarım tutmadı bari blu-rayden falan bahsedeyim" düşüncesiyle yine boşboş konuşmuşsun. o 300-400 tllik aletlerde blu-ray, dvd, cd yazma özellikleri de var. senin ps3 blu-ray yazabiliyor mu mesela ? birde senin gibi sürekli fiyat konusunu öne çıkaran birinin ps3 oyunlarının aynı oyunun pc versiyonundan çoğu zaman daha pahalı olmasını görmezden gelmesi de ilginç :)
çözünürlük hakkında söylediklerimi komik bulmuşsun. asıl komik olan ne biliyor musun? "söylediklerin yalan yanlış şeyler onun doğrusu budur" diyemeyip ancak komik falan filan diye mazeret uydurman :)
neyse daha fazla uzatmayacağım. çünkü ne desem yine cevap veremeyip komiksin falan gibi boşboş laflar edeceksin.
tamam ps3 en süperi pcden bile çok daha kaliteli görüntü veriyor eşdeğer kalitede oynamak için nasanın bilgisayarını ödünç almak lazım..
-----------------------------------------------------
ben daha kaliteli görüntü verdiğini iddaa etmiyorum? Alırsın pc ye baba gibi bi ekran kartı daha yüksek çözünürlüklere ulaşırsın.Baştan beri anlatmaya çalıştığım eş değer kavramına baktınmı? Bide bu rakamı bulunca şunu düşün.Evdeki tv ye blueray okuyucu ihtiyacı olan bi kişi..Şimdi baştan tekrar edelim.(Baştan okuyalım)....Şimdi 1080p çözünürlüğüne cevabım olmasını istemişin, 1080p oyun dolu ve ps3 te kimse oynadı oyunun çözünürlüğünü bilmiyo değil.hd yada full hd oyunun üzerinde yazar 2d-3d yazar , harekete duyarlı vs. vs..Yanlışsın yani.ps3 oyunları pahalıdır.Örneğin street figter a 48 Tl verdim.PC için aynı oyuna 30 TL ödemem gerekiyo.Aldığım oyunlar yada yeni çıkacak oyunlar için ekran kartı yenileme vs (5sene önceki bab bi ekran kartı bugün hangi oyunu çalıştırır?) gibi derdim yok.Gözden kaçırdığım vs bi durum değil yani bahsettiğin gibi.

ben daha kaliteli görüntü verdiğini iddaa etmiyorum? Alırsın pc ye baba gibi bi ekran kartı daha yüksek çözünürlüklere ulaşırsın.Baştan beri anlatmaya çalıştığım eş değer kavramına baktınmı? Bide bu rakamı bulunca şunu düşün.Evdeki tv ye blueray okuyucu ihtiyacı olan bi kişi..Şimdi baştan tekrar edelim.(Baştan okuyalım)....Şimdi 1080p çözünürlüğüne cevabım olmasını istemişin, 1080p oyun dolu ve ps3 te kimse oynadı oyunun çözünürlüğünü bilmiyo değil.hd yada full hd oyunun üzerinde yazar 2d-3d yazar , harekete duyarlı vs. vs..Yanlışsın yani.ps3 oyunları pahalıdır.Örneğin street figter a 48 Tl verdim.PC için aynı oyuna 30 TL ödemem gerekiyo.Aldığım oyunlar yada yeni çıkacak oyunlar için ekran kartı yenileme vs (5sene önceki bab bi ekran kartı bugün hangi oyunu çalıştırır?) gibi derdim yok.Gözden kaçırdığım vs bi durum değil yani bahsettiğin gibi.
------------------------------
bak aynen senin sözlerini aktarıyorum:

