Pahalı ya da ekonomik: İşte upgrade rehberi

PC'nizin yaşlı donanımı "benden bu kadar" mı diyor? Öyleyse şimdi zaman upgrade zamanı...

Sabit disk, normal mi yoksa SSD mi?

Sabit disk, normal mi yoksa SSD mi?
Upgrade: En iyiyi alıp 5 Sene dokunmadan kullanmak mı? İki sene ortalamayla idare etmek mi?

Sabit disk
Daha fazla kapasite ve daha büyük ön bellekler dışında sabit disklerde pek değişen bir şey yok. En azından mekanik olanlarda, bir de SSD sabit diskler var ki, pahalı fiyatları bir yana kapasiteleri genel masaüstü kullanımı için oldukça yetersiz kalıyor.

Masaüstü bilgisayarınızda büyük miktar medya depolayacağınızı göz önüne alarak 1TB'lık bir sabit disk tavsiye ediyoruz. Fiyatlar çok ucuz ve alabileceğiniz en geniş kapasiteli sabit disk almak yapacağınız en iyi yatırımlardan birisi olacaktır. SSD'ler tabii ki 220MB/s'ye varan hızlarla çok daha hızlı ama 80MB/s hıza ulaşan mekanik diskler de işinizi görecektir.

Eğer paraya kıyıp maksimum performans almak istiyorsanız size tavsiyemiz sistem kurulumunu yapacağınız sabit diskin bir SSD olması. Depolama için de GB başına uygun bir maliyete sahip geleneksel sabit diskleri kullanmanız. Böylece bilgisayarınızın açılış süresini yarıya indirebilirsiniz. Hızlı bir sabit diskin performans üzerindeki etkisi işlemci ve ekran kartı kadar görülebilir bir fayda sağlar.

Süper: Performans istiyorsanız OCZ'nin 120GB'lık modeli 155MB/sn okuma, 90MB/sn yazma hızıyla sisteminize çok şey katacaktır.
Detaylar ve fiyat için buraya tıklayın

Ekonomik: SSD'nin yanına mutlaka almanız gereken veya kendi başına ana sabit disk olarak kullanacağınız cihaz, 32MB üstü ön belleğe sahip 1.5TB'lık, 7200RPM bir sabit disktir. Seagate bütün bunları uygun fiyata sunuyor.
Detaylar ve fiyat için buraya tıklayın

Alternatif: SSD fiyatları düşecek ve hibrit sabit diskler gelecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

msi 770-c45 anakart amd955 be 3,2 işlemci sapphire 4830 1gb ekran kartı 3gb ddr3 bellek 1,5tb+250 gb seagate harddisk gigabyte 550w power supply 2 adet dvd rw kart okuyucu 19 inch samsung monitör nasıl sistem

wouu manyak sistem :D

Çok iyi bir makale olmuş tebrikler.
Ama süper sistem gerçekten çok pahallı maal oluyor. Eğer çok sağlam bir maaşınız varsa ve teknoloji manyağıysanız süper seçenek olan parçaları toplayabilir hatta daha iyisini bile yapabilirsiniz. Ancak ekonomik seçenek bile baya pahallıya geliyor. Bence önemli olan tek marka pc alan arkadaşları uyarmaktır çünkü parçaların kalitesine değil marka adına para veriyorlar kesinlikle bundan uzak durulması gerek. Bu yazıda kendi parçalarını toplamakta zorluk çeken arkadaşlara iyi bir rehber olur diye düşünüyorum.

eskiden hatırlarım power supply listede olmazdı artık oda listelere girer olmuş :) yakında kasanın vidalarınında performansa etkisi olursa hiç şaşırmicam :)

Power supply'nin etkisi var atabiki ama eskiden hiç koymazlardı :) Artık kasaların şeklinide koyacaklar :) Çok yakında.. :)

"Bir zamanlar kral Nvidia'ydı. Hala çok iyi modelleri olsa da taht bugün AMD'nin sahip olduğu ATI'ye ait."

amd phenom x4 950 be iyi işlemci fiyat/performans olarak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir