AB'de kalmak isteyen İngilizler'den skandal çaba!

AB'den ayrılma kararını beğenmeyen İngilizler'in internet üzerinde başlattıkları kampanyada ufak çaplı bir skandal ortaya çıktı!

  • Cenk Atlı
AB'de kalmak isteyen İngilizler'den skandal çaba!

İngiltere'nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği tarihi referandumdan AB'den ayrılma kararı çıkmıştı. Avrupa Birliği'nden ayrılma yanlılarının yüzde 52'yle kazandığı oylamanın ardından bu sonucu kabullenmek istemeyenler ikinci bir referandum için imza toplamaya başladılar. Brexit referandumunun sonuçlarının yankıları sürerken, bir viral haline gelen bu çevrimiçi dilekçe kapsamında 4 milyondan fazla imza toplanmış durumda.

Britanya Parlamentosu'ndan yetkililer tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada toplanan imzaların doğruluğunun araştırıldığı belirtildi. Zira söz konusu dilekçedeki bazı imzaların bir tür sahtekarlığa neden olacak biçimde bot'lar tarafından eklendiği iddia edilmişti. Bu otomatik bot'lar tarafından eklenen imzaların IP adreslerinin Vatikan, Antarktika ve Kuzey Kore gibi yerlere ait olduğu belirtiliyor.

Yetkililer yaptıkları incelemeler sonucunda çeşitli teknikler kullanarak; bot'lar tarafından oluşturulduğu tespit edilen 77 bin imzanın iptal edildiğini açıkladı. AB karşıtı çevreler, bu durumun skandal olarak değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Parlamentoya bağlı bir komitenin söz konusu dilekçenin ikinci bir referandum talebinin parlamentoda tartışılıp tartışılmayacağına bu hafta karar vermesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

4 milyonda 77bin mi sahteymiş. Geriye kalmış 3 Milyon 930 Bin... E Yüzbin imza sınırı 30 kat geçmiş zaten. AB karşıtları daha çamur çıkmış...

Sen Once Hesap Yapmasini Ogrende Gel.!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost