5 garip kopya koruması!

Oyunlarını korsanlardan korumak isteyen firmalar, bakın geçmişte nasıl garip işler yaptılar...

Oyunlarda rastlanan 5 garip kopya koruması!

DRM (Dijital Haklar Yönetimi), son birkaç senenin hassas konularından. Çevrimiçi bağlantının yaygınlaşması sayesinde oyun yayımcıları, oyunlarının geçerliliğini bir sunucu yoluyla, belirli aralıklarla kontrol edebiliyorlar. Ancak DRM yeni bir icat değil. 20 sene önce de hacker'ları, korsanları ve hırsızları başından savmaya çalışan oyunlar vardı. Bunların bazıları ise işi abartmış, korsan oyun sahiplerine kötü davranmayı yerinde görmüştü.

Anahtar yerine geçen Nintendo logosu

Nintendo'nun kartuşlarına kazıdığı Nintendo logosu, ortalama bir kullanıcının oyunları kopyalamasına engel olmakta yeterliydi. Bu taktiğin başarılı olduğu, Nintendo'nun Famicon Disk System'ı (oyunları disketten oynamaya izin veren NES eklentisi) tanıtmasıyla da anlaşılıyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Korsanla baş etmenin tek bir yolu var: İnsan gibi fiyatlandırma yapmak, tüketiciyi bu yolla satın almaya teşvik etmek.

pc oyunları 90-100tl olacağına 20tl olsunda herkes alsın. ayrıca asla korsanın önüne geçilemez.

Fiyatlar düzgün olsa korsan kalmaz. Firmalarda oyun yaygınlaşsın diye kısmen ya da tamamen korsana göz yumuyorlar ama bunu yapacaklarına iyi bir fiyat politikası olması lazım.

Crysis ve SS3ün kullandığı yöntem iyiymiş. :-D

Siz yapın da ucuza satın. Bakalım kendi ürününüzü vatan millet aşkına kaç liraya satıyorsunuz...

@28 Oca 2014 15:22 Bir ürünün (örneğin oyunun) 200 TL üzerinden 1000 tane satması var, 100 TL üzerinden 10.000 tane satması var, 50 TL üzerinden 100.000 tane satması var. Bilmem anlatabildim mi?

artık kimse korsan oyunla uğraşmak istemiyor online açıyo gitsin normal kutulu oyun 100 tl mesela ve boyutu 10 gb ama online boyutu 2 gb oynadıkça data kullanıyon patch atıyon + e-pin ücreti ödüyorsun bu tarz mantıksızlar oldukça kutulu oyunların fiyatı düşmez

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir