73 bin özel IP kamerasını yayınlıyor

Dünya üzerindeki 73 bin özel güvenlik kamerasını yayınlayan site, sizi de endişelendirebilir!

73 bin özel IP kamerasını yayınlıyor

Sahibi olmadığımız web kameralarını uzaktan kolayca izlemek, sanırız çok kolay bir iş olmamalı. Ancak bir web sitesi, varsayılan parolayı kullanan 73 bin IP kamerasını bir arada listeliyor ve çektiği görüntüleri akış olarak yayınlıyor.

Insecam, 11.000'i ABD'den olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinden IP kameralarından akış sunduğunu ileri sürüyor. Siteye baktığımızda park alanları ve mağazaların yanında oturma odaları ve yatak odalarının da kameralarını görebildik. Bu durum, önemli bir güvenlik açığını gösteriyor olsa gerek.

Site, "güvenlik ayarlarının önemini göstermek üzere tasarlandığını" iddia etse de reklam gösteriyor ve bu işten para kazanıyor. Sitede Google'dan bulunmasının imkanı bulunmayan bir görüntü yer almıyor; sadece tüm kameraları erişimi daha kolay bir hale getiriyor.

Varsayılan parola dahi olsa, bir avukatın Motherboard'a yaptığı açıklamaya göre parolayla korunan kameraları yayınlamak ve izlemek, ABD'de suç teşkil ediyor. Sitenin kim tarafından işletildiği belli değil, ancak IP adresi Moskova'yı işaret ediyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Akıllı tvler vs vs. Biraz düşünmeniz yeterli

Güvenlik kameralarının yazılımını yapan bir kişi bilerek açık bırakıp yapmıştır vence.

Ahahah çok güvenli..

Icu markalara bakilmiyordur ins.

rusların eline sağlık

Akış değil resim gösteriyor... Ayrıca kapının açık olması o eve girilebileceğini haklı çıkarmaz. Hırsızlık hırsızlıktır...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir