4 harika Windows aracı!

Windows'la beraber gelen bu 4 yetenekli aracı, pek çoğumuz bilmiyoruz bile...

  • Zeynel A. Öztürk
4 dahili Windows aracı!

Windows'un sisteminizi izlemek ve sorun gidermek için birçok faydalı araçla geldiğini biliyor muydunuz? Bu yazımızda Windows 8'de bulabileceğiniz dahili araçları gözden geçireceğiz.
Windows'un sisteminizi izlemek ve sorun gidermek için birçok faydalı araçla geldiğini biliyor muydunuz? Bu yazımızda Windows 8'de bulabileceğiniz dahili araçları gözden geçireceğiz.

Sistem Bilgisi

Sistem Bilgisi aracı, donanım kaynakları, sürücü ve uygulama detayları, internet ayarları ve fazlasıyla ilgili detaylı bilgiler verebiliyor. Araç, ayarları değiştirmenize izin vermese de, ek araçlara gerek kalmadan sisteminiz hakkında hızla bilgi toplamanıza ve rapor hazırlamanıza yardımcı oluyor.

Aracı çalıştırmak için Denetim masası > Yönetimsel araçlar > Sistem bilgisi yolunu izlemeniz (veya giriş ekranında "sistem" yazmanız) yeterli.

Windows Bellek Tanılama ve fazlası

Windows Bellek Tanılama

Bozuk belleklerden kaynaklanan sorunlar, sisteminizi kullanılmaz hale getirebilir. Uygulamaların donmasından sistem kilitlenmelerine birçok sorunun kaynağı, bozuk bellek modülleri olabilir. Windows Bellek Tanılama aracı ise bilgisayarınızdaki belleği tam bir taramadan geçirebiliyor.

Windows Bellek Tanılama aracını Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar altında veya giriş ekranında "Windows bellek" yazarak bulabilirsiniz.

Olay Görüntüleyici

Windows, işletim sisteminizde gerçekleşen birçok olayı günlüğe kaydeder. Bu kayıtları görebilmek için Olay Görüntüleyici'yi kullanmanız gerekiyor. Aracı Denetim masası > Yönetimsel araçlar yolunu izleyerek veya giriş ekranına "olay" yazarak bulup çalıştırabilirsiniz.

Performans İzleyicisi

Windows'ta performansı izlemeye yönelik birkaç araç bulunuyor. Kaynak kullanımına hızla göz atmak için Windows Görev Yöneticisi'ni çalıştırabilirsiniz. Daha detaylı bir izleme için Windows Kaynak Yöneticisi'ni kullanmanız gerekiyor. Windows'taki performans sorunlarını bulmada ise en iyisi, Performans İzleyicisi.

Performans İzleyicisi'ni çalıştırmak için Denetim masası > Yönetimsel araçlar > Performans izleyici yolunu izleyebilir veya giriş ekranında "performans" sözcüklerini aratabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Aslında bunları biliyordum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play