600 milyon PC'yi yükseltmeye zorlayabilir!

Windows 8'in yapamadığı bu işi Windows 10'un yapabileceğine dair beklentiler, oldukça yüksek!

600 milyon PC'yi yükseltmeye zorlayabilir!

Bilgisayar üreticileri, tartışmalı işletim sistemi Windows 8'in yerini Windows 10'un almasını sabırsızlıkla bekliyorlar.

Intel başkanı Renee James, Salı günü Credit Suisse Technology Conference'ta yaptığı bir açıklamada kullanımdaki 600 milyon PC'nin 4 yaşında veya daha eski olduğunu, bu sistemlerin yükseltilmeye ihtiyaç duyduğunu söyledi. James, Windows 10 hakkında ise oldukça olumlu düşüncelere sahip olduğunu, Microsoft'un müşterileriyle olan iletişiminden memnun olduğunu söylüyor.

Windows 10 önümüzdeki senenin başlarında piyasaya sürüldüğünde önde gelen tüm PC üreticilerinin onu desteklemesi bekleniyor. Donanım üreticileri, sürücülerini ve ürünlerini Windows 10 için hazırlamaya başladılar bile. Örneğin AMD'nin Carrizo kod adlı yeni PC yongası, Windows 10'un yeni işlevlerinden faydalanıyor. Dell tablet bölümü başkan yardımcısı Neil Hand, Windows 8 kullanıcılarının canını sıkan kullanıcı deneyimi sorunlarının Windows 10'un tutarlı deneyimi sayesinde çözüldüğünü söylüyor. Bir başka üretici Hewlett-Packard da Windows 10'un kurumsal alanda PC sevkiyatını önemli derecede artıracağına inanıyor.

Windows 10'un PC sevkiyatına olan etkilerini tahmin etmek için henüz erken olsa da IDC'den kıdemli araştırma analisti Jay Chou, artışların Windows 7'nin 2009'da sağladığı seviyede olmayacağını söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Windows 10... kalitenin ve kusursuzluğun gerçekle bütünleşmiş hali....

@08 Ara 2014 15:23 hadi oradan ms stajyeri...

@08 Ara 2014 15:23 senin aklın fena uçmuş :) kalite ve kusursuzluk diyince akla Mac OS PC gelir, Windows PC gelmez.....

@08 Ara 2014 20:14 mac os mu ? ha evet %2'lik kullanımı olan bir işletim sistemi.

@08 Ara 2014 15:23 eğer gerçekten mükemmel olursa hiç tereddüt etmeden windows 98-xp ve 7 gibi hemen parayla alırım o kadar emekleri oluyor bi karşılığı elbet olacak. windows 8 i ise biraz karmaşık geldiği için beta yaynlandığında satın almadım ama windows 10 u satın alacağım.

@08 Aralık 2014 20:14 Mac te o kadar kaliteli değil. Onda da sıkıntılar mevcut, özellikle Intel'e geçince pc'deki temel problemler otomatikman Mac'e de geçti.

Windows 8 de gayet başarılı bir işletim sistemiydi zaten insanlar abi başlat menum kayboldu diye tribe girip sebepsiz yere windows 7 ye yapışmasalardı bunu gorurlerdi windows 8 windows 7 ye nazaran çok daha hızlı ve akıcı bir işletim sistemidir ha sen diyorsan ben başlat menusuz geçmem kullan hıyar gibi uyuz windows 7 ni desteği keserler iki gün sonra kalırsın ortada . Değişime bu kadar inat ederek teknolojiyi takip edemezsiniz yeni başlat menusu çok daha kullanışlıydı windows 98 den kalma leş menuye nazaran sırf milletin inadı yüzünden windows 10 a da koyacaklar çöp eski başlatı geçin bu işleri performansa bakın windows 8 candır windows 7 sebebsiz kasılmaktır.

@08 Ara 2014 16:26 Boş konuşmuşun. PR diye bir şeyden haberin var mı? O işler öyle emri vaki olmaz işte, adama böyle tükürttüğünü yalatırlar. Windows 8 iyi bir işletim sistemi olabilir. Ama 7 nin kullanımı insanlara daha alışıldık ve daha kolay geliyor. Tüketici kolayına geleni kullanır. haklı olarak. Onun için kraldan çok kralcılık yapma,sen windows 8 kullanıyo olabilirsin.Kullan memnunsan. 7 kullananlarda 10'a geçer rahat eder. Sende win 8 inle takılırsın madem memnunsun.)))