"Eş değer oynamaya kalkarsan diyorum.Ekran kartı fiyatlarından haberin yokmu?Aynı performansı sağlayan ekran kartları 700-1000TL aşağıda fiyat alırsan eş değer oynayamazsın. Seni bu aynı ps3 ekranındaki 1080p çözünürlükte ve 3d stabil görüntü sağlar diyip 300-400tl lik bi ekran kartıyla kandırmışlarsa bilemem.Pc inde blueray okuyucu varmı örneğin? Sadece okuyucu300-500 TL."

yorumun bu. sen blu-ray oynatıcı alacağıma biraz daha para koyar ps3 alır oyun da oynarım dersin seni bu yüzden eleştirmem.
ama "Aynı performansı sağlayan ekran kartları 700-1000TL, aşağıda fiyat alırsan eş değer oynayamazsın" dersen doğal olarak eşdeğerden kastettiğinin performans olduğu anlaşılır.. performans dışındaki konular da zaten tercih ve ihtiyaç meselesidir (klavye&mouse mu yoksa gamepad mi, blu-ray gerekli mi değil mi, monitör karşısında oynamak mı yoksa kanepeye uzanarak oynamak mı, 3d olmalı mı yoksa olmasa da olur mu.. gibi) ve bu konularda hiç yorum yapmadım. mesela bende de 3d tv ve blu-ray oynatıcı var televizyonun yanında vermişlerdi ama hiç kullanmıyorum blu-ray. bilgisayarı tvye bağlayıp neredeyse tüm oyunları 3d oynama imkanım da var 3dvision sayesinde. ama onu da yapmıyorum çünkü 3d görüntü 10dk içinde baş ağrısına sebep oluyor bende. sonuçta herkesin kendi keyfine kalmış şeyler.

1-Oyunu değişmemesi normal ama görüntü kalitesi düşecektir.Mavi ekran olmuyo ben böyle bir sorunla karşılaşmadım dediğin için oyunun görüntü kalitesini yaklaştırman gerekir onun için yazdım.Yani böyle bir sorun var windowsta.Ben uydurmuyorum yani.Hatta 2 sene önce aldığım core 2 çift çekirdekli laptop oyun oynamazken bile 2 saatte ısınmaya bağlı olarak mavi ekranı gösteriyor bana.
2-windows tercihi sana kalmış.Malesef konsollarda bahsettiği işletim sitemi yok.
3-Isınma pc lerin genel sorunudur.Bir kaç program takviyesi yapıldığında önce ağırlaşır pc sonra ısınma sonra mavi ekran.Yük altında özellikle coventer programlarda 13 gb lık bir filmin formatını değiştirmek istersen demek istediğimi anlarsın.
4-Ekran kartının kalitesine göre kayıp artar yada daha yüksek çözünürlüklere ulaşırsın.Verdiğin para ile doğru orantılıdır.Performansı arttırmak için yüksek paralar ödersin.
5-Ekran kartlarının çektiği elektrik yükü performansıyla doğru orantılıdır.Kimi ekran kartları 500w üzeri yük çekebilir.(Teori değil gerçek)Anakart üzerine takılı yuvadaki elekrik yeterli olmadığında anakartın kuzey yada güzey köprüsünden enerji bağlarsın.Buda işlemcinin performansının düşmesine neden olur.40 tl elektrik faturası olduğuna göre ekran kartın performanslı olamaz.Söylediklerimşi bir bilgisayarcıya sorman halinde ekran kartına ve çalışma saatine göre net bir fatura çıkarabilir.500 wat kasa de 40 mı 140 mı gör.
6-fareyi pencere harici kullanmak mümkün, sen alıştığın için diyosun.İlk fare amiga bil. daydı.şimdi android telefonlara dahi mause bağlanabiliyor.Onlarıda çöpemi atalım?

HAYALPEREST DETECTED

Belirli bir kredi teklifi arıyor olmuştur? Belki yılda% 2 oranında büyük krediler, ya da ucuz ve hızlı krediler için meşru bir borç veren acil faturaları ve borçlarını ödemek için? şimdi bize ulaşın, financialassuranceloans@gmail.com

Sen de yorum yaz