600 Mbps ile 4G'nin yeni kralı Nokia!

Nokia, 4G teknolojisinde gaza bastı! İşte yeni hız rekoru ve bu rekorun getirecekleri...

  • Cem Şancı
600 Mbps ile 4G'nin yeni kralı Nokia!

Dördüncü nesil telekomünikasyon teknolojilerinden LTE bağlantısı, Türkiye'de olmasa bile yurt dışında giderek yaygınlaşıyor. LTE konusunda şu ana kadar ipleri elinde tutan Ericsson, 350 Mbps hızında bağlantı sağlayan teknolojisiyle mobil üreticilere rahat rahat patent satıyordu ancak şimdi durum değişecek gibi görünüyor.

Mobil telefon birimini Microsoft'a sattıktan sonra iletişim teknolojileri geliştirip patent satarak yoluna devam eden Nokia ise Güney Kore'li operatör SK Telekom ortaklığında 300 mbps ile başladıkları testte LTE-A standardı için 600 Mbps hızına çıkarak yeni bir rekor kırdı.

Nokia, Ericcsson'un 450 Mbps hızına çıkmak için kullandığı 4X4 Multiple-Input Multiple-Output (MIMO) teknolojisi ile Carrier Aggregation isimli yeni bir tekniği bir arada kullanarak, aslında 5G için öngörülen sınırları 4G LTE teknolojisi ile geçmiş oldu.

Nokia, artık her kullanıcının günde 1 GB boyutunda veri indireceğini düşünerek plan yapmanın zorunluluk haline geldiğini, bu yüzden de çok geniş bantlı bağlantı seçeneklerinin devreye girmesi gerektiğini vurguluyor. Bu miktar da bugün bir mobil operatörün, kullanıcı başına karşıladığı trafiğin 60 katına denk geliyor. Kulağa çok büyük bir farkmış gibi geliyor ama bugünkü ortalama günlük trafik miktarının da sadece birkaç sene önce herkese "imkansız" geldiğini unutmamak gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Çok doğru.Bir de geriden gelmesek :(

hani samsung 1gbps'yi geçmişti? iyice karıştı kim lider şimdi nokia mı yoksa bizim 3g avrupanın 4g sinden hızlı diyen turkcell mi?

@01 Mar 2015 13:47 hepsi palavracı buna nokia da dahil. inanmayın böyle şeylere...

4g değil yalnız 5g de

hızlı olsa ne olacak bende onu anlamıyorum 100mb tı bilmemk aç tl diyecekler ultra hızlı reklem ları geçecek sadece kota vs vs oldukça hız artışının hiç bir işe yaramaz kotayı doldurup ek para ödemek dışında.

nokia iyi olursa ben yine almam 5 kuruş para etmez

@02 Mar 2015 12:35 arkadaş ya haberi okumadan yorum yaptın.Yada telefon operatörü açma niyetindesin anlayamadım.

nokia 5 kuruş para etmez

elinize aldığınız ilk telefon nokia olmasına rağmen biz insanoğlu gerçekten nankör olduğumuzu kanıtlıyoruz,ilk telefon ilk servis kim yaptı ben nokia da 20 yıldır teknisyenim gerçeklerden haberdar değiliz yada olmak istemiyoruz nedeni belli USA bize çekici geliyor apple ve nokia teknolojisine baktığımızda nokia açık ara öndedir,tabiki biz kabul etmek istemiyoruz çünkü apple bizi çok şımarttı ne yapacağımızı şaşırdık nokianın bu hale firmaların açgözlü ve sahtekar olması nokia yı batırdı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play