@08 Ara 2014 16:26 windows 8 gayet akıcı bir işletim sistemi ancak windows 7 ve öncekilere göre acayip derecede karmaşık ve bazı oyun ve uygulamalarda uyumluluk sorunu var windows 10 da bu sorunların çoğu ortadan kalkcaktır diye umuyorum

Bu başarı tamamen süreyle alakalı, Microsoft'un 'en büyük rakibi' kendisinin eski sistemleri ve en az 3 yıl içinde çok bu başarıya ulaşabilecek potansiyeli zaten var. Bu olmadı baştan yapalım düşüncesi olmazsa tabi

xp gibi az ram harcarsa bu iş olur

Windows Xp hala daha kral siz ona bakın. Eski bilgisayarımız çalıştıracak mı Windows 10'u ben ona bakarım arkadaş. Donanım yükseltmek her firmanın harcı mı yahu bir de onu söyleyin.

İşletim sistemi elimize geçmeden yorum yapmak saçma olur. 8'in tutmama sebebi: 1. zaten tüketicinin elinde lisansı varken neden bir daha lisans parası ödesin? 2. Bir ton para ödeyip ( o parayı bulamayan insanlarda var ancak bir kez biriktiriyor ve alıyor.) eski işletim sistemi yerine yenisini alıyorsunuz eskiden armut yediren firma artık muz yiyeceksin diyor! o zaman da kusura bakmasın herkes o muzu yemez! Eğerki tüketiciye muz yedirmek istiyorsan o zaman alın bu sepeti isteyen muz yesin isteyen armut diyeceksin bu bir. İkinciside ya eski lisansını bedavaya yenisiyle değiştirecek lisans farkınıda üreticiye yükleyeceksin. ya da tüketiciden çok daha az ücret isteyeceksin!. Sen zaten köşe olmuşun daha neyin parasını kazanmak istiyorsun ey Microsoft. Para kazanim derken programcılarına para dağıtırken batacaksın haberin yok :) Armut ve Muzdan kastım metro arayüzü ve eski başlat çubuğunu aynı anda yada denetim masasından bir seçenekle seçenekli hale getireceksin. Dokunmatik ekrana sahip olan kullanıcı Metro arayüzünü seçecek, eski sisteme sahip olan biride gidecek başlat menüsü seçeneğini seçecek. 8 satması için yapılacak işlem bu kadar basitti. Bazen hızlı çalışması bile yetmez arkadaş. Alışkanlıkları öyle kolay kolay değiştiremezsin!...

Adam 4 yaşındaki pc'ye eski diyor ya; dünyanın hangi ülkesi o kadar zengin. Kafayı yemiş Microsoft, ben söyleyeyim, böyle giderse bunların sonu hiç iyi değil. Şimdilik donanımcılar, MS'yi ani ölümden kurtarmaya devam ediyorlar (işlemci ile oynayarak tutmaya çalışıyorlar, ana kartlarda herhangi bir gelişme yok-aslında varda kasten tasmaya bağlanmış durumda) ama olur da, fiber optiği ana kartlara entegre etmeyi başarırlarsa (yapmış bile olabilirler) ki o kadar zor değil bence, kimse işletim sistemini bu kadar sık değştirmez. Ana kartlarda fiber optik veri iletimi, ucuz ve çok daha dayanıklı, büyük hacim SSD ile birleştiğinde kimse İşletim Sistemlerinin arasındaki hız farkını anlamaz bile.

windows 95 ten beridir windows'a hastayım resmen habire adamlar yeniliyor , apple gibi yıllardır aynı icon ve arayüzü kullanmıyor.

anlaşılan sonu gelmeyen maç serisi başlamış donanım üreticileri ve microsoft aralarında paslaşıp seyirci olarak bizlere fahiş fiyata bilet satmaya başladılar bakalım bu işin sonu nereye gidecek

iki gün önce kullandığı ve yerlere göklere sığdıramadığı Windows 7ye uyuz diyen ergen Türkler...

aç gözlülükten gözleri dönmüş bunların!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir