4.000 yıllık yazıttan yapay zeka çıktı!

Yapay zeka kavramı son dönemde iyice hayatımıza girdi; aynı 4.000 yıl önce olduğu gibi...

  • Ümit Öncel
4000 yıllık yazıtta yapay zeka kalıntıları bulundu
Indus Yazıtlarının 4000 yıllık gizemi çözülüyor mu?

Güney Asya'daki en eski kent uygarlı olduğu kabul edilen Indus Vadisi Uygarlığı ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda arkeologlar 1500'den fazla kalıntı buldular. Bulununan kalıntıların pek çoğunun üzerinde sembollerle işlenmiş bir çeşit yazıt yer alıyordu. Bu yazıtlar ilk olarak 1877'de Alexander Cunningham tarafından ciddi biçimde ele alındı ve yıllardır gizemleri çözülmeye çalışılıyor. Araştırmacıların çoğu sonunda bunların dini veya politik sembollerden ibaret olduğu ve konuşulan bir dilin yazılı karşılığı olmadığında hem fikir oldular.

MÖ 2600 ve 1900 yılları arasına ait olduğuna inanılan yazıtlar geçtiğimiz günlerde uzmanlık alanı makinelerin öğrenmesi (machine learning) ve yapay zeka olan Rajesh Rao adlı bir bilim adamı tarafından tekrar incelendi. Rao, sembolleri gelişmiş bir yöntem ile günümüzde varlığı bilinen ve her biri konuşulamayan birer dil kabul edilen dört örnekle karşılaştırdı. Bunlar insan DNA'sı, Fortran, bakteri protein sıralanımı ve yapay zekaydı.

Ortaya çıkan sonuçlar, Indus yazıtlarının kendi içerisinde bir sıralaması ve dil bilgisi olduğu ortaya koyuyor. Her ne kadar karşılıkları tercüme edilememiş olsa da, Rao Indus yazıtlarının günümüzdeki yapay zekayı oluşturan mantığa son derece yakın olduğunu keşfetti.

Rao'nun araştırmaları pek çok araştırmacı tarafından heyecan verici olarak karşılansa da, bilim adamları henüz elimizde Indus dilini çözmek için yeterli veri olmadığı konusunda birleşiyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Valla inanmam! :) Bir uygar ülke bilimadamı tarafından onaylanmalı! Hindistan'ı Hintli Bilimadamından sormaya muhalifim! Çünkü zaten insanoğlu da dünyaya Orta Asya dan çıkıp yayılmıştı!:)

dunyanın önceki foton kuşağına girdiginde değişen insanlar yapmıştır bunları pramitleride onlar yaptı bnce

bu konuya meraklı arkadaşlara ben "ezoterik-batıni doktrinler tarihi" isimli kitabı tavsiye ederim...yazarı cihangir gener.

orta asyadan olup olmadığını daha kimse bilmiyo siz nerden çıkardınız anlamadım.türkler orta asyadan dünyaya yayılmışlardır

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play