5G nedir, hayatımıza ne katacak?

5G nedir, hazır olduğunda bizi çok mu hızlandıracak? İşte bilmeniz gerekenler...

  • Zeynel A. Öztürk
5G nedir, hayatımıza ne katacak?

Hızlı interneti hepimiz seviyoruz, bu yüzden dünyanın önde gelen tüm telekomünikasyon firmaları daha hızlı internet bağlantısı sunmanın yollarını arıyorlar. Telefonlarımız, saatlerimiz, evlerimiz ve otomobillerimiz, kopmayan, hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyuyor. Tüm bu cihazların ihtiyaç duyduğu bant genişliğini sunmak içinse yepyeni bir kablosuz ağ doğuyor: 5G

Kablosuz ağların geleceği 5G'den geçiyor. Peki 5G nedir ve hayatımızı nasıl kolaylaştıracak?

5G nedir?

5G'nin içindeki "G" harfi, "generation" yani nesil anlamını taşıyor. 5G, 4G LTE'yi kaldığı yerden devam ettirecek ve telefon görüşmeleri, SMS, web'de gezinti gibi bildiğimiz işlevlerin yanına yüksek bir veri aktarım hızı ekleyecek. 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek.

4G'den veya 4 buçuk G'den çok mu hızlı?

Kısa cevap: Evet. 4G LTE bugün saniyede 1 gigabit veri aktarabiliyor; yani kısa bir HD filmi indirmeniz, kusursuz koşullarda yaklaşık bir saat sürüyor. Sorun ise 4G'nin maksimum hızına çoğu zaman ulaşamıyor olmanız.

5G, indirme hızlarını saniyede 10 gigabite çıkaracak. Elbette 5G'nin hızı da binalar, duvarlar, diğer sinyaller gibi faktörlerden olumsuz etkilenecek ve muhtemelen bu teorik hıza pek yaklaşmayacak. Ancak buna rağmen 4G'den çok daha hızlı olacak.

Nasıl çalışıyor?

Önde gelen iletişim firmalarından oluşan dev konsorsiyumlar, 5G için dünya çapında standartlar oluşturmak üzere çalışıyorlar. Bu standartların çoğu henüz kesinleşmemiş de olsa, uzmanlar 5G'nin geriye yönelik uyumluluk (4G ve 3G ile) sunacağını düşünüyorlar.

5G, 4G'ye kıyasla daha yüksek radyo frekanslarını kullanıyor. 4G, 20 MHz'e kadarki bantları kapsarken 5G, 6GHz'e kadar olan frekans bandını kullanabiliyor. Bu yüksek frekansların kullanılmasının sebebi, çoğunlukla şu an boş olmaları ve verileri daha hızlı taşıyabilmeleri. Sorun ise yüksek frekanslı sinyallerin düşük frekanslar kadar uzağa ulaşmamaları. Bu nedenle 5G'nin sunulduğu yerlerde çoklu giriş ve çıkış antenlerinin (MIMO'lar) kullanılması bekleniyor.

5G ne zaman gelecek?

5G, ABD'nin bazı bölgelerinde test edilmeye başlandı bile. Bununla birlikte birçok uzmana göre 5G, 2020'den önce yaygınlaşmayacak. Ancak beklentiniz yüksek internet hızıysa, 4 sene daha beklemenize fazlasıyla değecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Daha 4G kullanılmaya başlanmadan 5G'nin konuşulması kadar saçma birşey olamaz, madem öyle ozaman 4G çıkarmak yerine direk 5G çıkarılsaydı.

Bence bu frekans aralığına FM bandına yakın alanlar da eklenmeli ve frekans geçişleri kullanıcıya hissettirilmeden tamamen otomatik olmalı. Örneğin: Bir Köyde bulunan baz istasyonuna uzaklık 1 KM ise internet 56 K hızda iletiliyorken, Baz istasyonuna yaklaştıkça frekans 900 MHZ ve daha yukarı otomatik geçerek makalede bahsedilen hızlara ulaşılabilmeli. Bu sayede kopma olmadan hem telefon görüşmesi, hemde internet sağlanabilmeli. ( Örnek olsun diye yazdım. Bire bir aynı mantıkta olmayabilirde)

@01 Mart 2016 10:38 Örnek konuyla alakasız olunca, yazdıkların maalesef mantıksız oluyor. Bilgin olsun diye yazdım :)

10.29 da yazan arkadaşım. 4G gelişmiş ülkelerde uzun zamandır kullanılıyor zaten. Adamlar 5G için çalışıyor. Bizim gibi yatmıyor. 4G yerine 5G çıkarılsaydı demek nasıl bir bilgisizliktir. Önce araştır öğren sonra yorum yap. Bu kafayla chip.com.tr'yi takip ediyor olman ayrıca tuhaf. Bilmeden etmeden yorum yapmayın.

Buda Türkiye şartlarında mantıksız. Şehir merkezlerine bile 3g adam akıllı çekmezken 4g tam bir facia olacak zaten. 5gyi siz hayal edin.

ya arkadaş bilim adamları her yeni nesilde sürekli ve TEK OLARAK hızı artırana kadar artık şu her yerde aynı çekmeme, binamız şeymiş buymuş engellere takılma, ve vaadedilen teorik hıza ulaşamama ve de kişiye göre adaletsiz kullanım hızının olması gibi sorunları da çözseler, Vallahi bundan sonra yeni bir G'ye ihtiyaç kalmaz(en azından şimdikine göre çok çok uzun bi süre ihtiyaç kalmaz)

samsung s2 destekliyor 5G yi...

3g 4g 5g yi destekleyen fiber baglantilarin durumudur, istenildigi kadar max duzeyde hiz sunulsun, su anda bile 3g yi tam anlamiyla verimli kullanamiyorken birak 5g yi, nisanda gececegimiz 4g nin hizindan bile supheliyim. Tamamen fiyasko olacak.

iR iletisim protokokuyla olmayacak 5G, hatta 6G su anda Japonyada hazir.VLC teknolojisi ile 1 w lik bir led iletisim saglayiciniz olacak.Iphone 7 bu protokulu destekleyen ilk marka olacak.Qualcom un Xilix yongasi iphone icin modul uretti bile.Bildiklerinizi unutun.Yakinda Turkiyede gorusmek umuduyla.Tabi Turkiye de burokrasi nasil harac alirim bu teknolojiden diye agInin sularini akita akita engel olmaya calisacak 6G ye..yakinda bilginiz olur.

uçuk fiyatlar olduğu sürece hiçbir şey katmayacak...

4.5 G diye bir şey yok. LTE Advanced 4.5 G demek değil.

Arkadaşlar daha evde fiber yok, ayrıca adsl koptuğu için şebeke (ismi lazım değil) hızı yavaşlatım diyor. Malesef bizim baz istasyonda aynı kablo ile desteklendiği için, bizim buralarda (İstanbul K.çekmece cennet mah.) 8 10 mbit i geçmez.... Hehe nokta.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost